Jedynie prawda jest ciekawa


586 dni wojny z własnym narodem

10.12.2013

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Formalnie zadecydowała o tym Rada Państwa, choć zebrała się ona w chwili, kiedy już realizowane były postanowienia, które miała dopiero przyjąć.

Rada Państwa opierała się przy tym na zapisie konstytucyjnym przewidującym możliwość wprowadzenia stanu wojennego, choć przepisu tego nie sprecyzowano w odpowiedniej ustawie. W zupełnej sprzeczności z konstytucją było utworzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która miała nieokreślone, ale i nieograniczone kompetencje. Jej przewodniczącym został gen. Wojciech Jaruzelski, zaś w skład rady wchodziło 20 generałów i innych wyższych oficerów. Rząd zawiesił działalność wszystkich związków zawodowych, również branżowych oraz wielu innych organizacji. Zawieszono ukazywanie się niemal całej prasy, za wyjątkiem kilku organów partyjnych i wojskowych. Pod ścisłą kontrolą znalazły się telewizja i radio. Korespondencja pocztowa podlegała cenzurze. Aż do odwołania wstrzymano naukę w szkołach i uczelniach wyższych.

Masowe internowania

Jeszcze przed północą rozpoczęły się internowania. Dotknęły one głównie, choć nie wyłącznie, przywódców NSZZ „Solidarność”. Internowano bowiem także działaczy różnych grup opozycyjnych, a nawet legalnych organizacji kulturalnych, czy naukowych. Zatrzymano też sporą grupę działaczy „struktur poziomych” w PZPR. Już pierwszej nocy internowanych zostało w sumie około 5 tysięcy osób. Zomowcy wkroczyli do biur „Solidarności” i zdemolowali je. 

Uniknęło jednak internowania kilku członków Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz kilku przewodniczących wielkich regionów, wśród nich Zbigniew Bujak w Warszawie, Bogdan Lis w Gdańsku, Władysław Frasyniuk we Wrocławiu. 

Za ogólnokrajowe centrum „Solidarności” uznawano ogólnie Stocznię Lenina w Gdańsku. Kilkakrotnie wkraczały tam oddziały Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Wprawdzie powstał Krajowy Komitet Strajkowy, z członkami Prezydium Komisji Krajowej na czele, ale 16 grudnia 1981 r. po ostatecznej pacyfikacji stoczni, większość jego członków aresztowano. W Gdańsku strajki i starcia uliczne trwały do 20 grudnia, zginęły co najmniej trzy osoby. 

Silnym ośrodkiem oporu był Kraków. Główną rolę odgrywała tam Huta Lenina, w której strajkiem kierował Mieczysław Gil. W nocy z 16 na 17 grudnia ZOMO uderzyły na hutę, strajk rozbito, a przywódców aresztowano. We Wrocławiu opór został stosunkowo dobrze zorganizowany przez Regionalny Komitet Strajkowy na czele z Władysławem Frasyniukiem. Jednak do 18 grudnia ZOMO rozbiły strajki, zaś kierownictwo regionu „Solidarności” przeszło do działalności podziemnej. Większe strajki miały też miejsce w Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Świdniku i w wielu innych miejscowościach. Strajkowano w Warszawie, choć opór był tu stosunkowo słaby.

Brutalne pacyfikacje

Największy rozmach miały akcje strajkowe na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Strajkowało wiele kopalni węgla, a wśród innych zakładów Huta Katowice. Pacyfikacje miały wyjątkowo brutalny charakter, zwłaszcza w kopalniach. Wielu górników ciężko pobito, zaś w Jastrzębiu w kopalni Manifest Lipcowy 15 grudnia postrzelono czterech górników. 16 grudnia 1981 r., kiedy strajkowało jeszcze dwanaście kopalni, doszło do wstrząsających wydarzeń w kopalni Wujek w Katowicach. Podczas jej zdobywania zomowcy użyli na dużą skalę broni palnej. Na miejscu lub w szpitalu zmarło 9 górników, zaś 22 miało rany postrzałowe. Po masakrze doszło do pertraktacji między strajkującymi a przedstawicielami wojska i strajk zakończono. Podjęto wprawdzie śledztwo dla ustalenia okoliczności, w jakich doszło do masakry, ale umorzono je, nie pociągając nikogo do odpowiedzialności.
 
Po tragicznych wydarzeniach w kopalni Wujek kilka kopalni strajkowało nadal. W kopalni Ziemowit załoga zeszła pod ziemię. Górnicy przejęli magazyn materiałów wybuchowych i rozmieścili w szybach ładunki. Po czterech dniach strajk jednak przerwano. Najdłużej, bo do 28 grudnia strajkowano pod ziemią w sąsiedniej kopalni Piast. 

Kolejne strajki i brutalnie tłumione manifestacje miały miejsce w roku następnym – 1 i 3 maja 1982 r. – w wielu miastach doszło do masowych demonstracji i walk ulicznych. Trzech demonstrantów zginęło od ran postrzałowych w Lubinie w drugą rocznicę „porozumień sierpniowych” – 31 sierpnia 1982 r. W czasie trwania stanu wojennego tysiące osób aresztowano i skazano na kary więzienia, lub grzywny, a także pozbawiono pracy.

Bierny opór

Społeczeństwo stosowało także bardziej bierne – w porównaniu ze strajkami i wystąpieniami ulicznymi – formy oporu wobec władzy. Zaliczał się do nich bojkot oficjalnych środków masowego przekazu (demonstracyjne spacery w porze nadawania dziennika telewizyjnego), malowanie na murach haseł i znaków „Solidarności Walczącej”, a także organizacja podziemnego „drugiego obiegu” wydawniczego.

Wybiórcza amnestia

9 grudnia 1982 r. Rada Państwa podjęła decyzję o zawieszeniu stanu wojennego z dniem 31 grudnia 1982 r. Natomiast 22 lipca 1983 r., po 586 dniach, oficjalnie zniesiono w Polsce stan wojenny. Rozwiązała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, która przez poprzednie 19 miesięcy była najwyższą władzą w państwie. Ogłoszono amnestię, która nie objęła jednak przetrzymywanych bez wyroku sądowego 11 przywódców NSZZ „Solidarność” i członków KSS KOR, a także osób skazanych na długoletnie więzienie. Zniesienie stanu wojennego niczego właściwie nie zmieniło. Represyjne ustawodawstwo włączono do prawa powszechnego, trwał terror i zniewolenie społeczeństwa. Polacy, zorganizowani w szeroko rozgałęzionych strukturach podziemia, podjęli jednak działania alternatywne wobec narzuconych komunistycznych struktur i instytucji. 

Post scriptum

17 kwietnia 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej zakończył długotrwałe śledztwo przeciwko autorom stanu wojennego – Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi (w sumie aktem oskarżenia objęto 9 osób) i skierował przeciwko nim akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście. 

Wojciech Jaruzelski, jako stojący na czele utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, został oficjalnie oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu „związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw”, a także o podżeganie członków ówczesnej Rady Państwa PRL do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie dekretów o stanie wojennym w czasie sesji Sejmu PRL – wbrew obowiązującej wówczas konstytucji. Proces w jego sprawie nie może jednak zakończyć się do dziś. Generał zasłania się słabym stanem zdrowia.

Michał Białkowski

(Na zdj. pacyfikacja kopalni Wujek 16.12.1981 r., fot. PAP/autor nieznany)

STAN WOJENNY W LICZBACH:

w akcji wprowadzenia stanu wojennego wzięło udział:
70 000 żołnierzy LWP
30 000 funkcjonariuszy MO
8000 komisarzy wojskowych
9000 samochodów
1750 czołgów
1400 wozów opancerzonych 
internowano:
10 000 działaczy opozycji
56 robotników i opozycjonistów zginęło (w wyniku postrzałów i pobicia)
całkowita liczba ofiar śmiertelnych stanu wojennego sięga ponad 100 osób

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook