Jedynie prawda jest ciekawa

Roztańczeni ambasadorowie polskości w Rzeszowie

25.07.2017
02FESTIWALRZESZOWSI25072017
Roztańczeni ambasadorowie polskości w Rzeszowie

Prezydent Andrzej Duda podziękował uczestnikom trwającego w Rzeszowie XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych za podtrzymywanie polskości za granicą, za propagowanie polskiej kultury i tradycji w krajach zamieszkania.

Zwracając się do uczestników festiwalu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski podkreślił, że wszyscy w kraju, którzy zajmują się kontaktami z rodakami za granicą wiedzą, są "ważnymi dla nas ambasadorami polskości. Bo to wy tę polskość podtrzymujecie, bo wy tą polskością się chwalicie, bo wy jesteście z niej dumni, bo wy wreszcie spotykacie się na wielu innych festiwalach po to, by pokazać to bogactwo polskiej kultury i tradycji, i dzięki temu ta polskość w tak wielu miejscach na świecie trwa i za to się należą podziękowania".

Festiwal odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i - jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstwa kultury oraz Senatu. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.

W czasie spotkania odczytano też list marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, skierowany do uczestników imprezy, w którym marszałek przypomniał, że festiwalowi goście występując przed publicznością mieli możliwość "opowiedzieć o współczesnej Polonii dając przykład tego, że więź z krajem można wyrazić nie tylko poprzez język, lecz także poprzez kultywowanie polskiej tradycji i sztuki ludowej".

W tegorocznym festiwal bierze udział ponad tysiąc przedstawicieli Polonii z 14 krajów, z pięciu kontynentów skupionych w 37 zespołach. Najliczniej - jak zwykle - reprezentowana jest Polonia z USA - 8 zespołów, i Kanady - 9 grup.

W ramach festiwalu przez weekend zespoły polonijne występowały w Rzeszowie i w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie prezentowały polskie tańce. W poniedziałek odbył się koncert "Folklor narodów świata", a dziś wieczorem odbędzie się koncert galowy, który zakończy imprezę. Wzorem minionych lat będzie to widowisko "Karczma na Podzamczu", w którym wystąpią niemal wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu.

PAP/MBB

Fot. Ralf Lotys/wikimedia.org

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook