Jedynie prawda jest ciekawa

Taśmy z wywiadami Jana Pawła II trafiły do jego Centrum w Krakowie

17.05.2017

Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992.

Wieloletni włoski eurodeputowany i dziennikarz Jaś Gawroński ofiarował w środę kard. Stanisławowi Dziwiszowi taśmy magnetofonowe, na których zarejestrował swoje rozmowy z Janem Pawłem II. Kardynał przekazał je Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992. Pierwsza rozmowa toczyła się po polsku, druga po włosku. Dotyczyły one aktualnej sytuacji Europy i świata, procesu obalania komunizmu, zjednoczonej Europy i roli Kościoła na świecie.

Wywiady były publikowane w prasie na całym świecie. Tuż przed 97. rocznicą urodzin Karola Wojtyły Wydawnictwo Literackie po raz pierwszy publikuje je w książce "Kolacja z papieżem i inne historie", połączone w jeden spójny tekst. Zawiera ona te fragmenty, które wcześniej były wyłączone.

"Przez lata nie zgadzałem się na wydanie tego wywiadu w całości, bo były tam zbyt osobiste wypowiedzi Ojca Świętego. Nie był to czas na publikację, ale teraz już nadszedł" - mówił w środę kard. Dziwisz. Jak wyjaśnił dziennikarzom, chodziło o te wątki, które dotyczyły osób żyjących, a których publikacja mogła komuś zaszkodzić lub kogoś urazić. "Ta książka to przyczynek do poznania wyjątkowej osobowości Jana Pawła II i piękny prezent na 97. urodziny" - dodał.

Kard. Dziwisz podkreślił, że zna rodzinę Gawrońskich od lat, a wywiady z Jasiem Gawrońskim były wyjątkowe, bo papież rozmawiał z przyjaciółmi. "Był bardzo otwarty na tematy trudne. Myślę, że wtedy nie myśleliśmy, że to wszystko będzie w książce" - powiedział były osobisty sekretarz papieża. Jak dodał w podobnym klimacie odbywały się rozmowy Jana Pawła II z ks. Józefem Tischnerem i Krzysztofem Michalskim w Castel Gandolfo.

"To jest wywiad z głową Kościoła ale nie ma w nim ani słowa o religii. Wszystko dotyczy polityki. Ja chciałem zrozumieć, jaka jest myśl polityczna Ojca Świętego" - wspominał w środę Jaś Gawroński. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pierwszy wywiad z papieżem miał inny charakter niż drugi, bo Jan Paweł II podczas rozmowy w 1988 r. chciał się sam jak najwięcej dowiedzieć o sytuacji politycznej we Włoszech. 

"Gdy wywiad ukazał się we francuskich gazetach 'Le Figaro' i 'Le Monde'  pojawiła się sugestia, że pewne jego fragmenty nie są autentyczne i papież na pewno tego tekstu nie autoryzował. Dopiero, gdy oficjalna gazeta Stolicy Apostolskiej 'L'Osservatore Romano' wydrukowała cały wywiad, to był ostateczny stempel, że jest on prawdziwy" - dodał.

Gawroński pytany o to, czy papież miał jakieś słabości, popełniał błędy powiedział, że "Jan Paweł II był za bardzo zakochany w Polsce". 

"Może ta jego polskość była czasami trochę za mocna" -  ocenił.

Kasety z nagraniami wywiadów Gawrońskiego z papieżem: dwie małe z zapisem pierwszego wywiadu i jedna - większego formatu z nagraniem drugiego zostały podarowane kard. Dziwiszowi, a on przekazał je do archiwum Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Jak mówił kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński zostaną one przeniesione na inne, bardziej nowoczesne nośniki.

W książce "Kolacja z papieżem" znalazły się także rozmowy Gawrońskiego z kubańskim przywódcą Fidelem Castro, zamordowanym w 1965 r. charyzmatycznym przywódcą czarnych muzułmanów - Malcolmem X, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, węgierskim filozofem Gyorgy Lukacsem oraz włoskim przemysłowcem Giovanni Agnellim.

Jaś Gawroński (ur. 1936 r.) - włoski dziennikarz i polityk jest synem polskiego dyplomaty Jana Gawrońskiego i włoskiej pisarki, działaczki społecznej, Luciany Frassati, która w czasie wojny pomagała wielu ludziom w ucieczce z okupowanej Polski. Jego wuja Piera Giorgia Frassatiego, zmarłego w wieku dwudziestu czterech lat na chorobę Heinego-Medina, Jan Paweł II beatyfikował w 1990 r.

Gawroński pracował dla dziennika "La Stampa", który założył jego dziadek, był korespondentem telewizji włoskiej w Nowym Jorku, Paryżu, Moskwie i Warszawie. W 2015 roku uhonorowano go prestiżową Premio Biagio Agnes za całokształt dorobku dziennikarskiego.

Od lat osiemdziesiątych zaangażowany w politykę - zasiadał w Parlamencie Europejskim i włoskim senacie, współpracował z Silviem Berlusconim. Był także członkiem rady miejskiej Turynu i członkiem rady regionu Piemont. W latach 2011-2015 Jaś Gawroński pełnił funkcję prezesa fundacji Quadriennale w Rzymie. Zdrobniałą formę imienia - Jaś - przyjął zgodnie ze zwyczajem włoskim i zapisem w dokumentach. 

pg/PAP 

[foto: Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. Mieszkanie 07.09.2017

  26-latka wygrała z ojcem proces o... kieszonkowe

  26-letnia Włoszka wygrała proces sądowy ze swoim ojcem o kieszonkowe. Pozew przeciwko niemu złożyła, gdy obniżył je do 20 euro tygodniowo. Przed sądem przekonywała, że nie może utrzymać się za tę sumę i kontynuować studiów.

 2. WiliamKate04092017 04.09.2017

  Książę William i księżna Kate spodziewają się trzeciego dziecka

  Pałac Kensington poinformował w poniedziałek, że książę William i księżna Kate spodziewają się trzeciego dziecka. Brytyjska para książęca ma już czteroletniego syna, księcia George'a i dwuletnią córkę, księżniczkę Charlotte.

 3. Berlusconiwiki 21.07.2017

  Sorrentino nakręci film o... Berlusconim

  Włoski reżyser, laureat Oscara Paolo Sorrentino spotkał się z byłym premierem Silvio Berlusconim, o którym nakręci film - podał w piątek dziennik "Il Messaggero" na stronie internetowej. Według gazety polityk jest zachwycony tymi planami i oferuje swoją pomoc.

 4. 05PESTYCYDYZABIJAJAPSZCZOLYSI09072017 09.07.2017

  Pestycydy groźne dla pszczół, ale nie wszędzie

  Kompleksowe badania potwierdziły szkodliwość neonikotynoidów

 5. 1270714marsz5052017 05.07.2017

  Półtora tysiąca uczestników marszu powiedziało „tak” życiu

  Już po raz 8. ulicami Gdańska przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

 6. 1270714katolicynaulicy5052017 05.07.2017

  Koncerty, tańce, śpiew i wspólna modlitwa

  Fundacja Stefczyka została założona przez Kasę Stefczyka po to, by wspierać wartościowe inicjatywy.

 7. 07BALTICSAILGDANSK2017SI29062017 29.06.2017

  21 żaglowców na Baltic Sail w Gdańsku

  W programie imprezy m.in. koncerty szant, warsztaty dla dzieci oraz bitwa morska

 8. 31.05.2017

  W Polsce ok.1 mln dzieci nie otrzymuje alimentów

  Skuteczność egzekucji komorniczych wynosi w Polsce 19,5 proc., podczas gdy np. w Danii - 88 proc.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook