Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zamek w Książu dostępny w Google Street View

11.05.2013

Projekt Google Street View umożliwi wirtualne zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce, zamku w Książu i zamku w Kórniku. Już od przyszłego roku będzie można za pomocą internetu odwiedzić te obiekty.

Piotr Zalewski z Google Polska poinformował, że zakończyły się już zdjęcia wnętrz zamku Książ i zamku w Kórniku a w najbliższym czasie rozpoczną się zdjęcia podziemnych komnat kopalni w Wieliczce.

"W planach jest także umożliwienie wirtualnego zwiedzania niektórych atrakcji turystycznych Warszawy, ale na razie nie mogę podać szczegółów ze względu na to, że musimy najpierw podpisać umowy zezwalające nam na robienie zdjęć w tych miejscach" - powiedział Zalewski.

Zalewski podkreślił, że wykonanie zdjęć zabytkowych wnętrz zamków wymagało skonstruowania specjalnego pojazdu, który może być używany w miejscach niedostępnych dla samochodów czy rowerów, używanych do fotografowania ulic miast i innych miejsc przez Google.

Nowy pojazd zwany "Trolley" wyglądem przypomina wózek bagażowy z zamontowanym komputerem i systemem 15 obiektywów fotograficznych umożliwiających wykonywanie zdjęć pomieszczeń z każdej strony.

Operator wózka prowadzi go przed sobą i przechodzi przez fotografowane pomieszczenia zatrzymując się, co pewien czas po to, aby kamery wykonały zdjęcia, które następnie są zapisywane na dysku twardym komputera. Następnie operator po sprawdzeniu na ekranie, jaki fragment pomieszczenia został z fotografowany przesuwa wózek dalej.

Efekty pracy Google będzie można zobaczyć za kilka miesięcy.

"Wszystkie zdjęcia trafią do naszego centrum i tam będą opracowane i połączone w galerie a następnie trafią do bazy projektu Google Street View. Zgodnie z naszymi zasadami udostępniamy od

razu wszystkie zdjęcia. Dlatego to co robimy w Polsce prawdopodobnie będzie dostępne w 2014 roku" - powiedział Zalewski.

Dodał także, że projekt realizowany w Polsce różni się od działającego już projektu Google
Art Project.

"Dzięki Google Art Project głównie można oglądać zdjęcia obrazów z galerii i muzeów wykonane w bardzo dobrej, jakości lub odbywać wirtualne spacery po galeriach sztuki. To, co realizujemy w Polsce to fotografowanie ciekawych miejsc, nie tylko galerii sztuki" - zaznaczył Zalewski.

W projekcie Google Art Project zostały udostępnione m.in. zbiory Muzeum Pałacu w Wilanowie i Muzeum Sztuki w Łodzi.

mc,pap
[fot. wikipedia.pl, autor: Spoko, lic. CC 2.0]
Słowa kluczowe:

zamek

,

Wieliczka

,

atrakcje

,

turystyka

,

kultura

Warto poczytać

 1. mid-epa05592288 22.10.2016

  Lądownik Schiaparelli rozbił się o powierzchnię Marsa

  Lądownik Schiaparelli wysłany na Marsa rozbił się o powierzchnię tej planety i niewykluczone, że wybuchł - poinformowała w piątek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

 2. mid-epa05592821 21.10.2016

  Szwedzi chcą reintegracji byłych bojowników IS

  Powracający żołnierze Państwa Islamskiego w ramach programu reintegracji otrzymają w mieście Lund darmowe mieszkania i zatrudnienie.

 3. the-basilica-12750361920 20.10.2016

  Czy woda przestanie zalewać bazylikę św. Marka w Wenecji?

  W Wenecji pojawiła się nadzieja na to, że tzw. wysoka woda przestanie wdzierać się do bazyliki świętego Marka. W świątyni liczącej prawie tysiąc lat woda zalewa posadzkę co najmniej dwieście razy w roku.

 4. mid-epa05592299 19.10.2016

  Lądownik Schiaparelli wylądował na Marsie

  Głównym celem naukowym misji ExoMars jest poszukiwanie potencjalnych śladów życia na czerwonej planecie.

 5. tadziospiewaSI 18.10.2016

  Cymański śpiewa. Cygańskie piosenki pod prysznicem

  "Po prostu śpiewanie sprawia mi przyjemność i nawet gdy tylko o tym rozmawiam, to się natychmiast ożywiam, choć oczywiście nie pretenduję do miana profesjonalisty".

 6. mid-epa05586303 16.10.2016

  Papież odpowiadał na pytania małej dziewczynki

  Prezydent Argentyny przyjechał do Watykanu z żoną i trzema córkami. Jedna z nich, 5-letnia Antonia zaczęła zadawać papieżowi pytania.

 7. kraskooo 14.10.2016

  Zniesmaczony Kraśko o „widelcu”

  Piotr Kraśko zniesmaczony słowami wiceministra obrony narodowej, dotyczącymi zerwania negocjacji offsetowych w sprawie kupna śmigłowców Caracal, stwierdził, że nie można w ten sposób obrażać potomków Joanny d’Arc.

 8. mid-epa05583438 13.10.2016

  Literacki Nobel trafił do... Boba Dylana

  Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa - tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook