Jedynie prawda jest ciekawa


Afera żelazo doczekała się monografii

30.12.2013

IPN wydał publikację źródłową o aferze "Żelazo", w której uczestniczyły służby specjalne PRL oraz pozostający na ich usługach przestępcy.

Książka "Afera +Żelazo+ w dokumentach MSW i PZPR" zawiera relacje braci Janoszów, uczestników operacji, będącej w istocie aferą, dokumenty MSW związane z jej realizacją, wyjaśnienia funkcjonariuszy SB w tej sprawie, ustalenia komisji resortowej dotyczące operacji "Żelazo" oraz polityczne konsekwencje jej ujawnienia.

W 1971 roku Kazimierz Janosz, tajny współpracownik SB, we współpracy z funkcjonariuszami wywiadu MSW, przerzucił do Polski z RFN, gdzie mieszkał, uzyskane nielegalnie złoto i inne kosztowności. Łup miał być podzielony pomiędzy Kazimierza i Mieczysława Janoszów oraz MSW. Jego część została zagrabiona przez funkcjonariuszy tego resortu.

W 1984 roku Mieczysław Janosz zgłosił się do MSW z żądaniem wypuszczenia brata Kazimierza Janosza na wolność. Kazimierz Janosz był tymczasowo aresztowany pod zarzutem popełnienia przestępstw kryminalnych.

Jak piszą Witold Bagieński i Piotr Gontarczyk, autorzy wstępu, wyboru i opracowania dokumentów, Mieczysław Janosz "groził, że jeśli Kazimierz Janosz nie zostanie wypuszczony na wolność, to on sam nie zawaha się przed ujawnieniem znanych sobie faktów i dokumentów, które mogły być kłopotliwe dla resortu".

W zbiorze dokumentów o aferze "Żelazo" znajduje się notatka Mieczysława Rakowskiego z zamkniętego posiedzenia Biura Politycznego. Czesław Kiszczak mówił wówczas: "Szybko musiałem podjąć decyzję o wypuszczeniu z więzienia aresztowanego Kazimierza +Janosza+ (cena za informację i milczenie), a teraz gimnastykuję się, jak uchronić bandziora przed zasłużoną karą, żeby milczał".

Mieszkający w latach 60. w RFN bracia Mieczysław i Kazimierz Janoszowie byli tajnymi współpracownikami SB, a Jan Janosz kontaktem operacyjnym. Dostarczali informacji o polskich emigrantach w Niemczech. Sprawozdanie komisji MSW badającej aferę stwierdza, że kierownictwo Departamentu I (wywiad) doszło do wniosku o nieprzydatności operacyjnej Janoszów i odstąpiło od ich wykorzystania wywiadowczego.

"Janoszowie za wiedzą Departamentu I utworzyli za granicą grupę przestępczą. () Zdecydowano, że Kazimierz Janosz w drodze różnych przestępczych zabiegów zgromadzi maksymalną ilość złota i z tym - przy pomocy MSW - powróci do Polski" - stwierdzał raport komisji MSW.

Komisja MSW badająca sprawę operacji "Żelazo" nie ustaliła jednak, którzy z funkcjonariuszy MSW zagarnęli kosztowności. Dokumenty dotyczące operacji "Żelazo" były celowo niszczone. Nie pomagał komisji gen. Mirosław Milewski, w czasie operacji "Żelazo" dyrektor Departamentu I i następnie wiceminister MSW. Po zapoznaniu się z kompromitującym go raportem z działań komisji resortowej, zalecił zniszczenie "krzywdzącego" go opracowania. Był zwolennikiem zaprzestania drążenia sprawy "Żelaza".

Milewski mówił na posiedzeniu Biura Politycznego: "Operacja cała, jej idea i to, co się w niej działo, miało wszystko aspekt formalnie zatwierdzony przez najwyższe kierownictwo. Znaczy w hierarchii wywiadu liczą to od naczelnika wydziału, po dyrektora departamentu, później wiceministra  i ministra spraw wewnętrznych".

Z paraf na dokumentach wynika, że o operacji "Żelazo" wiedział nie tylko szef MSW Franciszek Szlachcic, ale także premier Piotr Jaroszewicz oraz Stanisław Kania, sekretarz KC nadzorujący MSW. Jednak badająca aferę komisja MSW narzuciła sobie polityczne samoograniczenia i nie interesowała się tymi osobami.

Członkowie Biura Politycznego KC PZPR zdecydowali się usunąć Milewskiego ze swojego grona - decydujący głos należał do gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Milewski został pozbawiony stanowiska nie tylko  w związku z odpowiedzialnością za  operację "Żelazo". "Dalsze sprawowanie przez niego stanowiska członka Biura Politycznego niosło za sobą duże zagrożenie ze względu na ujawnienie sprawy przez +zachodnie ośrodki dywersji ideologicznej+, co przyczyniłoby się do skompromitowania władz PRL" - piszą Bagieński i Gontarczyk.

Milewski został usunięty także z PZPR. Pozostali uczestnicy operacji "Żelazo", funkcjonariusze MSW - i zapewne wśród nich ci, który się na niej obłowili - zostali ukarani naganami i upomnieniami partyjnymi.

Komisja MSW sformułowała zalecenie skierowania sprawy operacji "Żelazo" do prokuratora generalnego w celu wszczęcia śledztwa. Zwracała uwagę w swoim sprawozdaniu na to, że: "Przy podejmowaniu jednak decyzji w tej sprawie należy mieć na względzie dobro służby i autorytet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym także byłego ministra spraw wewnętrznych, aktualnego członka Biura Politycznego".

Ten wzgląd przeważył. Nie było śledztwa w sprawie afery "Żelazo", żaden z funkcjonariuszy MSW nie poniósł więc odpowiedzialności karnej.

Książkę "Afera +Żelazo+ w dokumentach MSW i PZPR" wydał Instytut Pamięci Narodowej. Całość omówienia książki na portalu dzieje.pl.

PAP/ansa

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook