Jedynie prawda jest ciekawa


Atrakcje Muzeum Historii Polski na Święto Niepodległości

08.11.2013

Grę "Drogi do wolności", przypominającą wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę bytu państwowego w 1918 r., przygotowało z okazji Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski. Gra jest jedną z atrakcji VIII Przystanku Niepodległość.

"Czasami mówi się o tym, że świętujemy głównie klęski, ale to nieprawda. Nasze najważniejsze święto - Święto Niepodległości 11 listopada - to rocznica wielkiego zwycięstwa, odzyskania niepodległości (...). Święto Niepodległości przypada na trudny okres roku - listopad, dlatego od ośmiu lat Muzeum Historii Polski stara się wychodzić na ulice i ożywiać je. Czynimy to poprzez gry edukacyjne i rozmaite działania w przestrzeni publicznej. Mają one zachęcić do tego, aby w radosny i ciekawy sposób spędzić ten dzień" – tłumaczył dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Jak dodał, okazją do spędzenia 11 listopada w ciekawy sposób, w gronie rodziny, jest uczestnictwo w grze "Drogi do wolności", organizowanej w ramach VIII Przystanku Niepodległość.

Udział w grze będą mogli wziąć wszyscy, którzy odwiedzą w poniedziałek tymczasową siedzibę MHP (ul. Senatorska 35) oraz przylegający do niej Ogród Saski - tam uczestnicy zapoznają się z wydarzeniami i postaciami, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gracze spróbują swych sił także w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia.

"Będzie można poznać losy naszych przodków w XIX w., ich drogi walki o wolność i niepodległość, które zakończyły się zwycięstwem; doświadczyć jakiegoś okruchu ich działania. Na uczestników gry czekać będą różne zagadki, a także ćwiczenia fizyczne (...). Trzeba będzie się wykazać m.in. refleksem i zdecydowaniem" - zapowiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Żaryn, kierownik działu edukacyjnego MHP.

Wśród zadań graczy - tłumaczyła - będą m.in. rozpoznanie w tłumie przechodniów polityków zasłużonych dla niepodległości, zapisanie się do formacji wojskowych, inwestowanie w projekty społeczne i gospodarcze, identyfikacja znaczących dla polskiej kultury symboli.

Muzeum przygotowało także specjalne atrakcje dla dzieci w wieku 5-9 lat. Najmłodsi przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Będzie także okazja do poznania ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzenia umiejętności w popularnych w czasach zaborów grach i zabawach. "Chcielibyśmy, aby Polacy jako naród, wspólnota, potrafili spędzać to radosne święto nie na akademiach, oficjalnie i pompatycznie, ale rzeczywiście się ciesząc. Dlatego proponujemy działalność na pograniczu rozrywki i edukacji (...) według starej oświeceniowej zasady „ucząc, bawić” lub „bawiąc, uczyć" - wyjaśniła Żaryn.

VIII Przystankowi Niepodległość towarzyszy okolicznościowa jednodniówka "Jesteśmy", w której zamieszczono m.in. trasę spaceru po Warszawie - "Śladami 11 listopada".

Pracownicy MHP wezmą także udział w poniedziałkowym marszu "Razem dla Niepodległej", organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pobliżu pomnika Romana Dmowskiego pokazana zostanie, przygotowana przez muzeum, filmowa prezentacja dotycząca wydarzeń sprzed 95 lat i roli przywódcy endecji w powstaniu II RP.

W Święto Niepodległości przed Uniwersytetem Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście) będzie można także obejrzeć wystawę "Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)" przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej w Horodle przez MHP i Muzeum Zamojskie. Ekspozycja będzie czynna do 29 listopada.

Wśród patronów medialnych VIII Przystanku Niepodległość jest m.in. Polska Agencja Prasowa i prowadzony przez nią wspólnie z MHP portal historyczny dzieje.pl.

Zainteresował Cię artykuł Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:Facebook/IPN]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook