Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody czerwca 1976 w Radomiu

26.06.2013

W ramach obchodów 37. rocznicy wydarzeń czerwcowych odbyły się uroczystości, których centralnym punktem była Msza Św. sprawowana przy Pomniku Ludzi Skrzywdzonych w Radomiu. W trakcie obchodów Piotr Duda mówił, że wydarzenia sprzed 37 lat pokazały, że Polacy mogą zdziałać wiele.

W homilii bp Tomasik powiedział, że "wydarzenia czerwcowe torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości". Modlił się o to, "by ofiary Czerwca’76 były dla nas ostrzeżeniem, ale i zobowiązaniem do odnowy moralnej, do tego, by Bóg był na pierwszym miejscu, bo wtedy, gdy Bóg będzie na pierwszym miejscu, wszystko będzie na właściwym miejscu".

Dalej mówił, że "w Polsce nie można dyskutować i stawiać pytanie, czy ważniejsze jest prawo Boże, czy prawo stanowione (...) dla chrześcijanina najważniejszy jest Bóg i Jego prawo".

W trakcie uroczystości przemówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".  "Dziękujemy, pamiętamy i nie zapomnimy nigdy. Oprawcy muszą być skazani" - mówił szef związku. Dalej powiedział, że obecna władza sprawuje rządy przeciwko społeczeństwu. Wspomniał o antypracowniczych ustawach, elastycznym czasie pracy, wydłużeniu wieku emerytalnego i umowach śmieciowych. Zwrócił uwagę, że polityka liberalna nie sprawdziła się w Hiszpanii, Portugalii i Grecji, nie sprawdzi się i w Polsce.

"Koniec z rządami liberalnymi. Rośnie bezrobocie, dług publiczny. To zasługa rządu premiera Tuska i koalicji. Dłużej czekać nie będziemy. Nie mamy się gdzie cofnąć, stoimy pod murem" - mówił szef "Solidarności".

W ramach obchodów została poświęcona siedziba Stowarzyszenia "Radomski Czerwiec 76" przy ul. Reja 16 w Radomiu oraz nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej wydarzeniom Czerwca 76. Z kolei w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie została odprawiona Msza święta w intencji ks. Romana Kotlarza i bohaterów radomskich wydarzeń.

Imprezą towarzyszącą był niedzielny I Półmaraton Radomskiego Czerwca 76, w którym uczestniczyło prawie tysiąc zawodników. Natomiast 24 czerwca odbył się koncert "Pro Memoria-Czerwiec 76" w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego. Wystąpili artyści operowi Bydgoskiej Orkiestry Symfonicznej.

W czerwcu 1976 r. robotnicy zaprotestowali przeciw wprowadzanym przez władze podwyżkom cen żywności. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. 25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki. Uczestnicy protestów, przez rządzących nazwani pogardliwie "warchołami", poddani zostali brutalnym represjom. Byli bici na tzw. ścieżkach zdrowia i wyrzucani z pracy. Niektórzy pozostali inwalidami na całe życie.

Do dzisiaj nie zostali osądzeni ani wydający polecenia, ani wykonawcy - funkcjonariusze ZOMO i SB.

mc,KAI
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook