Jedynie prawda jest ciekawa


Bohater patronem ważnego ronda w Warszawie!

07.01.2013

Rozwadowski, Pilecki, Żółkiewski wśród kandydatów na patrona ronda przy Dworcu Centralnym w Warszawie.

W centrum Warszawy, niedaleko Dworca Centralnego jest nienazwane od lat rondo. Portal „historia.org.pl” che to zmienić. W związku z tym skierował do Biura Rady m.st. Warszawy wniosek z kilkoma kandydaturami, które zdaniem czytelników portalu najlepiej nadają się na patronów tego ronda.

Wśród zgłoszonych kandydatów znajdują się m.in. Tadeusz Rozwadowski, Witold Pilecki, Tadeusz Wiwatowski, Stanisław Żółkiewski, Anna Braude-Hellerowa, czy Maria Wittek.

Portal Historia.org.pl przybliża sylwetki kandydatów:

Tadeusz Rozwadowski

Najwięcej sympatii wzbudziła propozycja by rondo nosiło imię gen. Tadeusza Rozwadowskiego (ur. 19 maja 1866 r. w Babinie, zm. 18 października 1928 r. w Warszawie).

Organizatora Wojska Polskiego i obrońcy Lwowa. W 1920 r. jako Szef Sztabu faktycznie dowodził obroną stolicy, a także opracował rozkaz operacyjny specjalny nr 10 000, będący ostateczną modyfikacją planu zwycięskiej bitwy warszawskiej. Rozwadowski był także Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Podczas zamachu majowego był dowódcą wojsk rządowych, broniących konstytucyjnego porządku państwa.

Co prawda dzięki naszym staraniom w ubiegłym roku imieniem generała nazwano jedną z ulicy w stolicy, jednak chociażby Józef Piłsudski jest patronem zarówno ulicy jak i dużego placu. Dlatego uważamy, że nie powinno to być przeszkodą. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Czterokrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych.

Witold Pilecki

Nie mniej popularną kandydaturą była osoba Witolda Pileckiego (ur. 13 maja 1901 r. w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 r. w Warszawie). Rotmistrz jest w podobnej sytuacji jak gen. Rozwadowski, czyli w stolicy jest już jego ulica, ale tak jak pisaliśmy nie powinno to być przeszkodą. Pilecki to współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, więzień i organizator ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau. Do obozu trafił dobrowolnie, by uzyskać informację na temat traktowania więźniów przez Niemców, po czym udało mu się uciec. Uczestnik powstania warszawskiego. Aresztowany i torturowany przez UB, następnie stracony w 1948 r. Kawaler Orderu Orła Białego.

Tadeusz Wiwatowski

Tadeusz Wiwatowski ps. „Olszyna„ (ur. 7 grudnia 1914 r. w Mińsku, zm. 11 sierpnia 1944 r. w Warszawie) to także jeden, z tych bohaterów Warszawy, który czeka na upamiętnienie. Członek TOW, a następnie AK i Kedywu. Powstaniec warszawski. Dowódca oddziału dyspozycyjnego ”A”. Dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Stanisław Żółkiewski

Stanisław Żółkiewski (ur. 1547 r. w Turynce pod Lwowem, zm. 7 października 1620 r. pod Mohylowem), hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny. Dowódca i zwycięzca wielu kampanii przeciwko Rosji, Szwecji, Imperium Osmańskiemu i Tatarom. Na wieki zapewnił sobie chwałę poprzez wygranie bitwy pod Kłuszynem i zdobyciem Moskwy. 29 października 1611 r. odbył się jego wjazd tryumfalny wraz z pojmanym rosyjskim carem przez Krakowskie Przedmieście na Zamek Królewski. W XVIII w. napisano, że był to akt tak sławny, wielki i nigdy w Polsce niewidziany. Autor pamiętników wojennych Początek i progres wojny moskiewskiej.

Anna Braude-Hellerowa

Anna Braude-Hellerowa (ur. 1888 r., zm. 1943 w Warszawie r.) – lekarz-pediatra, doktor nauk medycznych, radna Warszawy. Organizatorka i kierownik pierwszej w Polsce szkoły pielęgniarek dziecięcych. Dama Orderu Virtuti Militari.

Maria Wittek

Maria Wittek (ur. 16 sierpnia 1899 r. we wsi Trębki, zm. 19 kwietnia 1997 r. w Warszawie). Generał brygady Wojska Polskiego, pierwsza kobieta w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. Kierowała Wojskową Służbą Kobiet w Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Dwukrotnie odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Redakcja portalu zaznacza również, że wśród osób popieranych przez czytelników znalazł się Stefan Starzyński, Lech Kaczyński oraz Edward Gierek. Jednak uznano, że "zrezygnowano z wniosku, gdyż są partie polityczne i organizacje, które mają przedstawicieli w radzie m.st. Warszawy i mogą podjąć stosowne działania".

Jak zaznacza portal kandydaturę może zgłosić każdy. Wystarczy wysłać listem poleconym na adres Rady m.st. Warszawy uargumentowany wniosek wraz z podaniem swoich danych adresowych i podpisem.

TK,Historia.org.pl
[Fot. Historia.org.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook