Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 21 marca

  Święta międzynarodowe

  Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

  Światowy Dzień Lasu

  Światowy Dzień Zespołu Downa

  Światowy Dzień Poezji

  Dzień Wagarowicza

 2. 21 marca

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  św. Benedykta Cambiagio Frassinelli (zakonnica)

  św. Mikołaj z Flüe (25 września w Szwajcarii i Niemczech)

 3. 21 marca

  1936 - policja brutalnie stłumiła strajk okupacyjny w Polskich Zakładach Gumowych "Semperit" w Krakowie.

  Semperit AG – to austriacka firma powstała w roku 1910. W okresie międzywojennym firma ta działała również na terenie Polski w Krakowie. W marcu 1936 roku doszło do strajku okupacyjnego w krakowskiej fabryce, krwawo stłumionego przez policję.

 4. 21 marca

  1980 – na krakowskim rynku emerytowany piekarz Walenty Badylak dokonał samospalenia, w proteście przeciw przemilczaniu zbrodni katyńskiej.

  Żołnierz AK oraz Kedywu, emerytowany krakowski piekarz, przykuł się łańcuchem do hydrantu na krakowskim rynku, oblał się benzyną i dokonał aktu samospalenia. Jego czyn był protestem przeciwko przemilczeniu przez władzę zbrodni katyńskiej. Informacje o jego śmierci ukazały się wyłącznie w prasie lokalnej, w bardzo lakonicznej formie, donoszono o śmierci psychicznie chorego emeryta. Bez względu na to, krakowianie stawiali w miejscu zdarzenia znicze i kwiaty oraz śpiewali pieśni religijne.

 5. 21 marca

  1098 – Robert z Molesme założył zakon cysterski.

  Cystersi noszą biały habit z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem, przez co nazywani są czasem białymi mnichami. Zakon wydał około 850 świętych i błogosławionych (najbardziej znanym był św. Bernard z Clairvaux), a także administratorów. Z jego szeregów pochodziło ponad stu biskupów. Opactwa i klasztory cysterskie były w średniowieczu ważnymi ośrodkami kultywującymi kulturę, naukę, medycynę, wprowadzającymi postęp w rzemiośle i rolnictwie.

 6. 21 marca

  Urodzili się

  1685 – Jan Sebastian Bach, niemiecki kompozytor (zm. 1750)

  1768 – Jean Baptiste Joseph Fourier, francuski matematyk (zm. 1830)

  1839 – Modest Musorgski, rosyjski kompozytor (zm. 1881)

  1949 - Slavoj Žižek, słoweński socjolog

 7. 21 marca

  Imieniny obchodzą

  Benedykta, Filemon, Filemona, Klemencja, Lubomir, Ludomir, Ludomira, Marzanna, Mikołaj, Pafnucy i Serapion. Pierwszy dzień wiosny.

Facebook