Jedynie prawda jest ciekawa


Bohaterowie zdradzeni i zapomniani

02.10.2011

2 października mija 67. rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego. Po dwumiesięcznych walkach z okupantem przedstawiciele Komendy Głównej AK, pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki "Heller" i pułkownik Zygmunt Dobrowolski "Zyndram", podpisali akt kapitulacji w kwaterze generała SS Ericha von dem Bacha w Ożarowie koło Warszawy.

Powstanie Warszawskie było wydarzeniem na niespotykaną skalę. Tysiące Polaków stanęło do walki o suwerenną i wolną ojczyznę. Walczyli z nadzieją, że otrzymają wsparcie od sojuszników Polski. Jednak przeliczyli się. „Powstanie nie było klęską narodową, a jego porażka była rezultatem m.in. polityki Rosji oraz aliantów. Wszyscy nas wystawili. Polska była od 1939 roku sojusznikiem państw zachodnich, a gdy przyszedł sierpień 1944 roku zapomniano o tym. To pokazuje, że w polityce nie ma sentymentów” - tłumaczy portalowi Stefczyk.info historyk Piotr Dmitrowicz. Zaznacza, że nawet „opinia publiczna na Zachodzie nie upominała się o Polskę”. „George Orwell napisał kiedyś do lewicowych intelektualistów zachodnich, którzy chwalili Rosję zapominając o Polsce, że jak człowiek raz się skur...i to zostanie skur.....m do końca życia. To mocne słowa, ale uzasadnione” - zaznacza nasz rozmówca.

Przez lata w środowisku historyków trwa dyskusja m.in. na temat słuszności wybuchu Powstania oraz taktyki jego dowódców. „Historycy zastanawiają się m.in., kiedy walki powinny się zakończyć. Śp. Paweł Wieczorkiewicz uważał, że kapitulacja powinna nastąpić po tygodniu. Jednak to wszystko jest ahistoryczne gdybanie. Powstańcy nie wiedzieli, jak potoczy się historia. Teraz można snuć wiele teorii. Każdy, kto się mądrzy na ten temat, jest nieuczciwy. Tego się nie da stwierdzić” - zaznacza Piotr Dmitrowicz.

W czasie Powstania szczególnie haniebnie zachowywali się Rosjanie. Mamili oni dowódców pomocą w walce z Niemcami. Pomocą, która ostatecznie nigdy nie dotarła do Warszawy. „Wstrząsającym momentem Powstania są wydarzenia z 10-11 września, kiedy gen. Bór-Komorowski po raz pierwszy rozważa kapitulację. Wysyła swoich ludzi, żeby rozpoczęli negocjacje z Niemcami. W tym samym czasie Powstańcy zaczynają otrzymywać pomoc od Rosjan. To przypomina sytuację dawkowania umierającemu człowiekowi leków, żeby on dłużej się męczył. Tak samo Rosjanie przez cały wrzesień starali się podtrzymać Powstanie, żeby ono się bardziej wykrwawiło” - zaznacza Dmitrowicz.

Sprzeciw wobec zniewolenia

Powstanie Warszawskie wybuchło kilka tygodni po pierwszych próbach montowania sowieckiej władzy w Polsce. W lipcu ogłoszono manifest PKWN, który zapowiadał władzę komunistów w Polsce. PKWN powstał w Moskwie, był marionetkową instytucją kierowaną przez Stalina. Powstanie Warszawskie pokazywało, że Polacy nie utożsamiają się z prosowiecką władzą. Wybuch walk z Niemcami był dowodem na odrzucenie marionetkowego PKWN, a co za tym idzie całej koncepcji zdominowania Polski przez ZSRS. Nic więc dziwnego, że przez cały PRL z Powstaniem Warszawskim brutalnie walczono w oficjalnej propagandzie. „Do 1954 roku nie obchodzono żadnych rocznic Powstania. Potem kłamano na ten temat na każdym kroku. Pisano nawet, że Bór Komorowski był kolaborantem. O Powstaniu się nie mówiło, albo kłamało. Propaganda zaznaczała, że bohaterska ludność Warszawy została zwiedziona przez nieodpowiedzialnych dowódców, którzy zdecydowali o wznieceniu walk” - tłumaczy Piotr Dmitrowicz. Zaznacza, że do końca PRLu nie powstał żaden pomnik, upamiętniający powstańców. Skala nienawiści do Powstania była tak wielka, że Powstańcy często ukrywali swoją bohaterską przeszłość. Dmitrowicz zaznacza, że „jeszcze wiele lat musi minąć, zanim zostanie w tej sprawie przywrócona równowaga”.

Jednak nie wiadomo czy do tej równowagi w ogóle dojdzie. Bowiem z Powstaniem Warszawskim wciąż prowadzi się walkę, choć innymi metodami. Ostatnio minister Radosław Sikorski napisał na jednym z portali, że Powstanie było narodową klęską. Zawsze w sierpniu pojawiają się osoby, wzywające, by nie obchodzić rocznicy wybuchu walk o Warszawę, ponieważ to świętowanie klęski narodowej. „To nieporozumienie! Obchodzimy rocznice, żeby uczcić pamięć bohaterów walczących o Polskę. Ludzi, którzy nie byli doceniani przez dekady za swoje poświęcenie. Przecież o Powstaniu kłamano do lat 90.” - kwituje Piotr Dmitrowicz.

Stanisław Żaryn

[Fot. Rekonstrukcja walk powstańczych Piotr VaGla Waglowski/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook