Jedynie prawda jest ciekawa


14 rocznica śmierci porucznika Rafała Gan-Ganowicza

22.11.2016

Dziś, 22 listopada, mija 14 rocznica śmierci porucznika Rafała Gan-Ganowicza. Był nastoletnim członkiem podziemnej organizacji antykomunistycznej, żołnierzem grupy specjalnej NATO, która miała działać w Polsce w wypadku wybuchu konfliktu zbrojnego pomiędzy Wschodem i Zachodem, oficerem wojsk najemnych w Afryce oraz Jemenie, dziennikarzem i korespondentem Radia Wolna Europa oraz członkiem Rady Narodowej RP na uchodźstwie.

Pochodził z rodziny o korzeniach tatarskich, herbu Rawicz. Swoje życie poświęcił walce z komunizmem. Zawsze powtarzał, że „antykomunizmu nie wyniósł z domu, lecz nauczyli go komuniści”. Rozpoczął ją jako młody chłopak w powojennej Polsce, rozwieszając antyrządowe plakaty w zniszczonej Warszawie. W wyniku zdrady uciekł do Berlina Zachodniego, jadąc kilkanaście godzin ukryty pomiędzy podłoga wagonu kolejowego a kołami wózka. Z bronią w ręku. Wstąpił jak wielu członków byłej konspiracji do organizowanych w Niemczech amerykańskich oddziałów służby wartowniczej. Później wyemigrował do Francji, gdzie po zrobieniu matury wykładał w polskiej szkole. W odpowiedzi na wezwanie emigracyjnego rządu w Londynie zaciągnął się na kurs podchorążówki, który kształcił spadochroniarzy-dywersantów.

Tajne szkolenia odbywały się na francuskich poligonach w ramach programu CIA-NATO. Ich celem było utworzenie kilkudziesięcioosobowych formacji oficerów łącznikowych, którzy w razie wybuchu III Wojny Światowej mieli być zrzuceni w Polsce, by organizować oddziały zbrojnego podziemia walczącego na zapleczu frontu z komunistycznymi siłami bezpieczeństwa. Takie ostatnie wcielenie „Cichociemnych”. Oprócz Polaków podobne oddziały formowano z Węgrów i obywateli pochodzących z kilku innych państw byłego Bloku Wschodniego. Patent oficerski Gan-Ganowicz odebrał osobiście z rąk gen. Władysława Andersa. Ponieważ nie widać było szans na to, że konflikt światowy wyjdzie poza fazę zimnej wojny, Gan-Ganowicz wyjeżdża w 1965 roku do zrewoltowanej prowincji Konga – Katangi, gdzie przejmuje dowodzenie nad batalionem złożonym z czarnych secesjonistów. Po wkroczeniu do akcji zwalcza sterowaną przez sowietów krwawą (zginęło wtedy i zostało wymordowanych ponad milion mieszkańców Konga) komunistyczną rebelię Mulelistów. Śmiertelność wśród białych oficerów sięgnęła podczas tych walk 25 procent w porównaniu do wojny wietnamskiej, która wynosiła 4.

Cały czas por. Gan-Ganowicz działał w porozumieniu z rządem emigracyjnym w Londynie, usiłując w przypadku wygranej przenieść część polskiej inteligencji z Wielkiej Brytanii i Francji na Czarny Kontynent, by odnalazła się odbudowując zniszczony wojną ten afrykański kraj. Miał na to zgodę premiera Mojżesza Czombe. Choć rebelię Mulelistów udało się stłumić, ostatecznie władzę w Kongo przejął wspierany przez USA Seseseko Mobutu, który rozwiązał oddziały katangijskie i zmusił najemników do opuszczenia granic nowo powstałego państwa. Rządził twardą ręka przez dziesięciolecia doprowadzając kraj do finansowej ruiny. Został obalony w drodze wojny domowej pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia przez reżim swojego politycznego konkurenta - Kabili. W 1967 roku zaciąga się jako instruktor wojskowy do Jemenu gdzie zwalcza kolejną wspieraną przez Kreml rebelię. Działania por. Gan-Ganowicza i podległych mu ludzi doprowadziły do zestrzelenia podczas misji bojowej rosyjskiego samolotu pilotowanego przez płk Kozłowa, szefa grupy „sowieckich doradców”, którzy walczyli w Jemenie po stronie komunistów.

Dokumenty znalezione przy pilocie (m.in. wykaz wojskowych doradców i żołnierzy rosyjskich w Jemenie) posłużyły jako dowód aktywnego wspierania militarnego powstania przez ZSRS, czemu Sowieci uparcie zaprzeczali na forum ONZ. Do historii przeszedł już jego wyczyn ostrzelania z moździerza rakietowego i praktycznie zrównania z ziemią budynku ambasady sowieckiej w Sanie, pełnej członków misji wojskowej Kremla.

Po zwycięskiej wojnie zamieszkał w Paryżu. Kiedy Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny Gan-Ganowicz współorganizował demonstracje w obronie więzionych działaczy „Solidarności”. W latach 80. był zagranicznym przedstawicielem konspiracyjnej organizacji „Solidarność Walcząca”. Pracował jako paryski korespondent Radia Wolna Europa, występując pod pseudonimem Jerzy Rawicz. Wtedy poznał się ze znanym działaczem opozycji antykomunistycznej Bronisławem Wildsteinem, z którym przez późniejsze lata łączyły go bliskie stosunki. Rafał Gan-Ganowicz jest autorem bestsellerowych wspomnień wydanych po raz pierwszy w drugim obiegu pt. „Kondotierzy”.Reżyser Piotr Zarębski poświęcił mu film Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza. Emisja tego filmu w TVP była skutecznie blokowana przez polit-poprawną cenzurę. Dzięki współpracy środowiska dziennikarskiego, skupionego wtedy wokół dziennika „Życie”, a także pomocy przyjaciela Gan-Ganowicza, pisarza i publicysty Henryka Skwarczyńskiego, 62 posłów złożyło w tej sprawie interpelację do Sejmu. Na wyższych uczelniach w całej Polsce odbywały się prywatne pokazy filmu, które zgromadziły tysiące ludzi. W końcu władze telewizji publicznej uległy i „Pistolet do wynajęcia” został puszczony w tzw. prime timie. Wtedy również miał miejsce wywiad przeprowadzony przez Monikę Olejnik, w którym negatywnie nastawiona do gościa prowadząca zadała mu pytanie

„Czy w przypadku wybuchu międzynarodowego konfliktu podczas swojej misji w kraju strzelałby pan do Polaków?”

„Nie. Ponieważ wtedy Polacy siedzieliby w lasach” —padła odpowiedź.

Od tamtej pory por. Rafał Gan-Ganowicz zamieszkał w Polsce. Wybrał Lublin, który jak twierdził jest „najbardziej polskim miastem”. Współpracował z Fundacją Młoda Demokracja, oraz z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo. Jego idee fix było stworzenie oddziałów Obrony Terytorialnej oraz wciągniecie w szeregi Sił Zbrojnych byłych żołnierzy Legii Cudzoziemskiej, którzy powrócili do kraju. Warunkiem miało być wprowadzenie amnestii „za służbę w obcej armii”. Gan-Ganowicz został też jednym z bohaterów opartej na faktach sztuki „Operacja Reszka” Włodzimierza Kuligowskiego poświęconej intrydze peerelowskich służb bezpieczeństwa, obliczonej na zwabienie w pułapkę, a następnie likwidację Piotra Jeglińskiego. W scenariuszu nie został wskazany z nazwiska i w spektaklu pojawia się jako „Rafał”. Zmarł w wieku 70 lat, jak wielu podobnych mu ludzi, którym śmierć nie raz zaglądała w oczy - w szpitalnym łóżku. Pogrzeb odbył się 26 listopada 2002 roku w Lublinie. Pochowany został na cmentarzu na Kalinowszczyźnie.

Był posiadaczem Honorowej Szabli wręczonej mu przez Ministra Obrony Narodowej Romualda Szeremietiewa oraz pośmiertnie, w 2007 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obecnie na ręce szefa resortu obrony został złożony projekt, by jego książkę „Kondotierzy” wręczano oficerom Wojska Polskiego jako jedną z form nagrody za wybitna służbę. Pewne zdziwienie budzi fakt, że do tej pory nie została podjęta inicjatywa, by jego imieniem nazywać ulice, którym przedtem patronowali tzw. „komunistyczni święci”. Był moim przyjacielem.

Andrzej Potocki

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook