Jedynie prawda jest ciekawa


140. rocznica urodzin Korfantego

19.04.2013

Korfanty (1873 - 1939) - dyktator III powstania śląskiego i wicepremier w rządzie Wincentego Witosa urodził się  20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie).

W sobotę, dokładnie w 140. rocznicę jego urodzin Sejmik Województwa Śląskiego podczas uroczystego posiedzenia zwołanego z tej okazji podejmie uchwałę upamiętniającą tego wybitnego Ślązaka. Odsłonięty zostanie jego portret, a radni wysłuchają referatu "Wojciech Korfanty - wielkość mierzona codziennością" autorstwa dr hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego

Przedstawiciele władz zapalą znicze na grobowcu Korfantego na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach oraz złożą wiązanki kwiatów pod jego pomnikiem, a w południe w Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki Wiktor Skworc będzie celebrował mszę świętą w jego intencji. 

Po mszy odbędzie się organizowana przez Związek Górnośląski Parada Korfantego z udziałem kompanii honorowych wojska, policji i straży pożarnej oraz orkiestr wojskowych i górniczych.

W sobotę wieczorem w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się koncert z okazji urodzin Korfantego pt. "Już zachodzi czerwone słoneczko", podczas którego wręczone zostaną nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. 

Również w sobotę ma się ukazać uzupełnione wznowienie biografii słynnego polityka autorstwa Jana F. Lewandowskiego. To pierwsza pełna biografia Korfantego, przedstawiająca go w ujęciu popularnym. Autor odsłania najbardziej dramatyczne wydarzenia z życia polityka. Opowiadając burzliwe losy Korfantego, eksponuje ich sensacyjne nieraz fragmenty. Prezentuje go zarówno w wymiarze politycznym, jak i prywatnym, na tle wydarzeń historii górnośląskiej, polskiej i w pewnej mierze europejskiej. Przekonuje, że potrzebne jest odkrywanie Korfantego na nowo. 

Jego osiągnięcia to fenomen, patrząc na plebejskie środowisko, z którego się wywodził. Był jednym z najważniejszych polityków okresu międzywojennego, jedynym silnym konkurentem Piłsudskiego do władzy. "Współcześnie jego postać bywa infantylizowana, pada czasem ofiarą stereotypów" - powiedział PAP Jan F. Lewandowski. 

"Ponieważ jako polityk działał przez kilka dziesięcioleci, każdy może w jego dokonaniach znaleźć coś dla siebie. Ktoś może zobaczyć młodego narodowego radykała, ktoś inny dojrzałego polityka z lat 30., który bronił autonomii województwa śląskiego" - dodał. 

Książka ukaże się w serii "Biografie sławnych ludzi" Państwowego Instytutu Wydawniczego, mającej już czterdziestoletnią tradycję. Za pierwsze wydanie biografii Korfantego uhonorowano Jana F. Lewandowskiego przed kilku laty Górnośląskim Tacytem, czyli nagrodą imienia księdza Augustina Weltzla, górnośląskiego dziejopisarza dziewiętnastowiecznego.

Jako wybitnego Polaka i Ślązaka Korfantego chcą też uczcić uchwałą posłowie. 

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty karierę polityczną rozpoczął jako poseł do Reichstagu, którym był w latach 1903-1912 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Pochowano go w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.

PAP/run

fot. wikipedia


Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook