Jedynie prawda jest ciekawa


Bitwa, która otworzyła drogę do Moskwy

04.07.2012

4 lipca mija rocznica jednej z bitew w wojnie polsko-rosyjskiej z lat 1609-1618. W 1610 roku pod Kłuszynem polskie wojska dowodzone przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego zwyciężył oddziały Rosjan, których celem była pomoc Smoleńskowi oblężonemu przez Polaków.

Polska armia, złożona z 7 tys. jazdy, wspieranej przez 200 piechurów, rozbiła wielką armię rosyjsko-szwedzką. Samych Szwedów pod Kłuszynem walczyło 35 tysięcy żołnierzy.

Po bitwie wygranej przez Polaków Żółkiewskiemu poddawały się kolejne miasta i twierdze moskiewskie. Wygrana polskiego hetmana była bardzo istotnym zdarzeniem w wojnie polsko-rosyjskiej. Bowiem zatrzymał on wojska, które szły z pomocą Smoleńskowi, oblężonemu przez wojska polskie od miesięcy. We wrześniu 1609 najsilniejszą rosyjską twierdzę, w odpowiedzi na wygraną rosyjskich wojsk pod Twerem, zaatakowały polsko-litewskie wojska. Oblężeniem dowodził Lew Sapieha. Ostatecznie Smoleńsk zdobyto dopiero 13 czerwca 1611, po krwawym szturmie.

Równolegle do Żółkiewskiego na smoleńszczyźnie sukcesy odnosił inny dowódca, Aleksander Korwin Gosiewski. Zdobył on jedną z twierdzy, Białą. Po zwycięstwie wzmocnił oddziały Żółkiewskiego pod Moskwą. Oblężenie Moskwy przez polsko-litewskie oddziały dało rezultaty. 27 sierpnia Żółkiewski podpisał ugodę z rosyjskimi bojarami. Na jej mocy bojarzy w zamian za polską pomoc w usunięciu Dymitra II i oddanie ziem pogranicznych odbitych przez wojska Rzeczypospolitej zgodzili się uznać królewicza Władysława carem.

Car Wasyl IV z braćmi i patriarchą Moskwy Filaretem zostali aresztowani. 9 października chorągwie polskie wkroczyły na Kreml moskiewski, a dowództwo nad nimi Żółkiewski oddał w ręce Aleksandra Gosiewskiego. Mennica moskiewska rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z imieniem nowego cara Władysława Zygmuntowicza.

Polska władała Kremlem do 7 listopada 1612 roku. Polacy zostali wtedy zmuszeni do poddania Kremla oblężonego przez powstańcze oddziały, zmobilizowane przeciwko Polakom pod wodzą kniazia Dymitra Porażskiego.  Po odsunięciu Polaków od władania Kremlem Sobór Ziemski w Moskwie wybrał na cara Michała Romanowa, który w 1613 roku zapoczątkował dynastię Romanowów.

Ostatecznie wojna zakończyła się w 1618 roku. W wyniku rozejmu I Rzeczpospolita uzyskała Ziemię Czernihowską, Ziemię Siewierską i Ziemię Smoleńską.

TK
[Fot. Bitwa pod Kłuszynem, obraz Szymona Boguszowicza/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook