Jedynie prawda jest ciekawa


"Dom Turka" w Augustowie pod okiem IPN

19.03.2013

Rozpoczęły się zlecone przez IPN badania archeologiczne w tzw. "Domu Turka" w Augustowie na Podlasiu. Jest to dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Chodzi o sprawdzenie, czy nie spoczywają tam szczątki ofiar zbrodni UB.

Badania związane są z postępowaniem prowadzonym przez pion śledczy IPN w Białymstoku, a dotyczącym działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie.

"Pierwszy etap prac archeologicznych potrwa trzy dni, prowadzone będą w trzech miejscach w budynkach gospodarczych" - poinformował szef pionu śledczego IPN w Białymstoku, prokurator Zbigniew Kulikowski.

W listopadzie ubiegłego roku w tzw. Domu Turka w Augustowie przeprowadzone zostały badania z użyciem georadaru. Ich wyniki wskazały na sześć miejsc, gdzie mogą spoczywać szczątki ludzkie. Ale dopiero badania archeologiczne pozwolą jednoznacznie to stwierdzić.

Prokurator Kulikowski powiedział, że na razie, ze względu na pogodę, przeprowadzone będą badania archeologiczne w trzech miejscach w budynkach gospodarczych; w pozostałych trzech miejscach, na zewnątrz, dopiero wtedy, gdy będzie cieplej.

Śledztwo białostockiego oddziału IPN dotyczy zbrodni komunistycznych popełnionych przez funkcjonariuszy tamtejszego Urzędu Bezpieczeństwa. Według prokuratorów Instytutu istnieje prawdopodobieństwo, że na terenie budynku lub wokół niego znajdują się szczątki osób pomordowanych w 1945 i 1949 roku.

W ocenie miejscowych historyków, w budynku i w jego pobliżu mogą znajdować się szczątki kilkunastu osób.

"Budynek ten jest miejscem kaźni najlepszych ludzi tej ziemi. W tym miejscu bardzo intensywnie walczono z podziemiem niepodległościowym w latach powojennych. (...) Tutaj prowadzono bestialskie przesłuchania" - mówiła Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Dom Turka w Augustowie został zbudowany ok. 1900 roku. Przed wojną mieściła się w nim popularna kawiarnia "U Turka". Od 1939 roku w budynku siedzibę swoją miało NKWD, potem - do 1956 roku - Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa. W piwnicach był areszt dla ok. 30 więźniów.

Po latach zrujnowany budynek stał się siedzibą Straży Granicznej. Od kilku lat właścicielem działki i budynku jest prywatny przedsiębiorca, który chciał utworzyć tam galerię handlową, ale sprzeciwili się temu niektórzy mieszkańcy Augustowa, walczący o ujawnienie prawdy na temat zbrodni UB.

PAP, lz

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook