Jedynie prawda jest ciekawa


93 lata temu Śląsk uzyskał szeroką autonomię

15.07.2013

W poniedziałek mijają 93 lata od uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Część regionalnych środowisk obchodzi w tę rocznicę Dzień Śląskiej Flagi. W tym roku przygotowano m.in. happening - wspólne zdjęcie w barwach śląskiej flagi przed katowickim Spodkiem.

Statut Organiczny Województwa Śląskiego sformułowała ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. Była to pierwsza w II Rzeczypospolitej ustawa konstytucyjna - uchwalona jeszcze przed Konstytucją dla całej Polski. Autonomię nadano Górnemu Śląskiemu w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu.

Statut Organiczny nadawał województwu śląskiemu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy m.in. powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu Organicznego zawierał 45 artykułów. Podczas prac nad nimi dążono do zachowania równowagi między samorządnością regionu, a zwierzchnictwem władzy państwowej.

Autonomiczne woj. śląskie fatycznie przestało działać we wrześniu 1939 r., wraz z okupacją i przyłączeniem do III Rzeszy, a formalnie - 6 maja 1945 r., kiedy komunistyczna Krajowa Rada Narodowa zniosła autonomię. Obecnie do przedwojennego wzorca autonomii odwołują się środowiska postulujące m.in. zwiększenie zakresu samorządności regionu i większą rolę edukacji regionalnej.

Nawiązujące do daty uchwalenia Statutu Organicznego święto śląskiej flagi zaproponował przed paroma laty poseł Marek Plura (PO) - znany m.in. ze starań o uznanie śląskiej mowy za język regionalny. Dziyń Ślónskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi ma być - według Plury - m.in. dniem radości z lokalnego patriotyzmu, dniem nadziei na rozwój tej ziemi oraz dniem świętowania tworzonej przez Ślązaków wspólnoty.

"Chciałbym, byśmy się cieszyli z tego, że żyjemy na Śląsku, żeby to było radosne, piękne święto, bez polityki i bez tego co nas dzieli. Co prawda jedni nie chodzą na Marsz Autonomii (organizowany przez Ruch Autonomii Śląska), a inni za to nie uważają Powstań Śląskich za sukces. Mimo to zadbajmy o to, co nas bezspornie łączy we wszystkich państwach, w których żyjemy: duma z naszej śląskiej barwy, tożsamości i języka, abyśmy cieszyli siebie nawzajem serdeczną radością z tworzenia wspólnoty naszej małej ojczyzny" - napisał na swojej stronie internetowej poseł.

W tym roku Plura oraz stowarzyszenie Ślonsko Ferajna zaprosili na obchody święta w formie happeningu przed katowickim Spodkiem. Jego uczestnicy ubrani w barwy śląskiej flagi - na żółto lub niebiesko - mają w poniedziałkowe popołudnie utworzyć przed Spodkiem zarys regionalnej flagi. Efektem ma być pamiątkowe zdjęcie.

W zaproszeniu na poniedziałkowy happening Plura napisał m.in., że już przed uchwaleniem Statutu Organicznego śląska autonomia regionalna miała wielowiekową tradycję.

Poseł wskazał m.in. na zawiązanie w 1402 r. we Wrocławiu związku władców śląskich, którego celem było podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących całego Śląska. "Powstała mniej lub bardziej ścisła federacja księstw tworząca w miarę jednolity organizm polityczno-gospodarczy Śląska. Z kolei sam związek można uznać za Sejm Śląski" - uznał Plura.

Inny przypomniany przez niego autonomiczny akcent to wydane w 1849 r. w austriackiej części Śląska rozporządzenie o utworzeniu ziemi śląskiej i 30-osobowego Sejmu Ziemi Śląskiej w Opawie. Sejm ten, którego sześciu reprezentantów wchodziło w skład Rady Państwa w Wiedniu, działał z przerwą w latach 1851-1861 do rozpadu Austro-Węgier w 1918 r.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook