Jedynie prawda jest ciekawa

Polska modna turystycznie, bo bezpieczna

20.06.2017

Polska jest tym krajem, w którym goście z Francji, Niemiec czy Hiszpanii mogą czuć się bezpiecznie. W związku z tym coraz chętniej korzystają z usług naszych hoteli, infrastruktury turystycznej – powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów (KRD) Adam Łącki, który przedstawił najnowszy raport Rejestru na temat krajowej branży turystycznej.

"Polska nie była dotąd postrzegana jako kraj szczególnie atrakcyjny turystycznie. Sytuacja w Europie jednak znacznie zmieniła i można mówić o modzie na Polskę" - ocenił w rozmowie z PAP A. Łącki. Podkreślił, że w Polsce odbywa się coraz więcej dużych spotkań, imprez, które popularyzują nasz kraj w świecie, np. Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO czy Euro 2012. Przez to ściągamy coraz więcej turystów z zagranicy, którzy widzą, jak w naszym kraju zmieniają się warunki. Turyści mają do dyspozycji coraz lepsze obiekty na wysokim europejskim poziomie.

Kolejna ważna rzecz, zdaniem Łąckiego, to bezpieczeństwo. "Polska jest tym krajem, w którym goście z Francji, Niemiec czy Hiszpanii mogą czuć się bezpiecznie. W związku z tym coraz chętniej korzystają z usług naszych hoteli, infrastruktury turystycznej" - powiedział.

Hotelarstwo kwitnie, również dzięki 500+

Jak wynika z danych przytoczonych w najnowszym raporcie KRD, hotelarze zyskują na stale rosnącej roli biznesowej Polski w regionie. Trend ten potwierdzają dane GUS. Jeśli jeszcze w marcu 2010 r. odnotowano 285,8 tys. gości z zagranicy korzystających z dostępnej bazy noclegowej, to już w tym samym miesiącu 2016 r. było ich 419,9 tys., a w 2017 r. 449,1 tys. Oznacza to, że w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Polski w celach turystycznych lub biznesowych wzrosła o 57,1 proc. - czytamy w raporcie KRD.

Również Polacy coraz chętniej korzystają z lokalnej oferty noclegowej. Z danych zawartych w najnowszym raporcie KRD wynika, że w marcu 2016 r. ich łączna liczba wyniosła 1,37 mln, a w analogicznym miesiącu 2017 - 1,66 mln. "Porównując do siebie rok 2016 i 2015, z polskiej bazy noclegowej skorzystało w sumie 2 mln osób więcej - odpowiednio 28,9 mln i 26,9 mln" - napisano w raporcie.

Zdaniem prezesa KRD, ma na to zapewne wpływ program 500 plus. W związku z dodatkowymi pieniędzmi większą liczbę osób w Polsce stać jest na wyjazdy i korzystanie z bazy noclegowej. Pod koniec lipca 2015 r. w naszym kraju działały 10 tys. 024 obiekty noclegowe. W zeszłym roku było ich 10 125. Jak ocenili autorzy raportu najbliższe lata, według prognoz, mają prezentować się równie pozytywnie.

Wskaźnik RevPar, czyli rentowności z jednego pokoju hotelowego wzrósł o 11,7 proc. za pierwsze osiem miesięcy ubiegłego roku. Był to drugi najwyższy wynik w Europie. Wyprzedziła nas pod tym względem tylko Hiszpania. Kiedy duże europesjkie miasta takie jak Londyn czy Bruksela tracą na wskaźniku RevPar, to Warszawa, Kraków czy Wrocław znacznie zyskują.

Rekordowa majówka, a jeszcze są wakacje

Jak podkreślił Łącki, patrząc generalnie na branżę turystyczną można powiedzieć, że ma się ona w Polsce dobrze. Liczba zarezerwowanych wyjazdów na tzw. długi weekend majowy była w tym roku dwukrotnie większa niż rok temu. Wśród wyjazdów zagranicznych królują wprawdzie Grecja, Hiszpania Turcja i Egipt, który ostatnio również wrócił do łask, jednak ze względu na nasze położenie i sytuację geopolityczną mamy szansę, że polska branża turystyczna, hotelarska również zyska. Już w I kwartale tego roku z bazy noclegowej w naszym kraju skorzystało ponad 5,8 mln. osób, czyli o 700 tys. więcej niż rok temu. A wakacje dopiero przed nami.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook