Jedynie prawda jest ciekawa


34 rocznica śmierci Uśmiechniętego Papieża

28.09.2012

34 lata temu, po 33 dniach pontyfikatu zmarł nieoczekiwanie Jan Paweł I, nazywany papieżem uśmiechu. Albino Luciani został wybrany na głowę Kościoła 26 sierpnia 1978 roku. W tym roku przypada 100 rocznica jego urodzin, a Kościół katolicki prowadzi jego proces beatyfikacyjny.

W swoim pierwszym przemówieniu nowo wybrany następca św. Piotra powiedział:
- Wczoraj rano szedłem jeszcze spokojny do Kaplicy Sykstyńskiej, by wziąć udział w wyborach. Nigdy nie umiałem sobie wyobrazić tego, co się stało. Kiedy zaczęło mi to niebezpieczeństwo zagrażać, obaj koledzy siedzący ze mną szeptali mi słowa otuchy: ”Odwagi, jeśli Bóg nakłada ciężar, da także siłę do jego niesienia, a drugi dodał : ”Proszę się nie bać. W całym świecie jest tak dużo ludzi, którzy modlą się za papieża”.

Albino Luciani po wejściu na Stolicę Piotrową pełnił swój urząd zaledwie 33 dni. 28 września 1978 roku znaleziono go martwego w łóżku z notatkami w ręku. Podano, że powodem śmierci Jana Pawła I był zawał serca.

"Z faktu, że był to krótki pontyfikat nie wynika, że był on mało znaczący" - mówił w audycji ”Przed wielką wizytą”, w maju 1997 roku, red. Andrzej Tokarczyk. - Przez te 33 dni papież był bardzo aktywny - dodał dr Jan Czaja, drugi gość Andrzeja Sowy. Zaproszeni do studia rozmówcy przypominali najważniejsze fakty z życia kardynała.

Albino Luciani urodził się 17 października 1912 r. w Forno di Canale. Pochodził z biednej, robotniczej rodziny i żeby móc się utrzymać pracował jako gastarbeiter w Niemczech i w Szwajcarii. Rodzice, mimo skromnych warunków życia, dbali o wykształcenie syna.

W 1969 roku Paweł VI mianował go patriarchą Wenecji. - Przyjeżdżam do was biedny i taki stąd wyjadę – powiedział wtedy Albino Luciani, przyjmując kapelusz kardynalski.

Jan Paweł I odznaczał się prostotą i wielką serdecznością w stosunkach z ludźmi, co podkreślali wszyscy, którzy się z nim kiedykolwiek zetknęli. Był pierwszym w historii papieżem, który wybrał dwuczłonowe imię. Zrobił to nie przypadkowo, chciał bowiem w ten sposób zaznaczyć, że będzie odwoływać się do spuścizny, pozostawionej przez dwóch poprzedników: Jana XXIII i Pawła VI oraz do postaci apostołów: Jana i Pawła.

Podstawową cechą jego programu był ekumenizm. Głównym zappowiedzianym przez niego zadaniem była rewizja kodeksu kanonicznego i ewangelizacja wiernych. Oba te wątki, po śmierci Jana Pawła I podjął jego następca Jan Paweł II.

Zrezygnował, też jako pierwszy, z tradycyjnej koronacji i wprowadził uproszczony ceremoniał obejmowania Stolicy Piotrowej.

Jego mottem była ”służba prawdzie, służba zgodzie, służba sprawiedliwości i współpracy narodów”.

Pragnął kontynuować tradycję Pawła VI spotykania się z wiernymi na świecie. W pierwszą podróż wybrał się do Libanu, gdzie trwała krwawa wojna między chrześcijanami a muzułmanami. Niestety nagła śmierć pokrzyżowała te plany.

Po śmierci Jana Pawła I pojawiły się różne teorie spiskowe, sugerujące otrucie papieża. Przypuszczano, że mogli tego dokonać zarządzający finansami Watykanu hierarchowie Banku Watykańskiego.

kop, Polskie Radio
[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook