Jedynie prawda jest ciekawa


Braterski cios w plecy

16.09.2013

17 września 1939 r. sowieci okazali się lojalnym sojusznikiem hitlerowców. Towarzysze spod sierpa i młota pomogli towarzyszom spod swastyki zniszczyć Polskę. W tym czasie Londyn i Paryż – sojusznicy Warszawy – przyglądali się spokojnie, jak Berlin i Moskwa zgodnie dzielą się Rzeczpospolitą.

Polacy znaleźli się w potrzasku, mimo że w 1921 r. podpisali w Rydze traktat pokojowy z radziecką Rosją i radziecką Ukrainą, a w 1932 r. w Moskwie Polska i ZSRR podpisały układ o nieagresji. W 1939 r. okazało się, jak przedziwny był to pokój, kiedy armie bez wypowiedzenia wojny wdarły się na Kresy Rzeczpospolitej, kiedy padali zabici, kiedy byli ranni, kiedy polskich oficerów mordowano w Katyniu i innych obozach.

Porozumienie hańby

Niespełna miesiąc przed wkroczeniem do Polski Armii Czerwonej, 23 sierpnia 1939 r., ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – Joachim Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow – podpisali pakt o nieagresji. Tak Adolf Hitler i Józef Stalin podzielili między siebie Europę Środkową i Wschodnią, również Polskę. Pakt miał dodatkowy, tajny załącznik, zgodnie z którym ZSRR miał zbrojnie wystąpić przeciw Polsce, jeśli III Rzesza znalazłaby się w stanie wojny z Polską. Biorąc pod uwagę, że najazd Niemiec na Polskę był zaplanowany o wiele wcześniej, oznaczało to zobowiązanie Armii Czerwonej do zbrojnej pomocy Niemcom w zniszczeniu Polski i Polaków. Po wojnie, aż do 1989 r. (!) zarówno władze PRL jak i ZSRR zaprzeczały, jakoby istniał tajny załącznik do paktu Ribbentrop – Mołotow.

RIBENTROPPMOLOTOW 

(Fot. podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow)

Na wypadek terytorialno-politycznego przekształcenia terytoriów należących do Państwa Polskiego, sfery interesów Niemiec i ZSRS będą rozgraniczone w przybliżeniu przez linię Narew - Wisła - San. Kwestia, czy w interesie obu stron uznane będzie za pożądane utrzymanie niepodległego Państwa Polskiego, zostanie definitywnie zdecydowana dopiero w ciągu dalszego rozwoju wypadków politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę kwestię na drodze przyjacielskiego porozumienia.”

Artykuł 2 tajnego protokołu sowiecko-niemieckiego, zwanego paktem Ribbentrop - Mołotow, podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r.

Armia Czerwona dobrze przygotowała się do „bratniej pomocy ludowi” w Polsce. Zgromadziła nad naszą granicą olbrzymie siły: 6 armii w dwóch frontach. To 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów. Kiedy 17 września 1939 r. sowieckie wojska wkroczyły do Polski, przekazano stronie polskiej notę dyplomatyczną z listą kłamstw: że państwo polskie rozpadło się, a rząd polski uciekł, w związku z tym konieczna jest ochrona mieszkających na wschodzie Polski Ukraińców i Białorusinów. To był oficjalny pretekst najazdu Armii Czerwonej na polskie ziemie. Kuriozalny w tej sytuacji był zapis o uwalnianiu ludności polskiej od wojny w zastępstwie legalnych władz Przeczpospolitej. Rząd II RP rzeczywiście wyjechał z Polski, tyle, że... dopiero po wkroczeniu Sowietów na nasze terytorium. Skoro państwo polskie – w mniemaniu wschodnich sąsiadów - „przestało istnieć” - ZSRR uznał, że nie obowiązuje już m.in. układ o nieagresji z 1932 r. Dlatego też polskim żołnierzom wziętym do niewoli odmawiano statusu jeńców wojennych, bo jakiego kraju byli żołnierzami, skoro Polska „nie istniała”?

Nie wszyscy rozpaczali

Na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej mieszkali nie tylko Polacy. Żyli tu również Białorusini, Ukraińcy i Żydzi. Skoro była to Polska, językiem państwowym był polski. Polskie były władze, polska policja. Siłą rzeczy Polacy tu dominowali, co niekoniecznie podobało się innym narodowościom. Iskrzyło od dawna. Oliwy do ognia dolało wkroczenie sowietów. Historyk Piotr Gontarczyk tak opisuje początek II wojny światowej na tych terenach:

Wkroczenie wojsk sowieckich do Polski spowodowało głęboką polaryzację postaw poszczególnych narodów. O ile większość Polaków z oczywistych względów zachowywała się lojalnie wobec własnego państwa, o tyle Białorusini i Ukraińcy z ulgą i radością przyjęli jego rozpad. Uważali się za upośledzonych pod każdym względem, więc żywili przekonanie, że każda zmiana może im przynieść tylko poprawę losu. Bardzo przychylnie odniosła się do sowietów poważna część ludności żydowskiej. Jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej w wielu miejscach powstały oddziały partyzanckie złożone z Białorusinów, Ukraińców i Żydów, które wystąpiły zbrojnie przeciwko Polakom. Wielokrotnie Wojsko Polskie musiało toczyć regularne walki - tak jak w Grodnie, czy Skidlu - ze zbrojnymi rebeliami mieszkańców kresowych miast i miasteczek. Armię Czerwoną witano w nich kwiatami i radosnymi okrzykami. Organizację uroczystych mityngów często wspierali lokalni przywódcy społeczności żydowskiej. Niekiedy, tak jak w Różanach, dzień wkroczenia Sowietów przekształcał się w religijne święto”.

Zdradzony Lwów

Co roku, przy okazji kolejnych rocznic, przypomina się niezwykle ważne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Mówimy m.in. o obronie Westerplatte i o Powstaniu Warszawskim. Może warto choć krótko przypomnieć, jak bohatersko walczył Lwów – wtedy w pełni polskie miasto. Tak jak na Westerplatte – wojna rozpoczęła się tu 1 września 1939 r. Tego dnia silne bombardowania niemieckie poczyniły duże zniszczenia. Lwów był przed wojną najsilniejszym garnizonem w Małopolsce Wschodniej, 1 września, po wyjeździe wojsk na front, na miejscu pozostały jedynie: Dowództwo Okręgu Korpusu nr VI, ośrodki zapasowe i nieliczne oddziały tyłowe. Zaczęły się gorączkowe przygotowania do obrony miasta. Opracowano plan obrony Lwowa, oparty na naturalnych przeszkodach, wśród których najważniejsza była Kortumowa Góra oraz wzgórze pod Zboiskami. Kiedy 12 września Niemcy wtargnęli do miasta – Polacy nie byli jeszcze dostatecznie przygotowani. Mimo to rozpoczęła się bitwa. W kolejnych dniach przybywało do Lwowa coraz więcej polskich żołnierzy. 17 września obrońcom udało się wyprzeć Niemców z miejscowości leżących pod Lwowem. Niestety, tego dnia polską granicę przekroczyły wojska sowieckie. 19 września dotarły do Lwowa. Oficerowie sowieccy przybyli z propozycją przekazania im miasta, bo... przybyli walczyć z Niemcami. Rozmowy trwały, a w tym czasie wojska sowieckie... zaatakowały obrońców Lwowa. 21 września wojska niemieckie wycofały się, tyle, że... swoje pozycje przekazały sowietom. W ten sposób nazajutrz, po podpisaniu protokołu o przekazaniu miasta Armii Czerwonej, sowieci rzeczywiście przejęli Lwów. Protokół – który sowieci podpisali godząc się na wszystkie zawarte w nim postanowienia - gwarantował m.in. wolność osobistą polskim oficerom i możliwość wyjazdu za granicę. Tego samego dnia wkroczyła do miasta Armia Czerwona razem z NKWD. Rozstrzelano polskich policjantów i dokonano wielu innych zbrodni. Polskich oficerów aresztowano i wywieziono do obozu w Starobielsku. Zostali zamordowani w Charkowie w 1940 r. Oficerowie wzięci do niewoli w całym pasie natarcia Armii Czerwonej trafili do Katynia, gdzie zginęli.

W czasie II wojny światowej Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tys. polskich żołnierzy, w tym ok. 18 tys. oficerów. 7 tys. żołnierzy poległo.

Hanna Długońska

(Fot. wikipedia.org)

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook