Jedynie prawda jest ciekawa


30 lat od katastrofy w Czarnobylu

26.04.2016

30 lat temu, a dokładniej 26 kwietnia 1986, w Czarnobylu doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej .

Wybuch reaktora nr 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi, łącznie około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Poziom skażenia radioaktywnego na Białorusi, choć wciąż znacząco wyższy niż gdzie indziej, spadł według ekspertów do poziomów niegroźnych dla ludzi. W zamkniętym rezerwacie doskonale rozwija się przyroda.

Po wybuchu reaktora położonego w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na terytoria białoruskie spadło ok. 70 proc. opadu radioaktywnego, a skażeniu uległo 23 proc. kraju - głównie południowo-wschodnich terenów rolniczych.  

Władze Białorusi w położonej na granicy z Ukrainą strefie zamkniętej prowadzą monitoring świata zwierzęcego i roślinnego. Znajduje się tam Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny.

"Zwierzęta i rośliny w rezerwacie radzą sobie doskonale. Nie wpływa na nie działalność człowieka, ( ) rośnie wystarczająca ilość pasz wysokiej jakości, wzrosła populacja saren i dzików, pojawiły się wilki i inne zwierzęta" - powiedziała PAP naczelniczka białoruskiego państwowego centrum ds. meteorologii, skażenia radioaktywnego i obserwacji środowiska naturalnego (Hidromet) Maria Hiermenczuk.

"Sama widziałam te dziki. Bardziej przypominają hipopotamy niż dziki" - zauważyła. Pytana, czy wyglądają tak z powodu promieniowania, zaprzeczyła. "Nie. To tylko dlatego, że dobrze się odżywiają" - zapewniła.

W rezerwacie pokazała się duża liczba ryb i ptaków, które wcześniej tam ani nie przylatywały ani nie zimowały. Ponadto z Puszczy Białowieskiej sprowadzono pewną liczbę żubrów, które się dobrze zadomowiły. "Żadnych przejawów rozwoju, które można by wiązać ze skażeniem radioaktywnym, nie ma" - podkreśliła szefowa Hidrometu.

Według danych ministerstwa środowiska w Mińsku obszar skażenia kraju zmniejszył się z 23 proc. w 1986 r. do 17-18 proc. w roku 2016. Wskaźnikiem referencyjnym jest izotop radioaktywnego cezu-137, którego czas połowicznego rozpadu nieznacznie przekracza 30 lat.

Najwyższe poziomy skażenia wciąż notuje się w obwodach homelskim i mohylewskim. Według Hiermenczuk do 2046 roku obszar skażenia zmniejszy się do 10-11 proc. powierzchni Białorusi.

W Czarnobylu natomiast dobiegają końca prace nad budową zabezpieczeń, które odizolują istniejący sarkofag i na następne sto lat zabezpieczą przerobione paliwo jądrowe.

Stary sarkofag, który powstał jeszcze w czasach ZSRR, zostanie przykryty ogromną stalową konstrukcją, a kasety z radioaktywnymi odpadami trafią do solidnych betonowych schronów. Przygotowano ich 232. Zaprojektowane są tak, by wytrzymać trzęsienie ziemi i uderzenie dużego samolotu.

"Kolejne decyzje o losie tego paliwa będą podejmowane za sto lat. Nie wiemy, jakie będą wówczas technologie i jaki rodzaj energii będzie wykorzystywany. Dziś przerabianie paliwa jest nierentowne, ale za sto lat sytuacja może się zmienić" - wyjaśnia Wołodymyr Duda, wiceszef budowy zakładu przeróbki, którą realizuje amerykańska firma Holtec International.

Transport paliwa do schronów powinien rozpocząć się w przyszłym roku i zająć dziewięć lat. Będzie ono przewożone z terenu elektrowni w specjalnej, kilkunastometrowej kapsule umieszczonej na platformie wagonowej. Między elektrownią a zakładem utylizacji i przechowywania zbudowano specjalną linię kolejową. Obecnie trwa jej testowanie. Prace nadzoruje Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Po uruchomieniu przechowalnia będzie całkowicie zautomatyzowana, a obecność ludzi zostanie ograniczona do niezbędnego minimum - mówi inżynier Duda. "Przewidziano dla nich pomieszczenia kontrolne ukryte za grubą warstwą stali i betonu, z których będą mogli obserwować zachodzące tu procesy zza szyb o półmetrowej grubości" - tłumaczy.

Państwa G7 i EBOR zobowiązały się przekazać dodatkowo 87,5 mln euro na sfinansowanie budowy nowego składu.

lap,PAP

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook