Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę

10.03.2013

Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Są wśród nich m.in. gęsi. Takich obserwacji dokonali pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorzy turystyki nad Biebrzą.

Widać już też żurawie - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty gęsi" - dodał.

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.

Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki nad Biebrzą można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. e2344ffvb 30.05.2016

  Historyczny triumf Vive Tauronu Kielce

  Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce zostali triumfatorami Ligi Mistrzów. Kielczanie pokonali w finale w Kolonii MVM Veszprem.

 2. boatengiafdSI 29.05.2016

  AfD przeszkadza Jerome Boateng

  Ludzie uważają, że jako piłkarz jest dobry. Nie chcą mieć jednak Boatenga za sąsiada" – powiedział wiceszef AfD Alexander Gauland.

 3. sub-buzz-16829-1464197100-4 26.05.2016

  Nastolatek ośmieszył nowoczesną "sztukę"

  Podczas zwiedzania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco 17 latek dla żartu położył na podłodze okulary.

 4. tt45 25.05.2016

  Terlikowski drze "Gazetę Wyborczą"

  "Jedyne co można zrobić z tym wywiadem to podrzeć, z debilami się nie rozmawia" - tak skomentował wywiad Renaty Grochal i Piotra Skwirowskiego z Janem Vincentem-Rostowskim, redaktor naczelny Telewizji Republika Tomasz Terlikowski.

 5. jDS9Y9 23.05.2016

  Reprezentacja Polski kończy I etap przygotowań

  "Ten ostatni etap przygotowań odbędzie w La Baule. Tam będziemy mieli pięć dni, aby szlifować stałe fragmenty i schematy gry." - mówił Adam Nawałka.

 6. erewr 20.05.2016

  Piotr Protasiewicz wraca na tor żużlowy

  "Cały czas byłem w kontakcie z trenerem. Mówiłem, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale teraz mogę powiedzieć na 100 procent, że jest dobrze." - mówił Protasiewicz.

 7. michnikwpSI 19.05.2016

  Antypisowska histeria Michnika

  Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” ruszył w tour po liberalno-lewicowych mediach, by pluć na rząd. Ministrów nazywa nieudacznikami, posłów kretynami, a na rządzie nie zostawia suchej nitki.

 8. legiionsciitvnSI 18.05.2016

  Legia kontra TVN. "Zrywamy współpracę"

  Legia Warszawa dzień po tym, jak stacja TVN wydała komunikat o tym, że zrywa współpracę z klubem, też wystosowała oficjalne pismo, w którym poinformowała, że rezygnuje z dalszej współpracy przy serialu dokumentalnym ''(L)egenda''

CS131FOTMINI

Czas Stefczyka 131/2016

PDF (5,82 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook