Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. 108669610171143 30.01.2015

  Amerykanin i Rosjanin pobili rekord świata w odległości lotu balonem

  Dwóch pilotów szybujących nad Oceanem Spokojnym pobiło w piątek, czasu polskiego, dotychczasowy rekord w odległości lotu balonem gazowym. Amerykanin i Rosjanin przebyli już prawie 8,5 tys. km i zbliżają się do zachodniego wybrzeża Meksyku.

 2. c8caffed0990cceee89655ea9680d640 29.01.2015

  Mozil klnie i obraża Polaków

  Czesław Mozil kolejny raz udowodnił, że dobre wychowanie jest mu obce. Kontrowersyjny muzyk podczas koncertu w Liverpoolu kazał fankom "wypier...", ponieważ te zwróciły mu uwagę, że nie życzą sobie obrażania i wulgaryzmów – informuje „Super Express”.

 3. dolarybialorus1 28.01.2015

  Milion dolarów za wydłużenie ludzkiego życia?

  Menedżer kalifornijskiego funduszu Palo Alto Investors Joon Yun ogłosił konkurs i ufundował nagrodę 1 mln dolarów dla badaczy, których odkrycie najbardziej przyczyni się do przedłużenia ludzkiego życia.

 4. naszyjnik 27.01.2015

  Skarb w Bieszczadach

  Znalezione w Rzepedzi przedmioty z brązu sprzed 3,5 tysiąca lat na teren obecnego Podkarpacia trafiły zza Karpat.

 5. olejnik 26.01.2015

  Olejnik rzuciła w gościa długopisem!

  Nie wytrzymała, bo Kamiński wymienił nazwę innej stacji.

 6. czytelnictwo-sxc 22.01.2015

  Poprawa stanu czytelnictwa w Polsce

  41,7 proc. naszych rodaków przeczytało w ciągu roku jedną książkę.

 7. 124392611897794 21.01.2015

  Dziwaczna choroba w Kazachstanie

  Dziwna choroba dopadła mieszkańców miasta Kalachi w północnej części Kazachstanu. Naukowcy starają się dowieść przyczyn ich schorzenia, które polega na tym, że nie mogą przestać spać...

 8. tygrys 20.01.2015

  Coraz więcej tygrysów w Indiach

  O blisko jedną trzecią wzrosła liczba tygrysów w Indiach w ciągu ostatnich czterech lat.

CS115fotMINI

Czas Stefczyka 115/2015

PDF (4,36 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook