Jedynie prawda jest ciekawa


85. rocznica pierwszej prezentacji Rocznika Tatarskiego

16.05.2017

Rocznik Tatarski - obecnie Rocznik Tatarów Polskich, to najstarsze czasopismo tej społeczności w naszym kraju.

We wtorek minęła 85. rocznica prezentacji pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego - obecnie wydawanego jako Rocznik Tatarów Polskich, najstarszego czasopisma tej społeczności w naszym kraju. Do tej pory ukazało się kilkanaście wydań rocznika.

Prezentacja pierwszego tomu Rocznika Tatarskiego miała miejsce 16 maja 1932 roku w Wilnie - informuje kalendarz muzułmański, wydany z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Redakcja pisma zawiązała się dwa lata wcześniej, pod kierownictwem Leona Najmana Mirzy Kryczyńskiego, jednego z wybitnych liderów przedwojennej społeczności tatarskiej.

Rocznik to czasopismo naukowe i literacko-społeczne, można tam znaleźć teksty naukowców z ośrodków akademickich w Polsce i zagranicą, poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale i teraźniejszości Tatarów w Polsce oraz szerzej - w Europie Środkowo-Wschodniej.

Do 1939 roku ukazały się jego trzy tomy. Reaktywowany w 1993 roku przez Związek Tatarów RP periodyk, zaczął być wydawany jako Rocznik Tatarów Polskich. W latach 1993-2006 ukazało się jedenaście numerów rocznika i dwa razy tyle suplementów. Wtedy jednak wydawanie czasopisma zawieszono, gdy nie znaleziono pieniędzy na kolejne publikacje.

Udało się je wznowić (jako drugą serię) w 2014 roku, dzięki dotacji którą otrzymał Muzułmański Związek Religijny w RP - najstarsza w kraju organizacja polskich wyznawców islamu, którymi są w większości polscy Tatarzy.

Jak powiedział PAP redaktor prowadzący wydawnictwa Musa Czachorowski, od tego czasu udało się wydać trzy kolejne edycje; trwa przygotowanie tegorocznej. Podkreślił, że pismo przygotowywane jest z inicjatywy tatarskiej, ale skierowane do wszystkich osób zainteresowanych historią i współczesnością Tatarów.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.

Rocznik Tatarów Polskich to nie jedyne wydawnictwo tej społeczności. Ukazuje się także kwartalnik "Przegląd Tatarski" oraz "Życie Tatarskie". 

pg/PAP 

[foto: Podlaska Biblioteka Cyfrowa]

Warto poczytać

 1. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 2. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 3. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

 4. 1270dachau 31.01.2018

  Historyk: Niemcy tworzyli obozy koncentracyjne według planu, wzorem był KL Dachau

  Podstawą do budowania obozów koncentracyjnych było rozporządzenie Hitlera z lutego 1933 r. - przypomniała w rozmowie z PAP historyk IPN dr Anna Jagodzińska

 5. 1270auschwitz01 23.01.2018

  75 lat temu Niemcy rozstrzelali w Auschwitz 53 więźniów Polaków

  75 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz 53 więźniów Polaków, podejrzanych o działalność przeciw SS i przygotowywanie ucieczek

 6. 1270warszawawruinie 17.01.2018

  Cichociemny: 17 stycznia 1945 r. przekroczyłem zamarzniętą Wisłę - zobaczyłem puste miasto

  17 stycznia 1945 r. do niemal doszczętnie zniszczonej Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, ponieważ dowództwo niemieckie wycofało większość swoich sił ze stolicy

 7. 1270lbasiaotwinowska 16.01.2018

  Zmarła Barbara Otwinowska, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski

  - W wieku 94 lat zmarła prof. Barbara Otwinowska, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, wieloletni pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

 8. 1270wielkiwodzpolskiejarmiiantonii 15.01.2018

  Sasin: zasługi Macierewicza nie do wymazania ze stron polskiej historii

  Antoni Macierewicz jako minister obrony zasłużył się ojczyźnie w sposób, który nie wymaże go nigdy ze stronic polskiej historii; dzisiaj Polska jest dużo bezpieczniejszym krajem, niż dwa lata temu - ocenił w poniedziałek Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook