Jedynie prawda jest ciekawa


71. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbego

13.08.2012

Jutro przypada 71. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obchody ku czci męczennika odbędą się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie Auschwitz I w Oświęcimiu.

„Pielęgnowanie pamięci o bohaterach drugiej wojny jest szczególnym zadaniem dla nas, wiernych Kościoła diecezjalnego, któremu patronuje św. Maksymilian Maria Kolbe i na terenie którego znajduje się ‘Golgota XX wieku’ - były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau” – napisał w specjalnym zaproszeniu na te uroczystości biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.

Wtorkowe uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Odprawione zostanie nabożeństwo „Transitus”, upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba. O godzinie 8.30 jedna z Centrum, druga z kościoła pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, wyruszą piesze pielgrzymki do byłego obozu Auschwitz. Obie spotkają się przy Bloku Śmierci. Tam o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. dziękczynna za dar życia i świętości Ojca Maksymiliana pod przewodnictwem bp. Rakoczego.

Hierarcha w specjalnym przesłaniu zachęca diecezjan do udziału w tych uroczystościach a także do osobistej oraz wspólnej – w rodzinach i w parafiach – modlitwy dziękczynnej za wzór i orędownictwo św. Maksymiliana.

Bp Rakoczy przypomniał, że co roku, w sierpniu, diecezja bielsko-żywiecka wspomina świadectwo męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) oraz tysięcy bezimiennych ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Św. Maksymiliana Maria Kolbe (1894-1941) franciszkanin był wielkim czcicielem Matki Bożej, założył w pobliżu Warszawy klasztor, który nazwał Niepokalanowem. Już za jego życia liczył ok. 700 zakonników i był największą tego rodzaju katolicką wspólnotą. Tam też powołał do życia wydawnictwo, wydające w setkach tysięcy egzemplarzy pismo "Rycerz Niepokalanej" i inne publikacje. Założył też drugi Niepokalanów w Japonii. Był twórcą stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej, które skupia obecnie ok. 4 mln członków na całym świecie.

Po aresztowaniu św. Maksymilian został przewieziony do Oświęcimia 28 maja 1941 roku i osadzony w KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. Tam według świadków, krzepił upadłych na duchu, spowiadał, dzielił się z innymi głodowymi porcjami zupy i chleba. W ostatnich dniach lipca, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. O. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku dobity zastrzykiem fenolu. 17 października 1971 r. Paweł VI beatyfikował o. Kolbego jako wyznawcę, a 10 października 1982 r. Jan Paweł II kanonizował go jako męczennika.

KAI / ruk

[Fot. Wikipedia / Jacek Hałun]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook