Jedynie prawda jest ciekawa

404 lata temu Polacy zdobyli Kreml

09.10.2014

„Faktycznie Rosja przestała wówczas istnieć jako suwerenne państwo”.

9 października 1610 roku Polacy zdobyli Kreml. Moskwa była Polska! Na prośbę moskiewskich bojarów chorągwie polskie wkroczyły do stolicy Rosji, a dowództwo nad nimi hetman Żółkiewski oddał w ręce Aleksandra Gosiewskiego. Mennica moskiewska rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z imieniem nowego cara Władysława Zygmuntowicza.

Hetman Żółkiewski 8 października wkroczył osobiście na Kreml, gdzie oczekiwała go duma bojarska. Był tam też Michaił Romanow, później - w 1613 roku - wybrany na cara, i patriarcha Hermogenes. Po złożeniu przysięgi przez przedstawicieli wszystkich stanów wydano bankiet z udziałem Żółkiewskiego oraz oficerów. Aleksander Korwin Gosiewski objął urząd starosty moskiewskiego i stanął na czele strieleckiego prikaza, czyli najwyższego urzędu wojskowego. Faktycznie Rosja przestała wówczas istnieć jako suwerenne państwo” - mówiła prof. Anna Filipczak-Kocur, w wywiadzie opublikowanym w serwisie internetowym Muzeum Historii Polski.

Historyk dodaje, że „w czasie pobytu hetmana Żółkiewskiego w Moskwie załoga polska, licząca około trzech tysięcy ludzi, zachowywała się przyzwoicie”. „Nie było plądrowania, gwałtów ani wyrządzania innych krzywd ludności miejscowej. Straże patrolowały ulice i pilnowały porządku. Dopiero po wyjeździe hetmana zaczęły się działania dalekie od poprawności. Prześladowano mieszkańców stolicy, grabiono pałace i cerkwie, nakładano kontrybucje, dopuszczano się świętokradztwa” - relacjonuje ekspert.

Historyk tłumaczy, że „oddziały Żółkiewskiego przebywały w Moskwie w różnej liczebności do 26 października 1612 roku”. Jednak kapitulacja polskiej ekipy na Kremlu miała miejsce dopiero 7 listopada. Historia polskich rządów w Moskwie to część prowadzonej przez ówczesne polskie władze wojny polsko-rosyjskiej.

Dzięki sprawnej akcji militarnej Polska zdobyła Moskwę, jednak błędy polityczne króla Zygmunta III sprawiły, że udało się Rosjanom zorganizować sprawne powstanie przeciwko Polakom. Na czele rebelii stanął kniaź Dymitr Pożarski, któremu udało się odbić z polskich rąk stolicę Rosji.

Polacy są jedynym narodem, któremu udało się podbić Rosję i umieścić swojego władcę na Kremlu. Ten dzień powinien być świętowany szczególnie!

ez
[Fot. Минеева Ю. (Julmin)/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 1.0]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook