Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę

10.03.2013

Na rozlewiskach Biebrzy (Podlaskie) pojawiły się pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Są wśród nich m.in. gęsi. Takich obserwacji dokonali pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i organizatorzy turystyki nad Biebrzą.

Widać już też żurawie - poinformował Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że sezon na wiosenne przeloty gęsi dopiero się rozpoczyna. "Są na razie forpoczty gęsi" - dodał.

Wiosenne i jesienne migracje ptaków to nad Biebrzą prawdziwy raj dla miłośników ptaków i fotografii. Nad Biebrzą widać wówczas tysiące ptaków różnych gatunków, część z nich jedynie zatrzymuje się w wędrówce na odpoczynek i pożywienie. Wiosną gęsi migrują na północ Europy.

Zdjęcia ptaków znad Biebrzy zaobserwowane w ostatnich dniach przez organizatorów turystyki nad Biebrzą można już zobaczyć m.in. na portalach społecznościowych. Marzec to czas wycieczek na rozlewiska na podglądanie wielotysięcznych stad gęsi. Apogeum tych wędrówek ma w tym roku przypadać na dni 15-25 marca. Już widziano nad Biebrzą gęsi gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe.

Aura w ostatnich dniach w Podlaskiem jest zimowa. Na rozlewiskach Biebrzy jest jeszcze lód. Łatwo więc na nim wypatrzeć, np. wydry.

Bagna Biebrzańskie są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy, który chroni te mokradła, jest największym polskim parkiem narodowym. Ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. Bagna Biebrzańskie są ostoją dla wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych. To doskonałe miejsce na odpoczynek w czasie wiosennych długich ptasich wędrówek.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. samochodzegarysxcSI 19.07.2014

  Skąd tyle wypadków na autostradach?

  Prędkość, zmęczenie, zbyt mała odległość między pojazdami i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu - to główne przyczyny wypadków na autostradach. Mimo że jest to najbezpieczniejszy rodzaj dróg, każdego roku ginie na nich kilkadziesiąt osób, a kilkaset odnosi obrażenia.

 2. pozar 17.07.2014

  Spalił dom miotaczem ognia. Chciał zabić pająka

  Mężczyzna zszedł do pralni. Tam zaatakował go owad.

 3. КомплексМирскогозамка 16.07.2014

  Czekoladowa komnata w białoruskim zamku

  Na zamku w Mirze w obwodzie grodzieńskim na Białorusi do końca roku powstanie czekoladowa komnata - poinformował agencję BiełTA jeden z organizatorów projektu Andrej Lejn.

 4. EuropeanBison 13.07.2014

  Powstanie komiks o tajemnicach Puszczy Białowieskiej

  Odkryte przez naukowców najnowsze tajemnice przyrody Puszczy Białowieskiej pokazane w formie krótkiego komiksu - to nowy sposób Instytutu Biologii Ssaków (IBS) Polskiej Akademii Nauk w Białowieży (Podlaskie) na popularyzację wyników badań naukowych.

 5. P7110883 11.07.2014

  Warto wiedzieć, co działo w naszym kraju zanim się urodziliśmy

  Poznaj 11-letnią zwyciężczynię konkursu "Polska moja ojczyzna"

 6. mid-epa04307975 10.07.2014

  Argentyna-Niemcy. Derby dwóch papieży

  Czy finał Niemcy - Argentyna na mundialu będzie kolejną okazją do spotkania papieża Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI - zastanawiają się watykaniści.

 7. treatment-LR 09.07.2014

  Uwolnili słonia po 50 latach niewoli

  Słoń Raju przez 50 lat był bity, głodzony, a łańcuchy, którymi był spięty wrastały mu w skórę. Obrońcą zwierząt udało się uwolnić słonia, który – dosłownie – popłakał się z radości. Tragiczne dla zwierzęcia wydarzenia rozgrywały się w Indiach.

 8. 97705971825969 08.07.2014

  Ukradli fotoradar sprzed nosa strażnika...

  Jeszcze nikt w na świcie nie udowodnił istnienia rzeczy paranormalnych, dlatego musimy przyznać, że wyjątkową „lekkomyślnością” popisał się strażnik miejski, któremu skradziono... fotoradar.

CS109FotMINI

Czas Stefczyka 109/2014

PDF (10,46 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook