Jedynie prawda jest ciekawa


Bohater patronem ważnego ronda w Warszawie!

07.01.2013

Rozwadowski, Pilecki, Żółkiewski wśród kandydatów na patrona ronda przy Dworcu Centralnym w Warszawie.

W centrum Warszawy, niedaleko Dworca Centralnego jest nienazwane od lat rondo. Portal „historia.org.pl” che to zmienić. W związku z tym skierował do Biura Rady m.st. Warszawy wniosek z kilkoma kandydaturami, które zdaniem czytelników portalu najlepiej nadają się na patronów tego ronda.

Wśród zgłoszonych kandydatów znajdują się m.in. Tadeusz Rozwadowski, Witold Pilecki, Tadeusz Wiwatowski, Stanisław Żółkiewski, Anna Braude-Hellerowa, czy Maria Wittek.

Portal Historia.org.pl przybliża sylwetki kandydatów:

Tadeusz Rozwadowski

Najwięcej sympatii wzbudziła propozycja by rondo nosiło imię gen. Tadeusza Rozwadowskiego (ur. 19 maja 1866 r. w Babinie, zm. 18 października 1928 r. w Warszawie).

Organizatora Wojska Polskiego i obrońcy Lwowa. W 1920 r. jako Szef Sztabu faktycznie dowodził obroną stolicy, a także opracował rozkaz operacyjny specjalny nr 10 000, będący ostateczną modyfikacją planu zwycięskiej bitwy warszawskiej. Rozwadowski był także Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podczas zamachu majowego był dowódcą wojsk rządowych, broniących konstytucyjnego porządku państwa.

Co prawda dzięki naszym staraniom w ubiegłym roku imieniem generała nazwano jedną z ulicy w stolicy, jednak chociażby Józef Piłsudski jest patronem zarówno ulicy jak i dużego placu. Dlatego uważamy, że nie powinno to być przeszkodą. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Czterokrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych.

Witold Pilecki

Nie mniej popularną kandydaturą była osoba Witolda Pileckiego (ur. 13 maja 1901 r. w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 r. w Warszawie). Rotmistrz jest w podobnej sytuacji jak gen. Rozwadowski, czyli w stolicy jest już jego ulica, ale tak jak pisaliśmy nie powinno to być przeszkodą. Pilecki to współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Do obozu trafił dobrowolnie, by uzyskać informację na temat traktowania więźniów przez Niemców, po czym udało mu się uciec. Uczestnik powstania warszawskiego. Aresztowany i torturowany przez UB, następnie stracony w 1948 r. Kawaler Orderu Orła Białego.

Tadeusz Wiwatowski

Tadeusz Wiwatowski ps. „Olszyna„ (ur. 7 grudnia 1914 r. w Mińsku, zm. 11 sierpnia 1944 r. w Warszawie) to także jeden, z tych bohaterów Warszawy, który czeka na upamiętnienie. Członek TOW, a następnie AK i Kedywu. Powstaniec warszawski. Dowódca oddziału dyspozycyjnego ”A”. Dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Stanisław Żółkiewski

Stanisław Żółkiewski (ur. 1547 r. w Turynce pod Lwowem, zm. 7 października 1620 r. pod Mohylowem), hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny. Dowódca i zwycięzca wielu kampanii przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom. Na wieki zapewnił sobie chwałę poprzez wygranie bitwy pod Kłuszynem i zdobyciem Moskwy. 29 października 1611 r. odbył się jego wjazd tryumfalny wraz z pojmanym rosyjskim carem przez Krakowskie Przedmieście na Zamek Królewski. W XVIII w. napisano, że był to akt tak sławny, wielki i nigdy w Polsce niewidziany. Autor pamiętników wojennych Początek i progres wojny moskiewskiej.

Anna Braude-Hellerowa

Anna Braude-Hellerowa (ur. 1888 r., zm. 1943 w Warszawie r.) – lekarz-pediatra, doktor nauk medycznych, radna Warszawy. Organizatorka i kierownik pierwszej w Polsce szkoły pielęgniarek dziecięcych. Dama Orderu Virtuti Militari.

Maria Wittek

Maria Wittek (ur. 16 sierpnia 1899 r. we wsi Trębki, zm. 19 kwietnia 1997 r. w Warszawie). Generał brygady Wojska Polskiego, pierwsza kobieta w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. Kierowała Wojskową Służbą Kobiet w Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Dwukrotnie odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Redakcja portalu zaznacza również, że wśród osób popieranych przez czytelników znalazł się Stefan Starzyński, Lech Kaczyński oraz Edward Gierek. Jednak uznano, że "zrezygnowano z wniosku, gdyż są partie polityczne i organizacje, które mają przedstawicieli w radzie m.st. Warszawy i mogą podjąć stosowne działania".

Jak zaznacza portal kandydaturę może zgłosić każdy. Wystarczy wysłać listem poleconym na adres Rady m.st. Warszawy uargumentowany wniosek wraz z podaniem swoich danych adresowych i podpisem.

TK,Historia.org.pl
[Fot. Historia.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook