Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. boatengiafdSI 29.05.2016

  AfD przeszkadza Jerome Boateng

  Ludzie uważają, że jako piłkarz jest dobry. Nie chcą mieć jednak Boatenga za sąsiada" – powiedział wiceszef AfD Alexander Gauland.

 2. sub-buzz-16829-1464197100-4 26.05.2016

  Nastolatek ośmieszył nowoczesną "sztukę"

  Podczas zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco 17 latek dla żartu położył na podłodze okulary.

 3. tt45 25.05.2016

  Terlikowski drze "Gazetę Wyborczą"

  "Jedyne co można zrobić z tym wywiadem to podrzeć, z debilami się nie rozmawia" - tak skomentował wywiad Renaty Grochal i Piotra Skwirowskiego z Janem Vincentem-Rostowskim, redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Terlikowski.

 4. jDS9Y9 23.05.2016

  Reprezentacja Polski kończy I etap przygotowań

  "Ten ostatni etap przygotowań odbędzie w La Baule. Tam będziemy mieli pięć dni, aby szlifować stałe fragmenty i schematy gry." - mówił Adam Nawałka.

 5. erewr 20.05.2016

  Piotr Protasiewicz wraca na tor żużlowy

  "Cały czas byłem w kontakcie z trenerem. Mówiłem, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale teraz mogę powiedzieć na 100 procent, że jest dobrze." - mówił Protasiewicz.

 6. michnikwpSI 19.05.2016

  Antypisowska histeria Michnika

  Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” ruszył w tour po liberalno-lewicowych mediach, by pluć na rząd. Ministrów nazywa nieudacznikami, posłów kretynami, a na rządzie nie zostawia suchej nitki.

 7. legiionsciitvnSI 18.05.2016

  Legia kontra TVN. "Zrywamy współpracę"

  Legia Warszawa dzień po tym, jak stacja TVN wydała komunikat o tym, że zrywa współpracę z klubem, też wystosowała oficjalne pismo, w którym poinformowała, że rezygnuje z dalszej współpracy przy serialu dokumentalnym ''(L)egenda''

 8. clin 17.05.2016

  Clinton krytykuje Polskę i Węgry

  "Wolą przywództwo w stylu putinowskim" - powiedział były prezydent USA.

CS131FOTMINI

Czas Stefczyka 131/2016

PDF (5,82 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook