Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody czerwca 1976 w Radomiu

26.06.2013

W ramach obchodów 37. rocznicy wydarzeń czerwcowych odbyły się uroczystości, których centralnym punktem była Msza Św. sprawowana przy Pomniku Ludzi Skrzywdzonych w Radomiu. W trakcie obchodów Piotr Duda mówił, że wydarzenia sprzed 37 lat pokazały, że Polacy mogą zdziałać wiele.

W homilii bp Tomasik powiedział, że "wydarzenia czerwcowe torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości". Modlił się o to, "by ofiary Czerwca’76 były dla nas ostrzeżeniem, ale i zobowiązaniem do odnowy moralnej, do tego, by Bóg był na pierwszym miejscu, bo wtedy, gdy Bóg będzie na pierwszym miejscu, wszystko będzie na właściwym miejscu".

Dalej mówił, że "w Polsce nie można dyskutować i stawiać pytanie, czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo stanowione (...) dla chrześcijanina najważniejszy jest Bóg i Jego prawo".

W trakcie uroczystości przemówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".  "Dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy nigdy. Oprawcy muszą być skazani" - mówił szef związku. Dalej powiedział, że obecna władza sprawuje rządy przeciwko społeczeństwu. Wspomniał o antypracowniczych ustawach, elastycznym czasie pracy, wydłużeniu wieku emerytalnego i umowach śmieciowych. Zwrócił uwagę, że polityka liberalna nie sprawdziła się w Hiszpanii, Portugalii i Grecji, nie sprawdzi się i w Polsce.

"Koniec z rządami liberalnymi. Rośnie bezrobocie, dług publiczny. To zasługa rządu premiera Tuska i koalicji. Dłużej czekać nie będziemy. Nie mamy się gdzie cofnąć, stoimy pod murem" - mówił szef "Solidarności".

W ramach obchodów została poświęcona siedziba Stowarzyszenia "Radomski Czerwiec 76" przy ul. Reja 16 w Radomiu oraz nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej wydarzeniom Czerwca 76. Z kolei w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie została odprawiona Msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza i bohaterów radomskich wydarzeń.

Imprezą towarzyszącą był niedzielny I Półmaraton Radomskiego Czerwca 76, w którym uczestniczyło prawie tysiąc zawodników. Natomiast 24 czerwca odbył się koncert "Pro Memoria-Czerwiec 76" w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego. Wystąpili artyści operowi Bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej.

W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie.

Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy - funkcjonariusze ZOMO i SB.

mc,KAI
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook