Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczególne uroczystości Wniebowzięcia NMP

12.08.2016

W tym roku, w 25-lecie Światowych Dni Młodzieży, uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za ŚDM w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie z udziałem Franciszka

Tegoroczne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze będą dziękczynieniem za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II i te zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie z udziałem Franciszka.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. Co roku gromadzi w Częstochowie dziesiątki tysięcy wiernych. Wielu z nich, z niemal wszystkich zakątków Polski, przybywa tam w pieszych pielgrzymkach.

Przypadające 15 sierpnia święto tym razem będzie miało szczególny charakter. 14 i 15 sierpnia przypada bowiem 25. rocznica spotkania Jana Pawła II z młodzieżą świata w ramach 6. ŚDM, które w 1991 r. odbyły się w Częstochowie Na Jasnej Górze zebrało się wówczas ponad 1,6 mln młodych, w tym ponad 100 tys. z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego.

"Właśnie w tych dniach młodzież w ponadmilionowej rzeszy zgromadziła się tu w Częstochowie przy Jasnej Górze wokół osoby Ojca Świętego, który otaczał wszystkich modlitwą. Wiemy też jak wspaniale przemawiał, chciał, abyśmy próbowali się zmienić, byśmy dobrze korzystali z wolności i na to szczególnie uwrażliwiał Polaków i młodych z całego świata" - powiedział PAP rzecznik Jasnej Góry o.Sebastian Matecki.

Podkreślił, że choć od tamtych wydarzeń minęło 25 lat, ich uczestnicy wciąż "na pewno bardzo mocno przeżywają pamięć tamtych chwil". Nawiązał przez to m.in. do faktu, że po raz pierwszy w ŚDM licznie uczestniczyli młodzi ludzie z dwóch stron żelaznej kurtyny, w tym ponad 100 tys. z krajów ówczesnego Związku Radzieckiego. Dla papieża miało to szczególne znaczenie, a całemu wydarzeniu nadało historyczny charakter i niezapomnianą atmosferę.

Najważniejszym przesłaniem Jana Pawła II w czasie tamtych ŚDM było przesłanie wolności, zarówno tej zewnętrznej, obejmującej wolność polityczną w państwach rozpadającego się wówczas ZSRR, jak i wolności wewnętrznej, rozumianej jako fundament godności człowieka. "Co z tym zrobiliśmy to dla nas refleksja, zapytanie, ale i jednocześnie jakaś zachęta, żeby wracać do tych wspaniałych przesłań, które zostawił nam papież Jan Paweł II" - wskazał paulin.

Uroczystości nawiązujące do 25-lecia ŚDM w Częstochowie zaplanowano na niedzielny wieczór. Po mszy św. z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i modlitwie Apelu Jasnogórskiego, na Szczycie odbędzie się koncert "Mocni w Duchu" i wieczorne czuwanie, wspominające wydarzenia sprzed ćwierć wieku.

Natomiast główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Centralny ich punkt stanowi rozpoczynająca się przed południem suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo. On też wygłosi homilię.

W programie całodniowych obchodów znalazły się m.in. msza św. dla uczestników pieszych - jednych z najliczniejszych - pielgrzymek z Warszawy oraz dziękczynna modlitwa za tegoroczne, 31. ŚDM w Krakowie.

Całość zakończy się wieczornym Apelem Jasnogórskim m.in. z udziałem dowódców Polskich Sił Zbrojnych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Tego dnia przypada również Święto Wojska Polskiego.

Co roku 15 sierpnia na jasnogórskich błoniach gromadzą się dziesiątki tysięcy wiernych z całego kraju. Wielu z nich przybywa do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach. Inni - pociągami, autokarami, samochodami.

Sierpień, a szczególnie dni poprzedzające 15 i 26 sierpnia (odpust Matki Bożej Jasnogórskiej) to na Jasnej Górze okres tradycyjnego szczytu pielgrzymkowego. W tym czasie do sanktuarium każdego dnia wchodzi kilka lub kilkanaście grup; niektóre liczą nawet kilka tysięcy uczestników. Do tych największych należą pielgrzymki warszawskie i krakowskie.

W związku z przeżywanym obecnie w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia oraz mottem tegorocznych ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" wiele grup pielgrzymuje właśnie pod hasłem miłosierdzia lub jako dziękczynienie za pielgrzymkę Franciszka do Polski i spotkanie młodych z całego świata.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest od V wieku. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Tegoroczne ŚDM odbyły się w Krakowie w dniach 26-31 lipca. Wziął w nich udział papież Franciszek. Według różnych szacunków ostatnie wydarzenia centralne na Campusie Misericordiae w Brzegach z udziałem papieża zgromadziły od 1,5 do 2,5 mln osób. 


lap/PAP

[fot. PAP/Waldemar Deska]

Warto poczytać

 1. charamsaYTSI 23.04.2017

  Charamsa żali się "Wyborczej"

  Zawiedziony Franciszkiem skarży się „Wyborczej”, że papież nie promuje i nie wspiera osób LGBTQ.

 2. perasaSIdrukarnia 05.04.2017

  Polacy za repolonizacją mediów

  Blisko 60 proc. Polaków uważa, że powinny zostać wprowadzone ograniczenia dla udziału zagranicznego kapitału w mediach działających w Polsce - wynika z badania domu mediowego UM (grupa IPG Mediabrands).

 3. krolowaelzbietapapepa 06.02.2017

  Elżbieta II króluje już 65 lat

  Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi właśnie "szafirowy jubileusz". Jest pierwszą w historii Wielkiej Brytanii, która zasiada na tronie 65 lat. W ramach obchodów, które będą raczej skromne, w Londynie zagrzmią okolicznościowe salwy honorowe.

 4. phil 02.02.2017

  Świstak nie wywróżył wiosny...

  Najsłynniejszy amerykański świstak Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii zobaczył w czwartek swój cień. Wróży to, że zima potrwa jeszcze sześć tygodni.

 5. 18.01.2017

  Trump i rosyjskie prostytutki?

  Prezydent Rosji Władimir Putin wystawił swoiste „świadectwo moralności” Donaldowi Trumpowi. Doniesienia o tym, że rosyjskie służby miałyby zbierać na niego kompromitujące materiały obyczajowe nazwał „bredniami”.

 6. 21.12.2016

  Marian Kowalski uniewinniony

  Sąd w Lublinie uniewinnił byłego kandydata na prezydenta RP, Mariana Kowalskiego, od zarzutu pobicia. Prokuratura oskarżyła go, że jako szef ochrony lubelskiego klubu Graffiti, podczas awantury w 2014 r. złamał nos gościowi.

 7. 01.10.2016

  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

  Seniorzy: potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi, powodu, by wyjść z domu.

CS142fotMINI

Czas Stefczyka 142/2017

PDF (5,15 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook