Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę

10.03.2013

Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Są wśród nich m.in. gęsi. Takich obserwacji dokonali pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorzy turystyki nad Biebrzą.

Widać już też żurawie - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty gęsi" - dodał.

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.

Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki nad Biebrzą można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. herbusWIki2602 26.02.2015

  Kaczyński kpi z Edyty Herbuś

  "Brawo dla dziennikarza, który to opisał i dla bohaterki niezwykłego wydarzenia. Powoli wychodzę z szoku..."

 2. krowySXC2502 25.02.2015

  „Biochip” prawdę ci powie. O krowie...

  "Biochipy" mają nieustannie kontrolować stan zdrowia zwierząt oraz np. uprzedzać hodowcę, kiedy dana krowa ma się cielić.

 3. 21.02.2015

  Pomnik kapitana Costa Concordii - podpisany "Hańba"

  Na północy Włoch odsłonięto posąg kapitana statku Costa Concordia Francesco Schettino, zatytułowany "Hańba", a także - zatytułowany "Honor" - pomnik szefa sztabu kryzysowego kapitanatu Gregorio De Falco, który po katastrofie kazał Schettino wracać na pokład.

 4. orzel 19.02.2015

  Karpackie orły szykują się do lęgów

  Orły przednie trochę wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda.

 5. korwin-mikke-wikimedia 18.02.2015

  Air Korwin One rusza w Polskę

  Janusz Korwin-Mikke postanowił przebić Andrzeja Dudę.

 6. china 17.02.2015

  Przez rok jadł za darmo... na lotnisku

  Mężczyzna z Chin wykorzystał lukę w przepisach jednej z linii lotniczych.

 7. pope-pap-epa-456 13.02.2015

  Franciszek wspiera Krzysztofa Globisza

  Ojciec Święty przekazał na aukcję charytatywną wieczne pióro i zegarek.

 8. 140685638387420 10.02.2015

  Straż Graniczne wzmocni siły o cztery konie

  Kolejne cztery konie po zakończonym szkoleniu rozpoczęły służbę w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Aktualnie dziewięć koni pomaga strażnikom granicznym patrolować granice. Bieszczadzki oddział jest jedynym oddziałem SG posiadającym konie.

Facebook