Jedynie prawda jest ciekawa


227. rocznica zdobycia Bastylii

14.07.2016

Francuzi hucznie świętują 227. rocznicę zdobycia Bastylii. Polami Elizejskimi w Paryżu przeszła uroczysta parada wojskowa. Wzięli w niej udział żołnierze z różnych krajów, m.in. z Australii i Nowej Zelandii, w tym reprezentacja Maorysów w tradycyjnych ubiorach.

W Paryżu zamek la Bastille wybudowano w latach 1370-1383. Był częścią systemu umocnień broniących miasta. Budowla broniła bramy św. Antoniego . Z czasem zamek stracił na znaczeniu i stał się ciężkim więzieniem w XVII wieku.

Kiedy Ludwik XVI zwołał Stany Generalne, życie polityczne Francji zasadniczo przyspieszyło. Kampania wokół wyborów i spisywanie skarg i postulatów do tronu zaktywizowały wielu młodych i starszych przedstawicieli mieszczaństwa Paryża. Ludność Paryża z ogromnym napięciem obserwowała początek obrad - rozgrywkę między królem a Stanami Generalnymi. Rozbudzone podczas kampanii wyborczej oczekiwania na zmiany, a zarazem pogłoski, że król zbiera wojsko pogłębiały ferment. Mające nastać zmiany bardzo podgrzewały nastroje. 

14 lipca 1789 tłumy zgromadzone na ulicach ruszyły w poszukiwaniu broni na więzienie królewskie – Bastylię. Komendant twierdzy nakazał przyjęcie ich strzałami. Padli zabici i ranni. Ostatecznie nacierający wdarli się do środka, zabijając część obrońców. Następnego dnia król odwołał rozkaz zbierania się wojsk, a na ulicy dochodziło do samosądów.

Bastylię, w której przebywało w tym czasie raptem siedmiu więźniów, traktowano jako symbol absolutyzmu i parę miesięcy później zburzono. Te wydarzenia pokazywały, że lud, a nie tylko jego przedstawiciele, zaczął decydować o polityce. Rewolucja stała się rzeczywistością.

Co roku Francuzi hucznie świętują rocznice zburzenia Bastylii. Podczas obchodów tegorocznej, 227. rocznicy Polami Elizejskimi w Paryżu przeszła uroczysta parada wojskowa. Wzięli w niej udział żołnierze z różnych krajów, m.in. z Australii i Nowej Zelandii, w tym reprezentacja Maorysów w tradycyjnych ubiorach.

Po raz pierwszy w defiladzie wzięli także udział celnicy walczący z handlem bronią, narkotykami i przemytem imigrantów. W pochodzie szli także strażnicy więzienni i saperzy z psami. Obecni byli lotnicy, marynarze, piechota, Gwardia Republikańska i Legia Cudzoziemska, żandarmeria i policja. Paradę zamykali owacyjnie witani strażacy. W uroczystościach wziął udział prezydent Francois Hollande. Choć samo zdobycie Bastylii trudno uznać za wielki sukces militarny rewolucjonistów, miało ono wymiar ważnego symbolu udanego buntu wobec władzy absolutnej i zostało później zmitologizowane w rewolucyjnej ikonografii.

Z okazji święta narodowego depeszę gratulacyjną do prezydenta Francji wysłał polski prezydent. "Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności dla Pana oraz całego Narodu Francuskiego" - napisał Andrzej Duda.

 

wkt/wp.pl/Polskie Radio

[fot.PAP/EPA/Christophe Petit Tesson]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook