Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. 3f7744105c2a9924ef0d0930e233bc31 27.11.2014

  Real Madryt usunął krzyż z herbu

  Hiszpańskie media poinformowały, że legendarny klub Real Madryt z powodu podpisania kontraktu z National Bank of Abu Dhabi, usunął z klubowego herbu chrześcijański krzyż. Działacze „Królewskich”nie chcą drażnić muzułmańskich sponsorów...

 2. 144388076577189 26.11.2014

  Rower ostrzegający przed niebezpieczeństwem

  Specjaliści z instytutu holenderskiej organizacji ds. stosowanych badań naukowych TNO opracowują rower, który będzie ostrzegać o niebezpieczeństwach na drodze - pisze w środę największy holenderski dziennik "De Telegraaf".

 3. hggd 25.11.2014

  Radni Tuszyna nie chcą Kubusia Puchatka

  Jeden z placów zabaw dla dzieci w Tuszynie pod Łodzią miał nosić nazwę im. Kubusia Puchatka. Nie będzie, bowiem radni zdecydowali, że Puchatek jest obojniakiem i nie nosi majtek...

 4. internetsxcsi 24.11.2014

  Wirus szpieguje rządy i wielkie korporacje

  Groźny wirus wykryła firma Symantec, która zajmuje się bezpieczeństwem w sieci. Wirus nazywa się Regin i od kilku lat szpieguje rządy, ośrodki naukowo-badawcze, linie lotnicze, firmy telekomunikacyjne, osoby prywatne.

 5. 83756922098955 23.11.2014

  Rosjanin ukarany za niszczenie Koloseum

  Przykładna kara jako ostrzeżenie dla innych- tak ocenia się wyrok sądu w Rzymie, który skazał rosyjskiego turystę na 4 miesiące więzienia w zawieszeniu i 20 tysięcy euro grzywny za to, że wyrył kamieniem dużą literę na murze Koloseum.

 6. szpilaaaaa 22.11.2014

  „Nie płacz Ewka…”. Artur Szpilka masakruje głosem. WIDEO

  Zatem, uwaga na uszy i… miłego oglądania. Artur z kolegą w repertuarze grupy Perfect.

 7. puchatek 22.11.2014

  Burmistrz Winnipeg broni Kubusia Puchatka

  Radni polskiego Tuszyna nie zgodzili się na to, by Kubuś Puchatek był maskotką placu zabaw. To oburzyło mieszkańców rodzinnego miasta niedźwiadka.

 8. net-14b16415 19.11.2014

  W Szczecinie wygrał kandydat, którego nie było

  Działanie Państwowej Komisji Wyborczej owocuje kolejnymi egzotycznymi wynikami wyborów. Okazało się, że pierwszą turę wyborów prezydenckich w Szczecinie wygrał kandydat, który nie był zarejestrowany w wyborach...

CS113FOTMINI

Czas Stefczyka 113/2014

PDF (4,45 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook