Jedynie prawda jest ciekawa


73. lata temu zginął gen. Władysław Sikorski

05.07.2016

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli wieńce przed pomnikiem znajdującym się w miejscu d. warszawskiego domu gen. Władysława Sikorskiego. Uczczono tak 73. rocznicę śmierci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i szefa rządu na uchodźstwie.

Uroczystość odbyła się we wtorek przed popiersiem gen. Władysława Sikorskiego znajdującym się na warszawskim Mokotowie, w miejscu jego dawnego domu, w którym zamieszkał w latach 1924-1939. 

Jak zaznaczył podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski, pomnik upamiętnia wielkiego Polaka, znamienitą postać II Rzeczypospolitej, legendę oporu i niepodległości Polski. "Trzy sprawy ważne, które skupiły się w jednej postaci. To był oficer, który nie wahał się zaryzykować kariery, by przedstawić swoją opinię w sprawach wojennych i organizacji wojska. To był polityk, który miał jasno sprecyzowaną wizję Polski. To był człowiek, do którego wszyscy Polacy zwrócili się kiedy nadeszły chwile dramatyczne i podważające istnienie państwa polskiego we wrześniu 1939 r." - mówił. 

Podkreślił, że gen. Sikorski uosabiał legendę, marzenia i dążenia do niepodległości wszystkich Polaków. "Tych, którzy się bili na Zachodzie; tych, którzy trwali w oporze na ziemiach polskich i tych, którzy zostali zesłani na nieludzką ziemię" - powiedział Fałkowski. "Starania o Polskę trwają nadal i wzór gen. Sikorskiego jest tu jednym z kilku, które powinny być brane pod uwagę jako wytyczna, jako wzorzec postępowania i postawy moralnej (...) Generał trwał przy Polsce – chwała jego pamięci" - zaakcentował. 

P.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że 73 lata temu na Polaków walczących o niepodległość spadł podwójny cios. "30 czerwca 1943 r. aresztowano dowódcę Armii Krajowej gen. Stefana "Grota" Roweckiego, a cztery dni później w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem zginął Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. To był ogromny cios w serce Polski Walczącej, która od 1939 r. prowadziła nieustającą walkę o niepodległość. Cios ogromny, ponieważ gen. Sikorski stanowił w okresie II wojny uosobienie niepodległości" - zauważył. 

W jego ocenie, gen. Sikorski całym swoim życiem zaświadczał, że wierna służba ojczyźnie to najwyższy nakaz dla każdego obywatela. "Jeszcze jako konspirator Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckiego, wybitny dowódca Legionów i w wojnie polsko-bolszewickiej pokazywał, jak o niepodległość walczyć. W okresie II Rzeczpospolitej dawał niepodległej Polsce swoje życie i pracę jako premier, minister spraw wojskowych, dowódca Okręgu Korpusu Przemyśl. Wreszcie jako polityk, bo łączył w sobie talenty wojskowe i polityczne" - wymieniał Kasprzyk. 

"Wreszcie ten ostatni, najważniejszy w jego życiu okres, lata 1939-1943, kiedy jako premier i Naczelny Wódz nie tylko uosabiał walkę o niepodległość, ale także nią kierował. 73 lata temu, kiedy zginął wydawało się, że ta walka jest skończona i naród się z tej tragedii nie podniesie. Ale się podniósł, bo gen. Sikorski potrafił rodakom wpoić myślenie o Rzeczpospolitej będące udziałem jego pokolenia. Sprowadzało się ono do słów, że dumny naród jest w stanie podnieść się z każdego poniżenia (...) Jak pisał, jedynym jego celem była wolna, sprawiedliwa i wielka Polska. Te słowa to jego testament, który i my musimy realizować" - dodał. 

Podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym generała. Wręczono także medale "Pro Patria". 

W tym roku minęło 73 lata od tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego, której przyczyn do dzisiaj w pełni nie wyjaśniono. Na początku lata 1943 r. udał się on na inspekcję Armii Polskiej na Wschodzie. Samolot Liberator II AL523, którym wracał spadł do morza 4 lipca 1943 r. o godz. 23.07, 16 sekund po starcie. W wypadku śmierć poniosła też córka generała, szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki i siedem innych osób. 

 ak/PAP

 [fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook