Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

71. rocznica bitwy o Monte Cassino

19.05.2015

"Oddajemy hołd wszystkim, którzy w tej bitwie wzięli udział - wspaniałym żołnierzom II Korpusu i ich towarzyszom broni z innych krajów"- mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.

Złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i korpusu dyplomatycznego uczczono we wtorek w stolicy 71. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

„Spotykamy się dziś 71 lat po wielkim zwycięstwie nad socjalistyczno-narodowymi Niemcami pod Monte Cassino. Był to ważny symbol dla tych, którzy walczyli o to, by Polska, Europa, świat były wolne i demokratyczne. Symbol tego, że Polacy nigdy nie pogodzą się z utratą niepodległości. Symbol walki o honor, o najwyższe wartości, o to, by młode pokolenia miały swoich bohaterów" - podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski.

„Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy w tej bitwie wzięli udział - wspaniałym żołnierzom II Korpusu i ich towarzyszom broni z innych krajów. Oddajemy hołd generałowi polskich nadziei Władysławowi Andersowi, który podczas ciemnej nocy komunistycznego zniewolenia dawał Polakom tyle nadziei. Polski żołnierz znaczył krzyżami swój szlak do wolnej Polski" - dodał.

Jak zaznaczył, żołnierze II Korpusu pokazali, że nigdy nie można tracić nadziei.

„I za tę nadzieję im dzisiaj dziękujemy. Bo nie byłoby jej bez tej walki na Półwyspie Apenińskim, bez tych wspaniałych zwycięstw, kiedy szliście od jednej wygranej batalii do drugiej, bez tej chwały oręża polskiego, którą wykuwaliście tam daleko od Polski" - powiedział Ciechanowski.

„Dziękujemy za to świadectwo już po wojnie, kiedy trzeba było pokazywać młodym pokoleniom Polaków co oznacza przywiązanie do suwerenności, wiara w to, że przyjdzie taki dzień, kiedy znów Polacy będą sami o sobie decydować. Bez tej legendy Monte Cassino nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby tego ducha w narodzie, który zdecydował o zakończeniu tej walki w 1989 r." - zaakcentował.

Uczestniczący w uroczystości mjr Adam Kripp z 4. Batalionu Strzelców Karpackich podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że kiedy stoi pod pomnikiem w pamięci „odtwarza mu się jakby panorama" tamtych wojennych dni i wspomina również poległych kolegów.

„Nam się udało przeżyć te siedem dni lejącego się z góry żelaza, bomb i wybuchających min. Ja byłem w 4. Batalionie z radiostacją rezerwowym, a kiedy nasza centrala została trafiona, objąłem kierownictwo nad siecią radiową naszej formacji" - powiedział Kripp.

W jego ocenie nie było innej drogi niż zdobycie Monte Cassino.

„Gdzie indziej na terenie Włoch nie można było przełamać linii wroga, tylko tam. A że my tam byliśmy, to chyba miał rację gen. Anders, kiedy powiedział, że jak zdobędziemy Monte Cassino, to świat się o tym dowie i to pomoże Polsce" - mówił.

Wspominając sam dzień zdobycia klasztoru przyznał, że całą noc wcześniej nie spał.

„Pamiętam kiedy wróciłem z patrolu kolega mówi +patrz prosto przed siebie+. Było dziwnie, ucichła kanonada, ale kiedy wytężyłem wzrok zobaczyłem biało-czerwony proporczyk powiewający na Monte Cassino" - opowiadał ze wzruszeniem kombatant.

Na zakończenie uroczystości wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino złożyli przedstawiciele m.in. prezydenta, parlamentu, władz samorządowych, korpusu dyplomatycznego, IPN, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, organizacji kombatanckich i harcerzy.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym", trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w okresie II wojny światowej. W szeregach aliantów walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi oraz 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się nad nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa na całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 roku oddziały amerykańskie wkroczyły do Rzymu.

PAP/es

fot. PAP/Leszek Szymański

Słowa kluczowe:

Polska

Warto poczytać

 1. Pilecki4-1456v456sv5a6vb 23.05.2017

  „Panny Wyklęte” w hołdzie Pileckiemu

  Pod hasłem „Chwała Rotmistrzowi!” w murach dawnego więzienie MBP przy Rakowieckiej odbędzie się specjalny koncert w hołdzie Witoldowi Pileckiemu.

 2. pulkownik-Kuklinski-dfhjdgfvh 23.05.2017

  33 lata temu sąd skazał Kuklińskiego na śmierć

  Pułkownik przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów, m.in. dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 3. Polska-wielki-Projekt-fffggddddssssshghfg 22.05.2017

  O II wojnie na Kongresie "Polska Wielki Projekt"

  "Zwycięża widzenie II wojny na masową skalę, że dobrzy wygrali, a źli przegrali".

 4. RuszarJozef 20.05.2017

  Ruszar: "Niczego nie żałuję"

  - Niczego nie żałuję z tamtych czasów - mówi Józef Ruszar, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności.

 5. IPN-fdfsdadasdg 19.05.2017

  IPN namawia do przekazywania dokumentów

  Uruchamia też nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci" informujący jak można przekazać te materiały.

 6. mont7776 18.05.2017

  73. rocznica zdobycia klasztoru na Monte Cassino

  18 maja 1944 r., oddziały 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, przełamując niemiecką linię Gustawa i otwierając drogę aliantom na Rzym.

 7. Bobola-stef 17.05.2017

  360. rocznica męczeńskiej śmierci Andrzeja Boboli

  Eucharystii przy relikwiach świętego w 360. rocznicę jego śmierci przewodniczył kardynał Nycz.

 8. rocznik-stef 16.05.2017

  85. rocznica pierwszej prezentacji Rocznika Tatarskiego

  Rocznik Tatarski - obecnie Rocznik Tatarów Polskich, to najstarsze czasopismo tej społeczności w naszym kraju.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook