Jedynie prawda jest ciekawa


Atrakcje Muzeum Historii Polski na Święto Niepodległości

08.11.2013

Grę "Drogi do wolności", przypominającą wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę bytu państwowego w 1918 r., przygotowało z okazji Święta Niepodległości Muzeum Historii Polski. Gra jest jedną z atrakcji VIII Przystanku Niepodległość.

"Czasami mówi się o tym, że świętujemy głównie klęski, ale to nieprawda. Nasze najważniejsze święto - Święto Niepodległości 11 listopada - to rocznica wielkiego zwycięstwa, odzyskania niepodległości (...). Święto Niepodległości przypada na trudny okres roku - listopad, dlatego od ośmiu lat Muzeum Historii Polski stara się wychodzić na ulice i ożywiać je. Czynimy to poprzez gry edukacyjne i rozmaite działania w przestrzeni publicznej. Mają one zachęcić do tego, aby w radosny i ciekawy sposób spędzić ten dzień" – tłumaczył dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Jak dodał, okazją do spędzenia 11 listopada w ciekawy sposób, w gronie rodziny, jest uczestnictwo w grze "Drogi do wolności", organizowanej w ramach VIII Przystanku Niepodległość.

Udział w grze będą mogli wziąć wszyscy, którzy odwiedzą w poniedziałek tymczasową siedzibę MHP (ul. Senatorska 35) oraz przylegający do niej Ogród Saski - tam uczestnicy zapoznają się z wydarzeniami i postaciami, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gracze spróbują swych sił także w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia.

"Będzie można poznać losy naszych przodków w XIX w., ich drogi walki o wolność i niepodległość, które zakończyły się zwycięstwem; doświadczyć jakiegoś okruchu ich działania. Na uczestników gry czekać będą różne zagadki, a także ćwiczenia fizyczne (...). Trzeba będzie się wykazać m.in. refleksem i zdecydowaniem" - zapowiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Żaryn, kierownik działu edukacyjnego MHP.

Wśród zadań graczy - tłumaczyła - będą m.in. rozpoznanie w tłumie przechodniów polityków zasłużonych dla niepodległości, zapisanie się do formacji wojskowych, inwestowanie w projekty społeczne i gospodarcze, identyfikacja znaczących dla polskiej kultury symboli.

Muzeum przygotowało także specjalne atrakcje dla dzieci w wieku 5-9 lat. Najmłodsi przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Będzie także okazja do poznania ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzenia umiejętności w popularnych w czasach zaborów grach i zabawach. "Chcielibyśmy, aby Polacy jako naród, wspólnota, potrafili spędzać to radosne święto nie na akademiach, oficjalnie i pompatycznie, ale rzeczywiście się ciesząc. Dlatego proponujemy działalność na pograniczu rozrywki i edukacji (...) według starej oświeceniowej zasady „ucząc, bawić” lub „bawiąc, uczyć" - wyjaśniła Żaryn.

VIII Przystankowi Niepodległość towarzyszy okolicznościowa jednodniówka "Jesteśmy", w której zamieszczono m.in. trasę spaceru po Warszawie - "Śladami 11 listopada".

Pracownicy MHP wezmą także udział w poniedziałkowym marszu "Razem dla Niepodległej", organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W pobliżu pomnika Romana Dmowskiego pokazana zostanie, przygotowana przez muzeum, filmowa prezentacja dotycząca wydarzeń sprzed 95 lat i roli przywódcy endecji w powstaniu II RP.

W Święto Niepodległości przed Uniwersytetem Warszawskim (ul. Krakowskie Przedmieście) będzie można także obejrzeć wystawę "Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)" przygotowaną z okazji 600-lecia unii polsko-litewskiej w Horodle przez MHP i Muzeum Zamojskie. Ekspozycja będzie czynna do 29 listopada.

Wśród patronów medialnych VIII Przystanku Niepodległość jest m.in. Polska Agencja Prasowa i prowadzony przez nią wspólnie z MHP portal historyczny dzieje.pl.

Zainteresował Cię artykuł Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:Facebook/IPN]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook