Jedynie prawda jest ciekawa


92. rocznica bitwy pod Komarowem

26.08.2012

Ponad dwa tys. osób wzięło udział w niedzielę w uroczystościach w Wolicy Śniatyckiej (Lubelskie), upamiętniających 92. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Komarowem, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Odprawiona została msza św. polowa, odbył się apel poległych, pokazano inscenizację bitwy. W uroczystościach wzięli udział okoliczni mieszkańcy i potomkowie uczestników bitwy, którzy przyjechali z różnych części kraju i z zagranicy. Przybyli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wszystkich służb mundurowych oraz władz samorządowych z Lubelszczyzny.

Bitwa pod Komarowem - na polach pobliskiej wsi Wolica Śniatycka - została stoczona 31 sierpnia 1920 roku między 1 Dywizją Jazdy płk. Juliusza Rómmla a bolszewicką 1 Armią Konną (konarmią) Siemiona Budionnego, kilka dni po zakończeniu bitwy warszawskiej, nazwanej cudem nad Wisłą. Uroczystości w Wolicy Śniatyckiej, organizowane przez miejscowy samorząd, Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem oraz 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu, odbywają się co roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę.

"Mieszkańcy gminy do dziś są dumni, że to tutaj między innymi udało się powstrzymać w 1920 r. nawałnicę bolszewicką" - powiedziała podczas uroczystości wójt gminy Komarów Wiesława Sieńkowska.

Sieńkowska przypomniała, że mieszkańcy gminy zawsze pielęgnowali pamięć o rozegranej tu bitwie i opiekowali się mogiłami poległych w niej żołnierzy. Oficjalne rocznicowe uroczystości – zaznaczyła - po raz pierwszy odbyły się dopiero 26 lat temu, niedługo przed upadkiem ustroju komunistycznego, z inicjatywy lokalnych działaczy "Solidarności", w tym lekarza z Komarowa Wiesława Lipki, później senatora I kadencji.

Waldemar Strzałkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list Bronisława Komorowskiego, który sprawował honorowy patronat nad uroczystością. Prezydent przypomniał, że wiktoria pod Komarowem przypieczętowała zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, które nie tylko uratowało Polskę przed ponowną utratą niepodległości, ale też powstrzymało marsz bolszewików na Europę, co mieli w planach. Prezydent podziękował w liście mieszkańcom gminy Komarów za kultywowanie pamięci o rozegranej tu bitwie, która nie jest tak znana jak bitwa warszawska, choć na to zasługuje.

Wielu z ponad dwu tysięcy uczestników uroczystości przyjechało pod Komarów, by obejrzeć, organizowaną corocznie, widowiskową inscenizację bitwy. W tym roku wzięło w niej udział 150 członków stowarzyszeń i związków parawojskowych z całego kraju oraz niemal tyle samo koni.

Uczestnicy inscenizacji wystąpili w pełnym umundurowaniu, wzorowanym na mundurach przedwojennych pułków ułańskich.

W bitwie pod Komarowem walczyło ok. 1,5 tysiąca polskich żołnierzy, przede wszystkim ułanów; wojsko było wyposażone w 70 ciężkich karabinów maszynowych i 16 dział. Polscy żołnierze pokonali oddziały konarmii Budionnego, które były 4-krotnie silniejsze i miały na wyposażeniu 31 dział, 270 karabinów maszynowych, 7 samochodów pancernych. Walki trwały cały dzień. Na polu bitwy poległo i odniosło ciężkie rany 300 polskich żołnierzy, zginęło też ok. 500 koni. Straty konarmii nie są znane.

Bitwa pod Komarowem była największą w XX w. i zarazem ostatnią bitwą kawaleryjską w Europie. Kawaleria została wyparta przez nowocześniejsze rodzaje wojsk, w tym pancerne.

Na polach w Wolicy Śniatyckiej kręcone były w 2010 r. sceny batalistyczne do filmu "Bitwa warszawska" Jerzego Hoffmana. Statystowali w nich m.in. uczestnicy dorocznych inscenizacji bitwy pod Komarowem.

31 sierpnia, w rocznicę bitwy pod Komarowem, obchodzone jest Święto Kawalerii Polskiej. Ustanowił je w 2009 r. Minister Obrony Narodowej, na wniosek m.in. Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.

ll, PAP

[Fot. zamosconline.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook