Jedynie prawda jest ciekawa


70. rocznica powołania Dywizji SS Galicja. Spór trwa

28.04.2013

28 kwietnia mija 70. rocznica powołania ukraińskiej 14. Dywizji Grenadierów SS, znanej także jako Dywizja SS Galicja, której w Polsce zarzuca się zbrodnie wojenne, m.in. współudział w wymordowaniu polskich mieszkańców wsi Huta Pieniacka

Na Ukrainie opinie wobec dywizji są podzielone. Jedne środowiska, przeważnie prorosyjskie, uważają ją za formację zbrodniczą, walczącą po stronie hitlerowskich Niemiec, inne - głównie w Galicji - traktują jako jednostkę, walczącą o niepodległość państwową.

Lwowski historyk Andrij Bolanowski z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, autor prac poświęconych SS Galicja powiedział PAP, że jej działalność otoczona jest wieloma mitami. Naukowiec wskazuje, że dotyczy to również odbioru tej formacji w Polsce.

"Analizując różne publikacje na ten temat odniosłem wrażenie, że przyczyn mitologizacji SS Galicja należy szukać m.in. w powstaniu warszawskim, gdyż w latach powojennych rozpowszechniana była legenda o udziale dywizji w tłumieniu powstania, co ostatecznie podważył polski badacz Ryszard Torzecki" - twierdzi Bolanowski.

Zdaniem historyka jednym z kluczowych problemów w odbiorze działalności dywizji jest właśnie pacyfikacja Huty Pieniackiej.

"Problem polega na tym, że sprawa ta nie jest zbadana do końca. W pewnych publikacjach  przypisywało się jej zaangażowanie w te wydarzenia, choć w tym czasie dywizja była dopiero formowana. W okresie, kiedy doszło do mordu w Hucie Pieniackiej, stacjonował tam inny oddział, odrębny batalion 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS, który był w służbie policyjnej i nigdy nie znajdował się w składzie dywizji" - podkreśla.

Bolanowski nie wyklucza przy tym, że w akcji przeciwko Hucie uczestniczyli Ukraińcy, choć - jak mówi - nie ma na to dowodów. "Polski IPN, który prowadził w tej sprawie śledztwo wskazał w 2003 roku, że konkretnych nazwisk wykonawców zbrodni nie można ustalić" - powiedział.

Historyk twierdzi, że nie wiadomo także o jakimkolwiek procesie, w którym udowodniono by zaangażowanie SS Galicja w inne zbrodnie wojenne.

"W latach 80. w Kanadzie działała tzw. komisja Deschenesa, która prowadziła w tej sprawie śledztwo. Nie ustaliła ona żadnego faktu dotyczącego udziału dywizji w zabójstwach ludności cywilnej. Bezpośrednio po wojnie, gdy część jej żołnierzy trafiła na Zachód, byli oni przesłuchiwani przez aliantów, którzy również niczego takiego nie ustalili" - podkreślił.

Bolanowski przywołuje także przykład ostatniego dowódcy SS Galicja Pawła Szandruka, byłego oficera Wojska Polskiego, który po wojnie został odznaczony przez polski rząd emigracyjny w Londynie orderem Virtuti Militari. Według niektórych źródeł żołnierze SS Galicja trafili po wojnie na Zachód po spotkaniu Szandruka z generałem Władysławem Andersem, którego interwencja u władz brytyjskich sprawiła, że zostali oni uznani za obywateli polskich, niepodlegających przekazaniu władzom ZSRR.

"Fakt, że Szandruk otrzymał od rządu londyńskiego Virtuti Militari też może być dowodem, że dywizja nie brała udziału w mordowaniu ludności polskiej. Gdyby rząd emigracyjny wiedział o takich zbrodniach, z pewnością nie przyznałby mu tak wysokiego odznaczenia" - powiedział historyk.

Zdaniem Bolanowskiego, SS Galicja była formacją, której działalność jest przykładem beznadziejnej sytuacji Ukraińców, chcących wykorzystać wydarzenia II wojny światowej do utworzenia własnego państwa.

"Żadne z oczekiwań, które mieli ludzie wstępujący do dywizji, nie zostało zrealizowane. Składająca się  z Ukraińców SS Galicja walczyła przeciwko Ukraińcom z Armii Czerwonej. Stąd właśnie te dwa przeciwstawne mity, które istnieją na ten temat na Ukrainie" - powiedział PAP.

Ukraińska 14. Dywizja Grenadierów SS Galicja była formacją zbrojną formowaną od wiosny 1943 do wiosny 1944 roku przez dowództwo Waffen SS oraz galicyjskich Ukraińców. Liczyła ok. 14 tys. ludzi. W lipcu 1944 roku została rozbita przez wojska radzieckie pod Brodami.

Po odtworzeniu jesienią 1944 roku uczestniczyła w operacjach na Słowacji, a później w ówczesnej Jugosławii. 16 kwietnia 1945 roku, jako 1. Dywizja Ukraińskiej Armii Narodowej, została przekazana pod dowództwo generała Szandruka i podlegała Ukraińskiemu Komitetowi Narodowemu. Użyta do walki w Austrii, poddała się wojskom alianckim pod Klagenfurtem. Po przewiezieniu do Wielkiej Brytanii żołnierze SS Galicja otrzymali w 1948 roku zezwolenie na zamieszkanie i prawo do obywatelstwa brytyjskiego.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook