Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

W Skien ruszył proces Andersa Breivika

10.01.2017
palant
W Skien ruszył proces Andersa Breivika

Przed sądem w norweskim mieście Skien rozpoczął się we wtorek proces apelacyjny w sprawie warunków odbywania kary więzienia przez Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 roku zamordował 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya.

W kwietniu 2016 roku sąd niższej instancji częściowo przyznał rację Breivikowi, który zarzucił państwu norweskiemu, że warunki, w jakich odbywa karę są nieludzkim traktowaniem. Sąd uznał, że trzymanie go w izolacji od innych więźniów jest sprzeczne z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi, że "nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu".

Sąd odrzucił natomiast skargę Breivika na brak poszanowania jego życia prywatnego poprzez kontrolę korespondencji przez służby więzienne. Breivik, prawicowy ekstremista, który obecnie otwarcie deklaruje się jako neonazista i twierdzi, że modli się do Odyna, domagał się swobody korespondowania ze swoimi sympatykami. Władze są temu przeciwne, a sąd uznał, że takie ograniczenie jest zgodne z europejską konwencją, która dopuszcza ograniczenie tajemnicy korespondencji m.in. z uwagi na bezpieczeństwo publiczne, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom.

Od wyroku odwołały się obie strony. Rząd Norwegii argumentuje, że Breivik jest traktowany humanitarnie, a odseparowanie go od innych więźniów jest podyktowane względami bezpieczeństwa. Ma dostęp do gier wideo, może oglądać telewizję, ma zapewnione ćwiczenia fizyczne.

Breivik skarży się nie tylko na izolację i kontrolę jego korespondencji. Narzeka m.in. na jakość więziennego jedzenia i na to, że musi się posługiwać plastikowymi sztućcami. Proces apelacyjny ma potrwać do 18 stycznia. Ze względów bezpieczeństwa odbywa się w hali sportowej więzienia, w którym osadzony jest Breivik. Na wtorek zaplanowano wizytację tego zakładu karnego. Oczekiwane jest też oświadczenie strony rządowej. -Podkreślimy, jak bardzo Breivik jest niebezpieczny- powiedział mediom prawnik Fredrik Sejersted przed rozpoczęciem procesu.

Ogłoszenie wyroku jest spodziewane w lutym. Wchodząc na rozprawę 37-letni Breivik uniósł rękę w hitlerowskim pozdrowieniu, podobnie jak na początku poprzedniego procesu. Za zamordowanie 77 osób Breivika skazano na karę 21 lat pozbawienia wolności z możliwością przedłużania, dopóki będzie uznawany za groźnego dla społeczeństwa. To najwyższy wymiar kary w Norwegii; karę śmierci zniesiono w tym kraju w 1971 roku. 

fot.[PAP/EPA/LISE AASERUD]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. klatwa-steff 22.02.2017

  Prokuratura zajmie się "Klątwą"

  Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński poformował, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie obrazy uczuć religijnych i "publicznego nawoływania do popełnienia zabójstwa" podczas spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

 2. tatr-stef 21.02.2017

  Zbiórka na zabójstwo Kaczyńskiego w Teatrze Powszechnym

  Zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego i seks oralny z figurą Jana Pawła II - takie sceny pojawiły się na deskach Teatru Powszechnego, nadzorowanego przez warszawski ratusz.

 3. hoserrrrrr-adaa 20.02.2017

  Hoser: Tydzień Modlitw o Trzeźwość to szansa

  Arcybiskup zaprasza do uczestniczenia w inicjatywie modlitwy o trzeźwość.

 4. kosmos-stef 19.02.2017

  Polacy wyciągają rękę w stronę kosmicznych śmieci

  Chwytak ma szansę na złapanie m.in. największego kosmicznego śmiecia: ważącego ponad 8 ton satelity Envisat.

 5. RadiowozPolicyjnywMiedzyzdrojach 16.02.2017

  To jakaś plaga. Kolejny sędzia zatrzymany za kradzież

  Jak informuje „Super Express” tym razem sprawa dotyczy łódzkiej sędzi Katarzyny K.-H., która próbowała ukraść… spodnie.

 6. hjysjyhjskkkk 15.02.2017

  Nowe Seicento dla kierowcy z Oświęcimia? Internauci zbierają pieniądze

  Poziom absurdu po raz kolejny został przekroczony. Dla chłopaka uzbierano już ponad 85 tysięcy złotych.

 7. saddd 14.02.2017

  Kolejny sędzia dopuścił się kradzieży

  Z relacji dziennikarza gazety wynika, że sędzia, podobnie jak złodziej w todze z Wrocławia, miał w chwili zatrzymania zasłaniać się immunitetem sędziowskim.

CS140fotMINI

Czas Stefczyka 140/2017

PDF (4,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook