Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. przybory-szkolne-freeimages-si 15.09.2014

  Przyjdź po rabat

  Oferta specjalna dla wszystkich Członków Kasy Stefczyka!

 2. 68438227746187 13.09.2014

  Pomysłowi przestępcy. Potrafią udawać martwych

  Praca policjantów, jak sami przyznają, obfituje w nietypowe sytuacje. Pomysłowość przestępców nie zna granic; by wymknąć się policji, gotowi są nawet udawać martwych.

 3. mid-epa04393554 11.09.2014

  Papież Franciszek będzie miał swój stadion

  Nowy stadion San Lorenzo będzie nosił imię papieża Franciszka Argentyński klub sportowy San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires postanowił zbudować nowy stadion i nazwać go imieniem swego najbardziej znanego kibica - papieża Franciszka.

 4. 109333090205116 10.09.2014

  Kanały Wenecji jak tor wyścigowy?

  Przejażdżka gondolą w Wenecji jest bezpieczna - zapewnia związek gondolierów. Zaniepokojeni są oni tym, że media przedstawiają ich miejsce pracy, czyli Canal Grande i inne kanały niemal jak tory wyścigowe, na których dochodzi do kraks i stłuczek.

 5. mid-14908051 08.09.2014

  Kamil Stoch poleciał… F-16

  Podwójny złoty medalista olimpijski spełnił swoje marzenie i poleciał bojowym myśliwcem.

 6. Hnsls8 07.09.2014

  Mnisi z Shaolin szukają PR-owca

  Mnisi z legendarnej buddyjskiej świątyni Shaolin, gdzie 1500 lat temu miało powstać kung fu, od kilku lat udowadniają, że znają się też na biznesie. Teraz klasztor poszukuje dyrektora public relations i osoby do prowadzenia profili w mediach społecznościowych.

 7. konterenrSI 05.09.2014

  Witaj szkoło! Zajęcia uczniów w kontenerach

  Ustawianie kontenerów ma być rozwiązaniem dla nadwyżki 5- i 6-letnich uczniów przyjętych do szkół po reformie MEN - „Nasz Dziennik” opisuje absurdalne sytuacje, do których doprowadziło obniżenie wieku szkolnego. Oczywiście najbardziej cierpią na tym dzieci.

 8. wiezieniesxc 03.09.2014

  Bliźniacy przesiedzieli w więzieniu 30 lat. Okazali się niewinni

  Sąd w Robeson, w amerykańskim stanie Karolina Północna, uniewinnił dwóch przyrodnich braci, skazanych 30 lat temu za gwałt i zamordowanie 11-letniej dziewczynki. Testy DNA wykazały, że dwaj Afroamerykanie nie mieli żadnego związku z tą zbrodnią.

CS111MINIfot

Czas Stefczyka 111/2014

PDF (5,41 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook