Jedynie prawda jest ciekawa

Polscy uczniowie wicemistrzami olimpiady robotyków

19.07.2017
03WICEMISTRZROBOTYKISI19072017
Polscy uczniowie wicemistrzami olimpiady robotyków

Drużyna robotyki Spice Gears, złożona z uczniów szkół średnich powiatu kraśnickiego w Lubelskiem, zajęła drugie miejsce zawodach FIRST Global - olimpiady w zakresie robotyki, rozegranej w Waszyngtonie (USA). Robot zbudowany przez uczniów rywalizował w wybieraniu z wody i segregowaniu kolorowych piłeczek, symbolizujących zanieczyszczenia.

"Na olimpiadzie FIRST Global w Waszyngtonie reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce na ponad 160 drużyn z całego świata" - poinformował Marcin Giza, prezes zarządu fundacji Wschodni Klaster Innowacji, która wraz z kraśnickim samorządem prowadzi uczniowską drużynę robotyki.

"To ogromny prestiż. Nasza drużyna zbudowała robota, który szybko i dokładnie wykonywał zadania, bardzo dobrze go przetestowała. Jesteśmy dumni, bo w świat poszła też informacja, że młodzież z Polski ma wysokie umiejętności i wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii" - dodał Giza.

Turniej FIRST Global - rodzaj olimpiady w zakresie robotyki - był rozegrany po raz pierwszy, w dniach 16-18 lipca w Waszyngtonie. Zawody są częścią amerykańskiego programu FIRST, mającego na celu rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności w zakresie nowych technologii, kreatywności i innowacyjności.

Tematyka olimpiady związana była z czystością wody. Zawody polegały na tym, że każda drużyna otrzymała wcześniej zestaw takich samych części, z których zbudowała robota, zaprogramowanego do wykonywania określonych zadań - wybierania z rzeki kolorowych piłeczek (symbolizujących zanieczyszczenia), segregowania ich i transportowania w określone miejsca.

Fundacja Wschodni Klaster Innowacji w Kraśniku od trzech lat zajmuje się edukacją w zakresie robotyki, programowania i nowoczesnych technologii. Prowadzona przez Fundację kraśnicka drużyna składa się z 30 uczniów szkół średnich; w zawodach w Waszyngtonie wzięło udział siedmioro z nich.

Giza powiedział, że w styczniu w Lublinie fundacja we współpracy z samorządami zorganizuje turniej robotyki lego, w którym młodzież będzie konstruować roboty z klocków lego. Mają być do nich zaproszone przede wszystkim zespoły ze szkół podstawowych i gimnazjów z regionu, ale przyjmowane mają też być zgłoszenia drużyn z całej Polski.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook