Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. 607da74bd3067f4275ec40d2b5dcb1d4 17.12.2014

  Bond będzie pił polską wódkę

  Wstrząśnięte, nie zmieszane? James Bond porzucił martini na rzecz wódki. Co ciekawe, w najnowszej części kultowej serii o agencie 007, pojawi się polski trunek.

 2. 0c058a57654ce74c63f5c7e433af4d01,640,0,0,0 15.12.2014

  Przepis Macierewicza na święta

  Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz był gościem programu "Kuchnia Polska", emitowanego w TV Republika i prowadzonego przez Cezarego Gmyza. Panowie wspólnie gotowali. Jednak w show, najważniejsze okazało się coś innego...

 3. Fatimachildrenwithrosaries 13.12.2014

  Twórcy „Avatara” kręcą film o Fatimie

  Artyści, którzy brali udział w przygotowaniu "Avatara", rozpoczęli pracę nad filmem animowanym o objawieniach maryjnych w Fatimie. Obraz jest realizowany w technice trójwymiarowej i będzie miał pięć wersji językowych, w tym polską.

 4. 740aad13d843273e671844f9329100cb 12.12.2014

  Pseudo dentysta z Ukrainy leczył ludzi w Kielcach

  Funkcjonariusze Straży Granicznej w Kielcach zatrzymali obywatela Ukrainy, który miał pracować w Polsce jako robotnik rolny, a zamiast tego leczył ludziom zęby, choć nie miał do tego żadnych kwalifikacji.

 5. medialsxc 10.12.2014

  Wylicytował medal i oddał go właścicielowi

  Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow ujawnił, że kupił na licytacji medal, który w roku 1962 przyznano wraz z Nagrodą Nobla amerykańskiemu naukowcowi Jamesowi Watsonowi za odkrycie struktury DNA. Sprzedany na aukcji medal ma wrócić do genetyka.

 6. munSI 09.12.2014

  Stefczyk u gwiazd: Muniek ostro o Edycie Górniak!

 7. autobus-stef-ok 08.12.2014

  Uratowała życie swojego pasażera!

  Pani Joanna przez ponad 15 minut reanimowała pasażera swojego autobusu. Dzięki niej mężczyzna przeżył.

 8. dowod2 07.12.2014

  Podrabiane dokumenty są legalne

  Jak to możliwe? Firmy, które wykonują takie dokumenty, reklamują swoje produkty jako „kolekcjonerskie”, a nie autentyczne.

CS114fotMINI

Czas Stefczyka 114/2014

PDF (7,55 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook