Jedynie prawda jest ciekawa


94 rocznica rozejmu w Trewirze

17.02.2013

16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, obejmujący także front wielkopolski. Z tej okazji w Poznaniu przeszedł marsz upamiętniający powstanie wielkopolskie.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.

16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, obejmujący także front wielkopolski. W dokumencie zapisano m.in. iż „Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach”.

Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do ziemi wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r.

Ulicami Poznania przeszedł w niedzielę „Marsz zwycięstwa”, upamiętniający 93. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, który potwierdził zdobycze zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Marsz po raz drugi zorganizowało stowarzyszenie kibiców Wiara Lecha.

Według policji w marszu uczestniczyło tysiąc osób, organizatorzy twierdzą, że zebrało się ok 1,5 tys. maszerujących. Zebrani przeszli ulicami miasta pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.

„Ideą tego marszu jest przypomnienie poznaniakom daty 16 lutego 1919 roku, kiedy na mocy rozejmu w Trewirze Wielkopolska weszła w granice Polski. Zazwyczaj świętuje się u nas datę wybuchu powstań, tymczasem to jest powstanie, które zakończyło się zwycięstwem. Jako kibice Lecha Poznań zaplanowaliśmy świętowanie nie tylko rocznicy jego wybuchu, ale i daty 16 lutego” - powiedział PAP współorganizator marszu Łukasz Bogaczyk ze stowarzyszenia Wiara Lecha.

Uczestnicy marszu przeszli z flagami, transparentami oraz portretami wybitnych Polaków związanych z powstaniem ze Starego Rynku na plac Wolności, pod pomnik Poznańskiego Czerwca a następnie pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Na czele nieśli transparent „Wielkopolanie Powstańcom”. Odpalane były race i petardy.

„Chcieliśmy w taki sposób, jak to dzieje się na meczu, oddać hołd tym, którzy wywalczyli niepodległość dla Wielkopolski" - powiedział Bogaczyk.

Członkowie stowarzyszenia rokrocznie starają się upamiętniać rocznice istotne dla regionu i kraju.

„Staramy się nie tylko zajmować powstaniem wielkopolskim i rocznicą Czerwca '56 - wydarzeniami, które kształtują naszą, wielkopolską tożsamość, ale również przypominać o Katyniu czy Wołyniu. W ubiegłym roku udało się tych wydarzeń upamiętnić całkiem sporo i widzimy, że coraz więcej osób bierze udział w tych przedsięwzięciach” - powiedział.

ll, PAP

[Fot. naszemiasto.poznan.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook