Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz bliżej zidentyfikowania mjra "Zapory"

27.05.2013

Ekshumowano ciała Jana i Marii Dekutowskich, rodziców mjra Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Pobrany materiał genetyczny ma posłużyć do identyfikacji ciała żołnierza.

"W ubiegłym roku odkryliśmy dół, w którym było osiem ciał, dwa z nich już zidentyfikowaliśmy - to Tadeusz Pelak ps. "Junak" i Stanisław Łukasik ps. "Ryś", czyli podkomendni "Zapory". Postawiliśmy tezę, że ich dowódca został pogrzebany razem z nimi i jego ciało jest wśród tych, których jeszcze nie zidentyfikowaliśmy, teraz tę tezę trzeba udowodnić" - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, koordynator prac ekshumacyjnych na Powązkach.

IPN miał do tej pory w swojej bazie materiał genetyczny pobrany od trzech żyjących siostrzenic majora Dekutowskiego ("Zapora" nie miał dzieci), to za mało, aby mieć pewność przy genetycznym porównaniu. Dlatego podjęto decyzję o ekshumacji ciał rodziców bohatera.

Pracom na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu przyglądała się pani Grażyna Chojecka, córka jednej z siostrzenic Hieronima Dekutowskiego.

"Bardzo bym się cieszyła, gdyby udało się odnaleźć i zidentyfikować jego szczątki, ale dopóki nie dostanę oficjalnego potwierdzenia, nie chcę robić sobie zbyt dużych nadziei. (...) Jest prawdopodobieństwo, że pochowano go właśnie w kwaterze "Ł", ale równie dobrze może to być jakieś inne miejsce" - mówi pani Grażyna.

Ludzie "Zapory", docierając kolejno, w połowie września 1947, na punkt przerzutowy w Nysie na Opolszczyźnie, trafiali bezpośrednio w ręce katowickiego UB. Jednym z agentów, który doprowadził do pojmania "Zapory" i jego ludzi, był jego zastępca, Stanisław Wnuk ps. "Opal".

Hieronim Dekutowski został aresztowany 16 września. Następnie przewieziono go do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Będzinie, w którym przebywał do 23 października 1947. Następnie trafił do więzienia w Warszawie na Mokotowie. Od 19 września 1947 do 1 czerwca 1948 przechodził okrutne śledztwo. Zamordowano go 7 marca 1949 roku. Dotychczas nie potwierdzono miejsca jego pochówku.

Ekipa pracująca od ubiegłego roku pod przewodnictwem prof. Szwagrzyka na warszawskich Powązkach podjęła już z kwatery "Ł" szczątki blisko 200 bohaterów niepodległościowego podziemia zamordowanych w mokotowskim więzieniu. Dotychczas podano do publicznej wiadomości nazwiska siedmiu z nich. Nieoficjalnie wiadomo, że wstępne badania potwierdziły już tożsamości kolejnych, ale aby mieć pewność potrzeba jeszcze szczegółowych badań. Kolejne nazwiska IPN poda na konferencji prasowe w Szczecinie pod koniec czerwca.

mc, wpolityce.pl
[fot. Arkadiusz Gołębiewski]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook