Jedynie prawda jest ciekawa


Gwiazda: stan wojenny oznaczał klęskę agentury w "Solidarności"

08.12.2017
1270szamebamer
Gwiazda: stan wojenny oznaczał klęskę agentury w "Solidarności"

Wprowadzenie stanu wojennego to było przypieczętowanie totalnej klęski agentury rozlokowanej w szeregach "Solidarności" - powiedział PAP dawny działacz związku, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, Andrzej Gwiazda.

"To, że potrafiliśmy się obronić - bo to, że oni musieli użyć wojska i użyć stanu wojennego, ażeby tak zmiękczyć społeczeństwo, żeby można było zawrzeć porozumienie Okrągłego Stołu - to jest nasze ogromne zwycięstwo, ogromny sukces, nas czyli wszystkich Polaków" - uważa Gwiazda.

 Podkreślił, że dla niego od początku porozumienie z sierpnia 1980 r. zawarte przez strajkujących w Stoczni Gdańskiej z władzami PRL miało "wartość papieru, na którym ten dokument został podpisany".

 "Ma wartość makulatury, póki nie potrafimy utrzymać takiej sytuacji, że generalne złamanie tego porozumienia będzie politycznie nieopłacalne. I było dla nas oczywistą rzeczą, że +Solidarność+ jako organizacja i związek jest w miarę bezpieczna, póki idzie do przodu. To tempo nie musiało być ekstremalne, ale cały czas musieliśmy iść do przodu. To jest jak z kamieniem rzuconym do góry - kamień leci do góry tak długo, dopóki się nie zatrzyma, od tego momentu zaczyna spadać. I było dla nas jasne, że kiedy +Solidarność+ zawaha się i zacznie się cofać, to nastąpi atak" - wyjaśnił.

 "I okazało się, że nawet tak liczna agentura - od szeregowego członka po przewodniczącego całej organizacji - nie była w stanie tej organizacji zmienić, zmienić jej poglądów i metod i zmienić jej celów. Musieli użyć dopiero siły zbrojnej, ażeby umożliwić agenturze dalsze działanie" - ocenił Gwiazda.

 Podkreślił, że "Solidarność" ze względu na to, że była masowym 10-milionym ruchem społecznym, nie była praktycznie w stanie prowadzić selekcji przystępujących do związku osób. "W zakładach była wykładana lista i każdy kto się na nią wpisał był członkiem +Solidarności+, potem dopiero były deklaracje () W związku z tym byliśmy w sytuacji naprawdę niekomfortowej - musieliśmy wszystkich traktować jako ludzi szczerze oddanych" - dodał.

 "Agenci nie wyłamywali się na zebraniach podczas publicznych wystąpień. Trzeba było mieć bardzo czujne ucho i nastawienie, żeby wyłapać, że jest podtekst w tym, co mówią, bo mówili zawsze zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Solidarności, co ludzi myliło. W tamtym czasie wszyscy trochę baliśmy się Związku Radzieckiego i wielu ludzi swoje wypowiedzi tonowało. Współpracownicy bezpieki nie musieli się bać i mając pozwolenie mogli jechać znacznie ostrzej niż normalny ton wypowiedzi solidarnościowych. I to ludzi bardzo myliło, bardzo łatwo było podszyć się pod frazeologię patriotyczną i kościelną" - wspomina Gwiazda.

Dodał, że trudno jest mówić wprost o tym, kto był agentem w "Solidarności", jeśli nie ma się na to dowodów w dostępnych publikacjach i dokumentach. "W tej chwili, jeżeli człowiek nie ma pewności, że ma dostępne takie potwierdzenie no to jest skazany na wyrok sądu (za naruszenie dóbr osobistych) , nawet bez cienia sprawdzenia prawdy. Bo to nie chodzi o pamięć - tylko o to, czy są dostępne źródła, które by obroniły przed procesem" - wytłumaczył.

 

 "Można powiedzieć, że +Solidarność+ była w tym czasie monolitem i że oczywiście też nie była. Dlatego, że +Solidarność+ zrzeszała ludzi nie na podstawie poglądów czy światopoglądu. Ale była zarazem +Solidarnością+, czyli wszystkie te odłamy solidarnie ze sobą współpracowały i solidarnie się wspomagały. A jeżeli były istotne różnice, to się ich po prostu nie podkreślało" - ocenił Gwiazda.

 Jako przykład różnorodności i pluralizmu wśród członków "S" podał zdarzenie podczas jednego z zebrań związku w zakładzie pracy.

"Podszedł facet i zażądał, żeby zdjąć krzyż ze ściany. Ja mu w odpowiedzi przystawiłem stołek i mówię: +niech pan wejdzie i zdejmie+. Słyszałem też nieraz takie wypowiedzi: +ale chyba naprawdę, to nie chcecie hołocie oddać władzy+. A więc różnice były. I to można powiedzieć zasadnicze, ale właśnie te wszystkie grupy działały solidarnie, no chyba, że były do +Solidarności+ przysłane służbowo" - powiedział Gwiazda.

(PAP) autor: Robert Pietrzak

 

 

Warto poczytać

 1. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 2. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 3. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 4. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 5. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 6. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 7. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook