Jedynie prawda jest ciekawa

 1. 19 maja

  Imieniny obchodzą

  Augustyn, Bernarda, Celestyn, Cyriaka, Dunstan, Iwo, Iwon, Iwona, Jan, Kryspin, Mikołaj, Pękosław, Pękosława, Piotr, Potencjana, Potencjanna, Pudencjana, Pudencjanna, Urban i Teofil

 2. 19 maja

  Wydarzenia i święta w Kościele katolickim

  bł. Alkuin (benedyktyn, teolog i poeta)

  św. Dunstan (arcybiskup)

  św. Iwo z Bretanii (prawnik i kapłan)

  św. Maria Bernarda Bütler (zakonnica)

  św. Urban I (papież)

 3. 19 maja

  1649 – Anglia została proklamowana republiką

  Republika (łac. res publica – dosł. rzecz pospolita, rzecz publiczna) – zgodnie ze współczesną definicją ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów na określony czas.

  Do czasów II wojny światowej w języku polskim w nomenklaturze polityczno-prasowej używano słowa Rzeczpospolita. Odnoszono je nie tylko do Polski (jak się to obecnie robi), ale również do innych państw o ustroju republikańskim, szczególnie do Rzeczypospolitej Rzymskiej, Rzeczypospolitej Francuskiej, Rzeczypospolitej Weneckiej i Rzeczypospolitej San Marino.

  W republice występują różne systemy rządów, zależnie od organu sprawującego władzę, którym może być:

  - prezydent wybierany na określony czas, z ograniczoną (albo z nieograniczoną) możliwością ponownego wyboru; prezydent może być odpowiedzialny przed innym organem państwa, albo przed Historią (lub Bogiem);

  - rząd odpowiedzialny przed parlamentem lub przed prezydentem.

 4. 19 maja

  1798 – Rozpoczęła się wyprawa Napoleona do Egiptu

  Flota Bonapartego wypłynęła z Tulonu, a trwała do października 1801 roku, gdy ostatnie oddziały francuskie opuściły Egipt. Miała ona na celu głównie odcięcie Anglii od jej kolonii w Afryce i Azji. Do Afryki Napoleon zabrał także 187 naukowców, którzy mieli badać kraj (będący wtedy częścią imperium ottomańskiego) i jego historię.

  2 lipca 1798 Napoleon zajął Aleksandrię, 21 lipca wygrał bitwę pod piramidami, następnie wkroczył do Kairu i opanował cały kraj. Flota angielska w zwycięskiej bitwie morskiej pod Abukirem zniweczyła jednak nadzieje na trwałe opanowanie Egiptu i odcięcie Zjednoczonego Królestwa od Indii.

 5. 19 maja

  1988 – Katastrofa kolejowa transportu wojskowego w Pile; zginęło 10 żołnierzy, a 28 zostało rannych

  Katastrofa kolejowa w Pile wydarzyła się 19 maja 1988 roku ok. godz. 7:30. W jej wyniku poniosło śmierć 10 żołnierzy (6 zginęło na miejscu), a 28 zostało rannych. Przyczyną katastrofy była usterka w jadącym na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim wojskowym eszelonie. Pociąg wykoleił się, a cztery wagony zostały zmiażdżone.

 6. 19 maja

  Urodzili się

  1611 – Innocenty XI, błogosławiony, papież (zm. 1689)

  1827 – Zygmunt Sierakowski, polski generał armii rosyjskiej, działacz niepodległościowy (zm. 1863)

  1925 - Malcolm X, amerykański działacz społeczny, przywódca ruchu murzyńskiego (zm. 1965)

Facebook