Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę

10.03.2013

Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Są wśród nich m.in. gęsi. Takich obserwacji dokonali pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorzy turystyki nad Biebrzą.

Widać już też żurawie - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty gęsi" - dodał.

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.

Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki nad Biebrzą można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05592821 21.10.2016

  Szwedzi chcą reintegracji byłych bojowników IS

  Powracający żołnierze Państwa Islamskiego w ramach programu reintegracji otrzymają w mieście Lund darmowe mieszkania i zatrudnienie.

 2. the-basilica-12750361920 20.10.2016

  Czy woda przestanie zalewać bazylikę św. Marka w Wenecji?

  W Wenecji pojawiła się nadzieja na to, że tzw. wysoka woda przestanie wdzierać się do bazyliki świętego Marka. W świątyni liczącej prawie tysiąc lat woda zalewa posadzkę co najmniej dwieście razy w roku.

 3. mid-epa05592299 19.10.2016

  Lądownik Schiaparelli wylądował na Marsie

  Głównym celem naukowym misji ExoMars jest poszukiwanie potencjalnych śladów życia na czerwonej planecie.

 4. tadziospiewaSI 18.10.2016

  Cymański śpiewa. Cygańskie piosenki pod prysznicem

  "Po prostu śpiewanie sprawia mi przyjemność i nawet gdy tylko o tym rozmawiam, to się natychmiast ożywiam, choć oczywiście nie pretenduję do miana profesjonalisty".

 5. mid-epa05586303 16.10.2016

  Papież odpowiadał na pytania małej dziewczynki

  Prezydent Argentyny przyjechał do Watykanu z żoną i trzema córkami. Jedna z nich, 5-letnia Antonia zaczęła zadawać papieżowi pytania.

 6. kraskooo 14.10.2016

  Zniesmaczony Kraśko o „widelcu”

  Piotr Kraśko zniesmaczony słowami wiceministra obrony narodowej, dotyczącymi zerwania negocjacji offsetowych w sprawie kupna śmigłowców Caracal, stwierdził, że nie można w ten sposób obrażać potomków Joanny d’Arc.

 7. mid-epa05583438 13.10.2016

  Literacki Nobel trafił do... Boba Dylana

  Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa - tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność.

 8. 23dsdds 12.10.2016

  Prezydent Duda po meczu z Armenią: "To był horror". WIDEO

  "Powiedzmy otwarcie: nie był to najlepszy mecz polskiej reprezentacji. Przeżyliśmy dziś horror, ale mecz jest wygrany, nie będę narzekał".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook