Jedynie prawda jest ciekawa


Czuwanie przy szczątkach Korbońskich

30.09.2012

Warszawiacy mogą oddać cześć Zofii i Stefanowi Korbońskim. Trumny ze szczątkami działaczy Polskiego Państwa Podziemnego wystawiono w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Małżeństwo Korbońskich spocznie w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Trumny z ciałami Korbońskich, które sprowadzono do Polski z USA w ubiegłą niedzielę, wystawiono w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w asyście honorowej Wojska Polskiego.

W miejscu eksponowania doczesnych szczątków obojga działaczy Polski Walczącej i emigracji politycznej w USA obecni byli m.in. członkowie rodziny zmarłych, kombatanci, przedstawiciele Fundacji im. Stefana Korbońskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Kaplicę odwiedziło także wielu mieszkańców stolicy.

Agnieszka Bogucka, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest jednym z organizatorów poniedziałkowej ceremonii pogrzebowej Korbońskich, powiedziała, że trumny zostaną pozostawione w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej na noc. 

W poniedziałek rano szczątki zostaną przeniesione do głównej nawy katedralnej. Pozostaną tam podczas nabożeństwa żałobnego, które zostanie odprawione przed południem (godz. 11). Mszę św. będzie koncelebrować metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Bogucka mówiła, że udział w poniedziałkowym nabożeństwie zapowiedzieli przedstawiciele władz oraz instytucji państwowych i miejskich, m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, sekretarz stanu w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Po nabożeństwie szczątki Korbońskich zostaną przewiezione ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam też, po złożeniu trumien w kryptach grobowych, będzie otworzona ok. godz. 14 wystawa "Stefan Korboński 1901-1989", przygotowana przez IPN.

Według Boguckiej poniedziałkowy pogrzeb ma duże znaczenie symboliczne.

Poprzez ten uroczysty pochówek chcemy przypomnieć wkład emigracji politycznej w odzyskanie przez Polskę wolności, a także wyeksponować rolę tego środowiska w zakresie wzmocnienia pozycji naszego kraju w relacjach z USA - tłumaczyła.

Jej zdaniem pochówek Korbońskich na polskiej ziemi będzie dla rodaków radosnym momentem.

Dzięki temu doniosłemu wydarzeniu będziemy promować postawy patriotyczne. Przez całe swe życie Zofia i Stefan Korbońscy byli bowiem całkowicie oddani sprawom swej ojczyzny - podkreśliła.

Stefan Korboński, polityk, prawnik, publicysta, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, był podczas okupacji szefem Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej AK, a wreszcie ostatnim Delegatem Rządu Londyńskiego na Kraj.

Zofia Korbońska w czasie wojny była najbliższą współpracowniczką męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej, która z okupowanego kraju przekazywała do Londynu bieżące informacje, retransmitowane do Polski przez rozgłośnię "Świt".

Za swą działalność Korbońscy byli po wojnie represjonowani przez komunistów, co zmusiło ich do wyemigrowania do USA w 1947 r. Stefan Korboński pełnił tam funkcje przewodniczącego Polskiej Rady Jedności w Stanach Zjednoczonych, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych (ACEN), kilkakrotnie był przewodniczącym ACEN. Zmarł w Waszyngtonie 23 kwietnia 1989 r.

Zofia Korbońska pracowała w "Głosie Ameryki". Zmarła 16 sierpnia 2010 r. w Waszyngtonie.

PAP/run

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook