Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. szpilaaaaa 22.11.2014

  „Nie płacz Ewka…”. Artur Szpilka masakruje głosem. WIDEO

  Zatem, uwaga na uszy i… miłego oglądania. Artur z kolegą w repertuarze grupy Perfect.

 2. puchatek 22.11.2014

  Burmistrz Winnipeg broni Kubusia Puchatka

  Radni polskiego Tuszyna nie zgodzili się na to, by Kubuś Puchatek był maskotką placu zabaw. To oburzyło mieszkańców rodzinnego miasta niedźwiadka.

 3. net-14b16415 19.11.2014

  W Szczecinie wygrał kandydat, którego nie było

  Działanie Państwowej Komisji Wyborczej owocuje kolejnymi egzotycznymi wynikami wyborów. Okazało się, że pierwszą turę wyborów prezydenckich w Szczecinie wygrał kandydat, który nie był zarejestrowany w wyborach...

 4. 1024px-Cariboufullfaceandplacementofantlersonhead 18.11.2014

  MSW kupi renifery dla policji

  Dziennik Izwiestja poinformował, że rosyjskie MSW rozważa zakup reniferów. Mają pomagać policji.

 5. michalczewskiYTSI 16.11.2014

  Hojność Michalczewskiego

  Były mistrz świata w boksie Dariusz "Tiger" Michalczewski przekaże miliony na walkę z rakiem. Na cześć Ani Przybylskiej.

 6. mid-epa044873502 13.11.2014

  Ugrzęźli na 69 piętrze WTC

  Dwóch pracowników myjących okna, na ponad godzinę ugrzęzło na 69 piętrze wieżowca One World Trade Center w Nowym Jorku.

 7. 140899371594995 12.11.2014

  Skąd przyjedzie do Watykanu bożonarodzeniowa choinka?

  Tegoroczna bożonarodzeniowa choinka przybędzie do Watykanu z regionu Kalabria na południu Włoch – podał przewodniczący tamtejszej stołecznej prowincji Catanzaro - Enzo Bruno.

 8. 11.11.2014

  Poznań świętuje imieniny ul. św. Marcina

  Kilkadziesiąt tysięcy poznaniaków brało udział w obchodach imienin ulicy Święty Marcin. Ich nieodłącznym elementem są świętomarcińskie rogale i organizowany od ponad 20 lat festyn. Impreza stała się sposobem na radosne uczczenie Święta Niepodległości.

CS113FOTMINI

Czas Stefczyka 113/2014

PDF (4,45 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook