Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. lekkoatletyka-derus 25.08.2016

  Paraolimpijczycy potrzebują sponsorów

  "W igrzyskach nie ma pewniaków. Liczę jednak na medal' - powiedział sprinter Michał Derus z Tarnowa.

 2. mid-16823208 24.08.2016

  Legia awansowała do fazy grupowej LM

  "Sami nie wiemy, czemu to tak wyglądało. Też się nad tym zastanawiam i może dlatego ta radość z awansu nie jest tak wielka".

 3. Konferencja-2308-1 23.08.2016

  Korwin dementuje plotki o spotkaniu z Kadyrowem

  W Czeczenii jest znacznie lepiej niż się mówi w polskiej i zachodnioeuropejskiej prasie, ale znacznie gorzej niż się mówi w rosyjskiej prasie.

 4. mid-16821019 21.08.2016

  Jóźwik: Przywróćmy badania testosteronu

  "Uważam, że należałoby przywrócić kryterium testosteronu w biegach kobiet. Tak by znów było wszystko fair."

 5. mid-epa054984672 20.08.2016

  Usain Bolt z kolejnym złotem: "Jestem największy"

  "Udowodniłem światu, ze jestem największym sportowcem, więc w zasadzie moja misja jest już zakończona".

 6. Zrzut-ekranu-2016-08-18-o-161520 18.08.2016

  Roboty będą szukać zaginionych osób

  Studenci z Politechniki Łódzkiej pracują nad robotami lądowymi i latającymi, które mogłyby być wykorzystywane m.in. do poszukiwań zaginionych osób w trudno dostępnym terenie.

 7. burka-1003353960720 17.08.2016

  Francuski premier popiera lokalne zakazy burkini

  Francuski premier Manuel Valls wyraził w środę poparcie dla wydawanych lokalnie zakazów noszenia na plażach burkini, czyli osłaniających całe ciało islamskich kostiumów kąpielowych.

 8. goebbels 16.08.2016

  Asystentka Goebbelsa: Nie wiedziałam nic o Holocauście

  Brunhilde Pomsel ma dziś 105 lat. Była sekretarką szefa propagandy III Rzeszy.

CS134fotMINI

Czas Stefczyka 134/2016

PDF (7,11 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook