Jedynie prawda jest ciekawa


90. rocznica opolskiego Związku Polaków w Niemczech

24.02.2013

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielnych obchodach 90. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech w Opolu. Po mszy i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyło się spotkanie w opolskim ratuszu.

Jak podał prezydent Opola Ryszard Zembaczyński kilkudziesięciu potomków Rodłaków, czyli członków Związku Polaków w Niemczech, przyjechało w niedzielę do Opola z Bytomia, Gliwic, Zabrza, Wrocławia czy Raciborza.

Jedna z uczestniczek spotkania Eugenia Stachowiak, której ojciec był działaczem Związku stwierdziła, że udział w tego typu uroczystościach jest dla niej przyjemny i bolesny zarazem. - To dlatego, że żałuję iż mój ojciec nie miał okazji wziąć udział w takiej uroczystości. Zmarł wiele lat temu. A z pewnością bardzo cieszyłby się widząc, że pamięta się o działalności Związku - powiedziała PAP Stachowiak.

Prezydent Opola powiedział, że obchody 90. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu widoczne są w całym mieście. - Wystąpiliśmy do opolskich szkół, by wśród postaci, których nazwiskami nazwano ulice Opola młodzież znalazła działaczy spod znaku Rodła (symbol związku - PAP), a następnie tabliczki z nazwami tych ulic udekorowała biało-czerwonymi wstążkami. I tak się stało - stwierdził Zembaczyński.

Obecny na uroczystościach rocznicowych w niedzielę biskup pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa podkreślił, że o działalności Związku Polaków w Niemczech "nie tylko warto, ale i trzeba pamiętać". - Pamiętając o wielkim patriotyzmie jego działaczy trzeba wpajać dziś młodym ludziom, emigrantom zarobkowym, by gdziekolwiek będą pamiętali o swoim pochodzeniu i korzeniach - skwitował bp Stobrawa.

Związek Polaków w Niemczech został założony w 1922 r. Podzielono go początkowo na cztery dzielnice, a niespełna rok później wyodrębniono piątą. Dzielnica I z siedzibą w Opolu została powołana 18 lutego 1923 r. Obejmowała tereny Śląska Opolskiego, liczyła ok. 5,1 tys. członków. Związek prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną. Miał reprezentantów w Sejmie pruskim, sejmikach krajowych i radach miejskich. Bronił praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

Symbolem związku w 1933 r., po dojściu Hitlera do władzy i po tym, jak naziści zarządzili zmianę symboli organizacji działających w III Rzeszy, stało się rodło. Jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło", a znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Jak tłumaczyła jego autorka Janina Kłopocka Niemcy uważali, że kształtem przypomina ono pół swastyki.

Greg/PAP
[fot. opole.uw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook