Jedynie prawda jest ciekawa

100. rocznica reaktywacji samorządów miejskich

01.12.2016

Sejm przyjął w czwartek uchwałę ws. uczczenia 100. rocznicy reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie. Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej - głosi sejmowa uchwała.


"W okresie I wojny światowej Polacy podjęli starania o odzyskanie niepodległości. Przybrały one formę czynu zbrojnego oraz działań dyplomatycznych na arenie międzynarodowej. Nie mniej ważne okazało się budowanie społeczeństwa obywatelskiego, opartego na samorządzie lokalnym. Nie posiadały go ziemie byłego zaboru rosyjskiego, które w toku działań wojennych znalazły się pod okupacją niemiecką i austro-węgierską" - napisano w uchwale. 

Sejm przypomniał, że "w 1916 r. okupacyjne władze austro-węgierskie wydały rozporządzenie, reaktywujące samorząd miejski w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie". Na jego mocy – jak napisano - "7 grudnia 1916 r. odbyły się pierwsze - po okresie panowania rosyjskiego - wybory do Rad Miejskich owych miast, w których o składzie magistratu zdecydowali ich obywatele". Zaznaczono, że "wybory przeprowadzone sto lat temu, stały się ważnym elementem fundamentu, na którym potężny gmach samorządu zbudowała wkrótce Odrodzona Rzeczpospolita". 

"Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli bez względu na narodowość i wyznanie, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej" - głosi uchwała. 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - sięgając także w dniu dzisiejszym do najlepszych tradycji tego samorządu - pragnie uczcić 100. rocznicę reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie" - podkreślili posłowie w uchwale. 

Za przyjęciem uchwały głosowało 418 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu.


wkt/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

PAP/Leszek Szymański
PAP/Leszek Szymański
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook