Jedynie prawda jest ciekawa


35 lat temu w katastrofie dwóch autobusów zginęło 30 osób

15.11.2013

35 lat temu w Oczkowie (Śląskie) w katastrofie dwóch autobusów wiozących pracowników do kopalń zginęło 30 osób. Autobusy wpadły w poślizg i runęły do Jeziora Żywieckiego. W piątek na miejscu tragedii górnicy, uczestnicy akcji ratunkowej sprzed lat oraz władze Żywca złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W piątkowej uroczystości uczestniczył Czesław Pruski, który był w 1978 roku komendantem żywieckiej straży pożarnej. Wspominał tragedię. "Gdy wszedłem do pierwszego autokaru, żywi byli już wyciągnięci. Pozostali tylko martwi. Wszyscy mieli głowy pochylone do przodu. Woda falowała. Wkoło pływały ich ubrania zamienne, teczki, dokumenty. Ten widok mnie prześladuje" - wspominał Pruski.

Kazimierz Semik, ówczesny zastępca naczelnika miasta Żywca, opowiadał, że po wydobyciu ciał okazało się, że istnieją rozbieżności co do liczby ofiar. "Jedni mówili, że było ich 30, inni, że 31. Musiałem pojechać do prosektorium. To była najstraszniejsza chwila w moim życiu. Pamiętam ten widok: leżeli jeden na drugim, bo było za mało miejsca na tyle ofiar" - mówił.

Do katastrofy doszło 15 listopada 1978 roku w wąwozie Wilczy Jar w pobliżu miejscowości Oczków na Żywiecczyźnie. Nad ranem wiozący górników do kopalni Brzeszcze, Ziemowit i Mysłowice autobus  wpadł w poślizg i runął z mostu w kilkunastometrową przepaść do Jeziora Żywieckiego. Około 10 minut później to samo spotkało kolejny autobus. Spadł 3 metry obok pierwszego. W katastrofie zginęło 30 osób: 27 górników, wdowa po górniku, który dwa tygodnie wcześniej zginął w wypadku, oraz dwóch kierowców. Przeżyło dziewięć osób.

Katastrofę upamiętnia tablica przy moście. Listę ofiar, ułożoną w porządku alfabetycznym, otwierają i zamykają kierowcy. Pierwszy autobus prowadził Józef Adamek, ojciec pięściarza Tomasza Adamka. Za kierownicą drugiego zasiadał Bolesław Zoń. Najmłodsze ofiary miały po 18 lat, najstarsza 48.

Szef NSZZ "Solidarność" z kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz zapowiedział w piątek, że w przyszłym roku związkowcy ufundują granitowy pomnik przypominający o ofiarach. "Górnicy to twardy lud, ale nigdy nie zapominają o swoich kolegach, którzy zginęli. Nawet jeśli stało się to 35 lat temu" - powiedział. Rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka dodał, że miasto wesprze tę inicjatywę.

Tragedia w Oczkowie była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą, jakie wydarzyły się po wojnie na polskich drogach. W największej, gdy w 1994 roku pod Gdańskiem autobus uderzył w drzewo, zginęły 32 osoby, a 43 odniosły rany.

PAP/kop

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook