Jedynie prawda jest ciekawa


1050-lecie chrztu Polski w oratorium

08.03.2016

Dzieje polskiego chrześcijaństwa - od Mieszka I, "Bogurodzicy" po "Abba Ojcze" - zostaną zawarte w oratorium stworzonym przez kompozytora Jacka Sykulskiego. Premiera utworu "Oratorium 966.pl", skomponowanego na obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbędzie się w kwietniu.

"Utwór jest szczególny, ponieważ musiało być w nim zawarte wszystko to, co w tej przestrzeni 1050 lat wydarzyło się w Polsce" - podkreślił w rozmowie z PAP kompozytor. Jak dodał, praca nad utworem trwała ponad pół roku

Kompozytor zaznaczył, że jest to najdłuższa forma muzyczna, jaką udało mi się do tej pory skomponować; utwór trwający ponad godzinę, na duży skład chóralny, solistów, zespół wokalny i dużą, rozbudowaną orkiestrę.

Sykulski podkreślił także, że w utworze znajdą się m.in. parafrazy utworów związanych z historią chrześcijaństwa w Polsce. "Słuchacze będą mogli odnaleźć wplecione w oratorium utwory czy hymny związane z polskością, jak choćby moją wariację muzyczną na temat „Bogurodzicy”, czy dawnej pieśni kościelnej „Czego chcesz od nas Panie, za twe hojne dary”. Na koniec, prawie w finale pojawi się też nawiązanie do „Abba Ojcze”, które bardzo wyraźnie nawiązuje do wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową" - wskazał kompozytor.

Jak podkreślał, nie jest to jego pierwsze oratorium - wcześniej skomponował m.in. Oratorium Gietrzwałdzkie czy utwór związany z 90. rocznicą powstania wielkopolskiego "Wolności dla nas idzie czas".

"Ta forma muzyczna nie jest mi obca, niemniej kompozytor, który pracuje nad takim utworem, musi starać się przede wszystkim żyć słowem, i żyć nim po to, by muzyka pozostawała w jedności z całym tekstem. To jest zawsze najbardziej wymagające zadanie w procesie twórczym" - powiedział.

Premiera "Oratorium 966.pl" odbędzie się w połowie kwietnia w Poznaniu, podczas głównych obchodów jubileuszu chrztu Polski.

Jacek Sykulski to urodzony w 1964 w Poznaniu kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Jest absolwentem Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie klarnetu i kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego.

Od 1996 do 2011 roku Sykulski pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z którym zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. Złoty Medal na konkursie Palestriny w Rzymie w 2000 roku. W 2002 natomiast Chór nagrał płytę "Tribute to USA", która była wyrazem solidarności z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych po atakach terrorystycznych 11 września 2001 r.

Od 2003 r. Jacek Sykulski jest dyrektorem i dyrygentem Poznańskiego Chóru Chłopięcego z którym koncertuje po całym świecie.

Jednym z najbardziej znanych utworów Sykulskiego jest skomponowany w 1991 roku hymn VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie - utwór "Abba Ojcze", do którego słowa napisał zmarły w grudniu ubiegłego roku dominikanin o. Jan Góra.

Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie. Dzień później, w Poznaniu, odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski i msza św. w katedrze poznańskiej. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na miejskim stadionie dla ponad 40 tys. wiernych.

Kwietniowe obchody jubileuszu poza Gnieznem i Poznaniem odbędą się także na Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.

gah/PAP

[Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook