Jedynie prawda jest ciekawa


140. rocznica urodzin Korfantego

19.04.2013

Korfanty (1873 - 1939) - dyktator III powstania śląskiego i wicepremier w rządzie Wincentego Witosa urodził się  20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie).

W sobotę, dokładnie w 140. rocznicę jego urodzin Sejmik Województwa Śląskiego podczas uroczystego posiedzenia zwołanego z tej okazji podejmie uchwałę upamiętniającą tego wybitnego Ślązaka. Odsłonięty zostanie jego portret, a radni wysłuchają referatu "Wojciech Korfanty - wielkość mierzona codziennością" autorstwa dr hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego

Przedstawiciele władz zapalą znicze na grobowcu Korfantego na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach oraz złożą wiązanki kwiatów pod jego pomnikiem, a w południe w Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki Wiktor Skworc będzie celebrował mszę świętą w jego intencji. 

Po mszy odbędzie się organizowana przez Związek Górnośląski Parada Korfantego z udziałem kompanii honorowych wojska, policji i straży pożarnej oraz orkiestr wojskowych i górniczych.

W sobotę wieczorem w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się koncert z okazji urodzin Korfantego pt. "Już zachodzi czerwone słoneczko", podczas którego wręczone zostaną nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. 

Również w sobotę ma się ukazać uzupełnione wznowienie biografii słynnego polityka autorstwa Jana F. Lewandowskiego. To pierwsza pełna biografia Korfantego, przedstawiająca go w ujęciu popularnym. Autor odsłania najbardziej dramatyczne wydarzenia z życia polityka. Opowiadając burzliwe losy Korfantego, eksponuje ich sensacyjne nieraz fragmenty. Prezentuje go zarówno w wymiarze politycznym, jak i prywatnym, na tle wydarzeń historii górnośląskiej, polskiej i w pewnej mierze europejskiej. Przekonuje, że potrzebne jest odkrywanie Korfantego na nowo. 

Jego osiągnięcia to fenomen, patrząc na plebejskie środowisko, z którego się wywodził. Był jednym z najważniejszych polityków okresu międzywojennego, jedynym silnym konkurentem Piłsudskiego do władzy. "Współcześnie jego postać bywa infantylizowana, pada czasem ofiarą stereotypów" - powiedział PAP Jan F. Lewandowski. 

"Ponieważ jako polityk działał przez kilka dziesięcioleci, każdy może w jego dokonaniach znaleźć coś dla siebie. Ktoś może zobaczyć młodego narodowego radykała, ktoś inny dojrzałego polityka z lat 30., który bronił autonomii województwa śląskiego" - dodał. 

Książka ukaże się w serii "Biografie sławnych ludzi" Państwowego Instytutu Wydawniczego, mającej już czterdziestoletnią tradycję. Za pierwsze wydanie biografii Korfantego uhonorowano Jana F. Lewandowskiego przed kilku laty Górnośląskim Tacytem, czyli nagrodą imienia księdza Augustina Weltzla, górnośląskiego dziejopisarza dziewiętnastowiecznego.

Jako wybitnego Polaka i Ślązaka Korfantego chcą też uczcić uchwałą posłowie. 

Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty karierę polityczną rozpoczął jako poseł do Reichstagu, którym był w latach 1903-1912 i 1918, zasiadał też w pruskim Landtagu (1903-1918), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego.

W latach 1918-1919 był członkiem Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej rząd Wielkopolski podczas powstania, a w 1920 r., jako mianowany przez rząd polski komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był m.in. wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Będąc na emigracji został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej.

Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w Warszawie. Pochowano go w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, był wielką manifestacją patriotyczną Ślązaków.

PAP/run

fot. wikipedia


Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook