Jedynie prawda jest ciekawa


Dom JPII na Polach Lednickich otwarty w rocznicę śmierci

01.04.2017

Do odwiedzenia w niedzielę Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich (Wielkopolskie) i zobaczenia pamiątek po świętym, a także do wspólnej modlitwy w przeddzień rocznicy śmierci papieża - zaprasza wspólnota lednicka.

12. rocznica śmierci św. Jana Pawła II przypada 2 kwietnia. Z tej okazji lednicka wspólnota organizuje w sobotę wieczorem na Polach Lednickich czuwanie, które poprzedzi msza św. 

W niedzielę otwarte dla zwiedzających będzie muzeum - Dom Jana Pawła II, w którym zgromadzono unikatowe przedmioty związane z papieżem. 

Ich historię i znaczenie zainteresowanym przybliży tego dnia przewodnik. Wśród zgromadzonych w muzeum pamiątek są m.in. szkaplerz Jana Pawła II, spiżowy odlew prawej dłoni Ojca Świętego wykonany w Watykanie w 2003 roku przez o. Jana Górę, a także figura Matki Bożej Fatimskiej z papieskiej sypialni, paliusz, piuska, sutanna i laska Jana Pawła II. 

Dominika Chylewska z biura prasowego Stowarzyszenia Lednica 2000 przypomniała, że zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra rozpoczął organizację Spotkań Młodych Lednica 2000 z błogosławieństwem Jana Pawła II. 

"Na każde spotkanie papież przygotowywał swoje orędzie i drogą tą poszli za nim kolejni papieże. Od lat słowa Karola Wojtyły towarzyszą młodzieży na Polach Lednickich, wiele kanonów i pieśni opiera się na jego przemówieniach" - poinformowała. 

Twórca ruchu lednickiego, o. Jan Góra mówił w wywiadzie dla PAP, że na pomysł powstania Domu Jana Pawła II wpadł po śmierci papieża. 

"Przez wiele lat coś dostawałem od Ojca Świętego, coś wyprosiłem. Kiedy Jan Paweł II umarł, pomyślałem sobie, że trzymanie tego wszystkiego dla siebie jest rzeczą niemoralną" - powiedział w 2011 roku o. Góra. 

Wśród zgromadzonych na Polach Lednickich przedmiotów związanych z papieżem są także m.in. parkiet z mieszkania kardynała Karola Wojtyły z Franciszkańskiej 3 w Krakowie i okno z pomieszczenia, w którym stały jego łóżko i biurko.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook