Jedynie prawda jest ciekawa


Wspólny czyn Powstania Wielkopolskiego

27.12.2012

Naród staje się wolnym nie sam z siebie, ale dzięki osobistej trosce obywateli i trosce państwa o wolność – mówił metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, podczas uroczystej mszy św. celebrowanej w bazylice kolegiackiej z okazji 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele wojska, policji, parlamentarzystów, władz samorządowych, a także państwowych oraz harcerze i licznie zgromadzeni Wielkopolanie.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w homilii, że nie byłoby zwycięskiego powstania, gdyby nie polskie rodziny, które pielęgnowały miłość do ojczyzny. – Powstanie Wielkopolskie było jednym wspólnym czynem obywatelskim, dzięki któremu macierz została objęta granicami II Rzeczypospolitej – zaznaczył.

Metropolita poznański podkreślił, że wielkopolskie rodziny skupiły się na pracy dla kraju, wzroście kultury narodu, rozbudowie systemów polskich organizacji. Przypomniał też rolę Kościoła katolickiego, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Prócz pracy duszpasterskiej, księża angażowali się w sferze gospodarczej, ekonomicznej i politycznej. – Duchowni wielkopolscy brali udział w tajnych organizacjach przygotowujących powstanie, organizowali zbiórki pieniędzy, zachęcali do udziału w powstaniu – zauważył abp Gądecki. Podkreślił, że „ogół duchowieństwa cechowała odpowiedzialność, odwaga i patriotyzm”.

Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że problem wolności kraju i obywateli nadal jest aktualny, choć od 1989 roku żyjemy w wolnym państwie. – Naród staje się wolnym nie sam z siebie, ale dzięki osobistej trosce obywateli i trosce państwa o wolność – zaznaczył abp Gądecki.

Stwierdził, że „szczytem wolności jest miłość i odpowiedzialność”. Przekonywał, że nie jest wolny ten, kto nie umie panować nad swoimi emocjami i popędami. Wolnym jest ten, kto nie kłamie i kto umie kochać do końca. – Osobista wolność obywateli nie jest przywilejem, nie można jej przydzielić jak zwolnienia od podatków – powiedział abp Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że państwo powinno promować dobro przez uczciwe prawa i mądre programy wychowawcze, przez respektowanie prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przez respektowanie wolności słowa i wolnego dostępu do mediów. Wiceprzewodniczący KEP podkreślił, że kultura jest kluczem interpretacyjnym ludzkiego życia, bo wspiera suwerenność duchową narodu.

Zaznaczył, że dzisiaj suwerenność władzy państwowej kraju z powodu procesu globalizacji jest osłabiana albo wręcz likwidowana. – Każdy kraj potrzebuje współpracy z innymi, ale dzisiaj wyzbywamy się samostanowienia o naszej ojczyźnie. Niepodległość jest nadal naszym moralnym zadaniem – podkreślił abp Gądecki.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyło się rozejmem w Trewirze w 1919 r.

KAI/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook