Jedynie prawda jest ciekawa


Auschwitz obrazem nikczemność i bohaterstwa

30.04.2016

XX w. to czas wielkich bohaterów, ludzi olbrzymiego serca i wielkiego poświęcenia, ale też najbardziej nikczemnej podłości, upadku człowieka. Auschwitz symbolizuje ten negatywny aspekt, chociaż i tu odnajdujemy wielkie poświęcenia ludzkie - mówi PAP dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Historię byłego obozu będą mieli okazję poznać młodzi ludzie, którzy w lipcu przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży. 29 lipca będzie się tu także modlił papież Franciszek. "Auschwitz pozwala zobaczyć całą aksjologię ludzkich zachowań. Całą oś możliwych ludzkich wyborów. Trudno jest samego siebie ocenić, samemu sobie postawić jakieś wymagania, dookreślić swoją własną odpowiedzialność bez poznania całej tej rozciągłości możliwych ludzkich zachowań - tych najbardziej bohaterskich i tych najbardziej podłych, najbardziej poniżających, najbardziej wydawałoby się nieludzkich" - powiedział dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

Podkreślił, że pokolenie byłych więźniów, ofiar Auschwitz odchodzi na zawsze. "W tej chwili wszystko jest w naszych rękach. W rękach ludzi, którzy urodzili się po wojnie, a nawet długo po wojnie. Dostaliśmy w bagażu - kulturowym, cywilizacyjnym, historycznym - to najgorsze doświadczenie, jakim było Auschwitz-Birkenau i tego bagażu nie powinniśmy z siebie zrzucać. To jest paradoksalnie pewien skarb, o ile jesteśmy w stanie przemyśleć go głęboko i wdrożyć w nasze życie wspólnotowe, europejskie, światowe tą wielką i ciężką naukę, która z tego miejsca płynie" - podkreślił. 

Niemcy utworzyli obóz na południu okupowanej Polski, w położonym ok. 50 km od Krakowa kilkunastotysięcznym Oświęcimiu, którego nazwę zmienili na Auschwitz. Obóz koncentracyjny powstał jako miejsce odosobnienia i wyniszczenia Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych dotarł do niego z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 r. Dwa lata później został on rozbudowany o obóz, który Niemcy zlokalizowali w pobliskiej wsi Brzezinka. Auschwitz II-Birkenau stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks dopełniła sieć podobozów, tworzonych głównie przy zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych. Początkowo najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami, których coraz liczniejsze transporty w ramach realizowanego przez Niemców tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej docierały do obozu z krajów okupowanych przez Rzeszę i sojuszniczych. Większość deportowanych wkrótce po przywiezieniu trafiała do komór gazowych wybudowanych w Birkenau. 

Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także dziesiątki tysięcy Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej Niemcy wyprowadzili z obozu w marszach ewakuacyjnych na Zachód ok. 56 tys. więźniów. W Auschwitz i Birkenau pozostało 7 tys. osób - chorych, wyczerpanych oraz dzieci. 27 stycznia 1945 r. wyzwolili ich czerwonoarmiści. W 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, były obóz odwiedził Jan Paweł II. Mówił wówczas, że Auschwitz jest "rozrachunkiem z sumieniem ludzkości". Podkreślał, że to miejsce, w którym trzeba "przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści". 

27 lat później papież Benedykt XVI, stojąc nieopodal ruin ogromnych krematoriów Auschwitz II-Birkenau, prosił Boga o dar pojednania i pokoju. Z danych duszpasterstwa młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej wynika, że ok. 360 tys. uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zadeklarowało już chęć zwiedzenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook