Jedynie prawda jest ciekawa


33. rocznica podpisania Porozumień Jastrzębskich

03.09.2013

Będziemy krytykować każdą władzę, która nie widzi pracownika, mamy prawo zabierać głos w ważnych dla społeczeństwa sprawach - powiedział we wtorek w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie) przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Podczas wtorkowych uroczystości z okazji 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 25. rocznicy strajków w 1988 r. apelował o zaangażowanie w życie społeczne, w tym udział we wrześniowym proteście w Warszawie.

"1980 rok to była walka wszystkich, to prawdziwa solidarność, ale widzimy po tych wielu latach, że polscy działacze zostali zdradzeni przez tych działaczy z nurtu liberalnego, którzy dzisiaj stoją u władzy i wdrażają swoje liberalne pomysły. Nie o taką Polskę do końca walczyliśmy" - powiedział Duda pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Jego zdaniem "robi się zamach na ustawę o związkach zawodowych tylko dlatego, że związki zawodowe śmiały krytykować władzę". "Skądś to znamy. Związki zawodowe i związek zawodowy Solidarność jest od tego, żeby krytykować i będzie krytykował każdą władzę, która nie będzie widzieć pracownika, która będzie pracownika traktować jak przedmiot, a nie jak podmiot, bo taka jest rola związków zawodowych" - mówił Piotr Duda.

"Coraz bardziej dochodzimy do wniosku, że demokracja w naszym kraju jest tylko dla tych, którzy sprawują władzę, ale my to zmienimy. Dlatego, jeżeli parlament polski, który jest wybrany przez naród, a przede wszystkim koalicja rządząca nie chce lub utrudnia działanie związków zawodowych, nie dba o interesy pracowników, to my na 14 września w Warszawie zwołujemy parlament, ale narodowy, nas wszystkich, bo to naród sprawuje władzę w naszej ojczyźnie" - dodał. 

Przekonywał, że już "dość narzekania przed telewizorami i komputerami, dość pisania i narzekania na forach internetowych". "Trzeba się ruszyć z fotela, przyjechać do Warszawy i wykrzyczeć - nie damy się dalej lekceważyć. Mamy prawo wypowiadać się jako związek zawodowy Solidarność w bardzo ważnych sprawach dla naszego społeczeństwa" - przekonywał Duda, nagradzany oklaskami zebranych. Podkreślił, że związki zawodowe nie reprezentują działaczy związkowych, ale wszystkich pracowników. W imieniu całej Solidarności dziękował też uczestnikom protestów w 1980 i 1988 r. 

Uroczystości pod pomnikiem poprzedziła msza w jastrzębskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. W homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc nawiązał do planowanych na wrzesień akcji protestacyjnych w Warszawie. 

"Warto uważnie zastanowić się, czy wyprowadzanie ludzi na ulice stolicy jest właściwym działaniem: łatwo przecież o prowokację, a następnie malowanie czarnego obrazu związkowców w mediach, szczególnie tych ze Śląska, jak to już nieraz bywało. Mówię o tym z największą troską, kierowany troską o ład społeczny" - powiedział hierarcha.

"Jeśli jednak istnieje - waszym zdaniem - potrzeba wyjścia na ulice, to znak, że coś bardzo niepokojącego dzieje się w relacjach: władza-społeczeństwo-związki zawodowe, że nastąpiło jakieś fundamentalne pęknięcie. Brakuje społecznego dialogu, nie funkcjonują we właściwy i skuteczny sposób komisje trójstronne" - dodał. 

Abp Skworc przypomniał, że jednym z podstawowych uzgodnień Porozumienia Jastrzębskiego było uznanie przez totalitarną władzę prawa robotników do zrzeszania się i tworzenia wolnych, niezależnych związków zawodowych. 

"W dramatycznych okolicznościach zostało ono zakwestionowane - jak i wiele innych praw obywatelskich - bezprawnym, po dziś dzień nierozliczonym aktem ogłoszenia stanu wojennego z 13 grudnia 1981 r." - mówił. 

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym latem 1980 r. między władzą a robotnikami. Gwarantowało m.in. wolne soboty i indeksację zarobków. Śląskie strajki przyspieszyły negocjacje w Gdańsku i Szczecinie i wpłynęły na kształt zawartych tam porozumień. 

W sierpniu minęła też 25. rocznica górniczych strajków w 1988 roku, które przyczyniły się do ponownej legalizacji Solidarności i upadku komunizmu w Polsce. Rocznicę tę upamiętniają także zaprezentowane we wtorek w Jastrzębiu po raz pierwszy film pt. "Skok do wolności" oraz edukacyjna gra karciana pod tym samym tytułem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook