Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę

10.03.2013

Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Są wśród nich m.in. gęsi. Takich obserwacji dokonali pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorzy turystyki nad Biebrzą.

Widać już też żurawie - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty gęsi" - dodał.

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.

Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki nad Biebrzą można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. colosseum-690384960720 05.05.2016

  Włosi konfiskują mafijne restauracje

  Karabinierzy zajęli 28 restauracji należących do neapolitańskiej kamorry.

 2. kiszczaktvpSI 04.05.2016

  Generałowa znów szokuje. Chce pomnika Kiszczaka

  „Czy Czesław, który był polskim bohaterem, nie zasłużył na pomnik? Powinien on powstać w Warszawie, w jakimś godnym miejscu” – twierdzi Maria Kiszczak.

 3. kukiz-pawel-765-201 03.05.2016

  Kukiz ma dość polityki?

  Po pełnym zawirowań dla Kukiz'15 okresie lider ugrupowania postanowił najwyraźniej nieco odpocząć.

 4. szwajcariaislamisciSI 02.05.2016

  Szwajcarzy monitorują setki islamistów

  Szwajcarski sąd skazał w ubiegłym miesiącu trzech Irakijczyków za grożenie zamachami terrorystycznymi. Było to ostrzeżenie pod adresem dżihadystów, aby nie traktowali Szwajcarii jako łatwego celu ataków.

 5. polish-flag-1444579-1279x1705 30.04.2016

  O Polakach na emigracji

  Książka zawiera zbiór ilustracji opowiadających historie międzykulturowych dialogów i różnic pomiędzy Polakami a Brytyjczykami.

 6. cbospop 28.04.2016

  CBOS: Wiedza o przeszłości niezbędna

  87 proc. Polaków uważa, że wiedza na temat przeszłości jest współczesnemu człowiekowi potrzebna - wynika z sondażu CBOS

 7. tqaddd 27.04.2016

  Tadla żali się u Wojewódzkiego

  Dziennikarka Beata Tadla w show Kuby Wojewódzkiego opowiadała o kulisach swojego zwolnienia z TVP. Miało być ono następstwem wywiadu z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą.

 8. brbrbnorg 26.04.2016

  Będzie apelacja od wyroku korzystnego dla Breivika

  Norweski minister sprawiedliwości Anders Anundsen zwrócił się do biura prokuratora generalnego o złożenie apelacji od wyroku uznającego naruszenie praw Andersa Behringa Breivika.

CS131FOTMINI

Czas Stefczyka 131/2016

PDF (5,82 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook