Jedynie prawda jest ciekawa


33. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich

03.09.2013

Będziemy krytykować każdą władzę, która nie widzi pracownika, mamy prawo zabierać głos w ważnych dla społeczeństwa sprawach - powiedział we wtorek w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie) przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Podczas wtorkowych uroczystości z okazji 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 25. rocznicy strajków w 1988 r. apelował o zaangażowanie w życie społeczne, w tym udział we wrześniowym proteście w Warszawie.

"1980 rok to była walka wszystkich, to prawdziwa solidarność, ale widzimy po tych wielu latach, że polscy działacze zostali zdradzeni przez tych działaczy z nurtu liberalnego, którzy dzisiaj stoją u władzy i wdrażają swoje liberalne pomysły. Nie o taką Polskę do końca walczyliśmy" - powiedział Duda pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Jego zdaniem "robi się zamach na ustawę o związkach zawodowych tylko dlatego, że związki zawodowe śmiały krytykować władzę". "Skądś to znamy. Związki zawodowe i związek zawodowy Solidarność jest od tego, żeby krytykować i będzie krytykował każdą władzę, która nie będzie widzieć pracownika, która będzie pracownika traktować jak przedmiot, a nie jak podmiot, bo taka jest rola związków zawodowych" - mówił Piotr Duda.

"Coraz bardziej dochodzimy do wniosku, że demokracja w naszym kraju jest tylko dla tych, którzy sprawują władzę, ale my to zmienimy. Dlatego, jeżeli parlament polski, który jest wybrany przez naród, a przede wszystkim koalicja rządząca nie chce lub utrudnia działanie związków zawodowych, nie dba o interesy pracowników, to my na 14 września w Warszawie zwołujemy parlament, ale narodowy, nas wszystkich, bo to naród sprawuje władzę w naszej ojczyźnie" - dodał. 

Przekonywał, że już "dość narzekania przed telewizorami i komputerami, dość pisania i narzekania na forach internetowych". "Trzeba się ruszyć z fotela, przyjechać do Warszawy i wykrzyczeć - nie damy się dalej lekceważyć. Mamy prawo wypowiadać się jako związek zawodowy Solidarność w bardzo ważnych sprawach dla naszego społeczeństwa" - przekonywał Duda, nagradzany oklaskami zebranych. Podkreślił, że związki zawodowe nie reprezentują działaczy związkowych, ale wszystkich pracowników. W imieniu całej Solidarności dziękował też uczestnikom protestów w 1980 i 1988 r. 

Uroczystości pod pomnikiem poprzedziła msza w jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. W homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc nawiązał do planowanych na wrzesień akcji protestacyjnych w Warszawie. 

"Warto uważnie zastanowić się, czy wyprowadzanie ludzi na ulice stolicy jest właściwym działaniem: łatwo przecież o prowokację, a następnie malowanie czarnego obrazu związkowców w mediach, szczególnie tych ze Śląska, jak to już nieraz bywało. Mówię o tym z największą troską, kierowany troską o ład społeczny" - powiedział hierarcha.

"Jeśli jednak istnieje - waszym zdaniem - potrzeba wyjścia na ulice, to znak, że coś bardzo niepokojącego dzieje się w relacjach: władza-społeczeństwo-związki zawodowe, że nastąpiło jakieś fundamentalne pęknięcie. Brakuje społecznego dialogu, nie funkcjonują we właściwy i skuteczny sposób komisje trójstronne" - dodał. 

Abp Skworc przypomniał, że jednym z podstawowych uzgodnień Porozumienia Jastrzębskiego było uznanie przez totalitarną władzę prawa robotników do zrzeszania się i tworzenia wolnych, niezależnych związków zawodowych. 

"W dramatycznych okolicznościach zostało ono zakwestionowane - jak i wiele innych praw obywatelskich - bezprawnym, po dziś dzień nierozliczonym aktem ogłoszenia stanu wojennego z 13 grudnia 1981 r." - mówił. 

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 r. między władzą a robotnikami. Gwarantowało m.in. wolne soboty i indeksację zarobków. Śląskie strajki przyspieszyły negocjacje w Gdańsku i Szczecinie i wpłynęły na kształt zawartych tam porozumień. 

W sierpniu minęła też 25. rocznica górniczych strajków w 1988 roku, które przyczyniły się do ponownej legalizacji Solidarności i upadku komunizmu w Polsce. Rocznicę tę upamiętniają także zaprezentowane we wtorek w Jastrzębiu po raz pierwszy film pt. "Skok do wolności" oraz edukacyjna gra karciana pod tym samym tytułem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook