Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

71. rocznica bitwy o Monte Cassino

19.05.2015

"Oddajemy hołd wszystkim, którzy w tej bitwie wzięli udział - wspaniałym żołnierzom II Korpusu i ich towarzyszom broni z innych krajów"- mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.

Złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i korpusu dyplomatycznego uczczono we wtorek w stolicy 71. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

„Spotykamy się dziś 71 lat po wielkim zwycięstwie nad socjalistyczno-narodowymi Niemcami pod Monte Cassino. Był to ważny symbol dla tych, którzy walczyli o to, by Polska, Europa, świat były wolne i demokratyczne. Symbol tego, że Polacy nigdy nie pogodzą się z utratą niepodległości. Symbol walki o honor, o najwyższe wartości, o to, by młode pokolenia miały swoich bohaterów" - podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.

„Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy w tej bitwie wzięli udział - wspaniałym żołnierzom II Korpusu i ich towarzyszom broni z innych krajów. Oddajemy hołd generałowi polskich nadziei Władysławowi Andersowi, który podczas ciemnej nocy komunistycznego zniewolenia dawał Polakom tyle nadziei. Polski żołnierz znaczył krzyżami swój szlak do wolnej Polski" - dodał.

Jak zaznaczył, żołnierze II Korpusu pokazali, że nigdy nie można tracić nadziei.

„I za tę nadzieję im dzisiaj dziękujemy. Bo nie byłoby jej bez tej walki na Półwyspie Apenińskim, bez tych wspaniałych zwycięstw, kiedy szliście od jednej wygranej batalii do drugiej, bez tej chwały oręża polskiego, którą wykuwaliście tam daleko od Polski" - powiedział Ciechanowski.

„Dziękujemy za to świadectwo już po wojnie, kiedy trzeba było pokazywać młodym pokoleniom Polaków co oznacza przywiązanie do suwerenności, wiara w to, że przyjdzie taki dzień, kiedy znów Polacy będą sami o sobie decydować. Bez tej legendy Monte Cassino nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby tego ducha w narodzie, który zdecydował o zakończeniu tej walki w 1989 r." - zaakcentował.

Uczestniczący w uroczystości mjr Adam Kripp z 4. Batalionu Strzelców Karpackich podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że kiedy stoi pod pomnikiem w pamięci „odtwarza mu się jakby panorama" tamtych wojennych dni i wspomina również poległych kolegów.

„Nam się udało przeżyć te siedem dni lejącego się z góry żelaza, bomb i wybuchających min. Ja byłem w 4. Batalionie z radiostacją rezerwowym, a kiedy nasza centrala została trafiona, objąłem kierownictwo nad siecią radiową naszej formacji" - powiedział Kripp.

W jego ocenie nie było innej drogi niż zdobycie Monte Cassino.

„Gdzie indziej na terenie Włoch nie można było przełamać linii wroga, tylko tam. A że my tam byliśmy, to chyba miał rację gen. Anders, kiedy powiedział, że jak zdobędziemy Monte Cassino, to świat się o tym dowie i to pomoże Polsce" - mówił.

Wspominając sam dzień zdobycia klasztoru przyznał, że całą noc wcześniej nie spał.

„Pamiętam kiedy wróciłem z patrolu kolega mówi +patrz prosto przed siebie+. Było dziwnie, ucichła kanonada, ale kiedy wytężyłem wzrok zobaczyłem biało-czerwony proporczyk powiewający na Monte Cassino" - opowiadał ze wzruszeniem kombatant.

Na zakończenie uroczystości wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino złożyli przedstawiciele m.in. prezydenta, parlamentu, władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego, IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, organizacji kombatanckich i harcerzy.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym", trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w okresie II wojny światowej. W szeregach aliantów walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi oraz 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się nad nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa na całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 roku oddziały amerykańskie wkroczyły do Rzymu.

PAP/es

fot. PAP/Leszek Szymański

Słowa kluczowe:

Polska

Warto poczytać

 1. portalekipnwybory 19.01.2017

  Nowy portal IPN dot. wyborów w 1947 r.

  Materiały archiwalne i edukacyjne o sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu w 1947 r. są dostępne na nowym portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Jego prezentacji towarzyszyła konferencja naukowa o narracjach o powojennej historii Polski.

 2. fe33054d649142bba6186c7c728278cb 18.01.2017

  Będą kolejne procesy byłych esesmanów

  Dawni strażnicy obozów koncentracyjnych byli do niedawna bezkarni, ponieważ warunkiem skazania było udowodnienie indywidualnej winy oskarżonego.

 3. PolishArmyParadewaf-2012-1502-291945 17.01.2017

  72. rocznica wkroczenia 1 Armii WP do Warszawy

  "Upiorne +wyzwolenie+ trupa miasta i upiorna defilada na jego cmentarzysku” - pisał o tym wydarzeniu we wspomnieniach Jeremi Przybora.

 4. Zrzut-ekranu-2017-01-16-o-145147 16.01.2017

  Odkryto nieznane obiekty w Treblince

  W listopadzie 2016 roku zakończyły się badania obozu pracy w Treblince, przeprowadzone przez zespół geodetów na zlecenie MKiDN.

 5. building-922529960720 14.01.2017

  Najstarszy warsztat szklarski na terenie Polski

  Popękane szklane paciorki, przetopione fragmenty szkła i szklane "łezki" - to m.in. świadectwa po warsztacie szklarskim, który działał ok. 2 tys. lat temu na górze Grojec w Żywcu. Być może jest to najstarsze tego typu miejsce na terenie Polski.

 6. MWankowiczMonteCassino 10.01.2017

  125 lat temu urodził się Melchior Wańkowicz

  Melchior Wańkowicz urodził się 10 stycznia 1892 w rodzinnym majątku Kałużyce położonym nieopodal Mińska na Białorusi.

 7. mid-17109223 09.01.2017

  96. urodziny ostatniego żyjącego Cichociemnego

  Kapitan Aleksander Tarnawski ps. Upłaz i Wierch - obchodzi 96. urodziny. Podczas poniedziałkowej uroczystości jubilat otrzymał medal "Pro Patria".

 8. tav 07.01.2017

  Zniszczono tablicę upamiętniającą ofiary II WŚ

  Do skandalicznego aktu chuligaństwa doszło w Warszawie.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook