Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie Park Historyczny "Trylogia". Już na wiosnę

19.11.2012

Celem parku ma być zachęcanie do poznawania historii XVII wieku. "Trylogia" ma też pełnić funkcje rekreacyjne i ożywiać turystykę w makroregionie.

Wiosną 2013 roku ruszy w Mielniku nad Bugiem (Podlaskie) budowa Parku Historycznego Trylogia, czyli sienkiewiczowskiej Stanicy Chreptiowskiej. Stanica - pierwszy element parku - ma być gotowa do końca 2014 r., ale turyści wcześniej będą mogli uczestniczyć w pokazach budownictwa drewnianego.

 

Stanica będzie miała obszar około jednego hektara. Jej głównym elementem będzie Dom Komendanta, a w nim sale dedykowane autorowi "Trylogii" Henrykowi Sienkiewiczowi oraz reżyserowi ekranizacji tego dzieła Jerzemu Hoffmanowi. W sąsiednich salach kinowych, konferencyjnych i multimedialnych odbywać się będą spotkania mające na celu przybliżenie Rzeczpospolitej w XVII wieku.

 

Przed Domem Komendanta znajdować się będzie majdan, gdzie w towarzystwie osób poprzebieranych w historyczne stroje będzie można poznawać np. tajniki musztry wojskowej. Na terenie stanicy znajdą się także rekonstrukcje chat z epoki, m.in. kuźnia, w której będzie można odlewać kule muszkietowe, a nawet armatnie. Na wałach stanicy staną armaty.

 

Wójt Mielnika Adam Tobota poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku, że Park Historyczny Trylogia będzie miał za zadanie zachęcać do poznawania historii XVII wieku. Ma też pełnić funkcje rekreacyjne i ożywiać turystykę w makroregionie.

 

Władze Mielnika liczą, że rocznie park historyczny będzie odwiedzać około 80 tys. osób i przy takiej liczbie inwestycja nie powinna notować strat.

 

Pierwszy etap budowy Parku Historycznego Trylogia, czyli Stanica Chreptiów, ma kosztować 29,9 mln zł. 27 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego WojewództwaPodlaskiego. Reszta to wkład własny gminy Mielnik.

 

Tobota powiedział, że gmina będzie w kolejnych latach zabiegać o dotacje na kolejne etapy. Całypark historyczny, który ma się mieścić na 21 hektarach ma kosztować około 120 mln zł.

 

PAP/DLOS

[Fot. Wikipedia, Kmicic z Oleńką na kuligu – obraz Juliusza Kossaka (1885)]

 

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook