Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 17 lipca

  Imieniny obchodzą

  Akwilin, Aleksja, Aleksy, Andrzej, Aneta, Bogdan, Donata, Dzierżykraj, Feliks, Jadwiga, Januaria, Konstancja, Leon, Leona, Marcelina, Sekunda, Sperat, Teodota, Teodozy, Teodozjusz i Westyna.

 2. 17 lipca

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  bł. 16 karmelitanek z Compiègne

  św. Aleksy, wyznawca (Aleksy Boży)

  św. Ennodiusz z Pawii (biskup i ojciec Kościoła)

  św. Jadwiga (król Polski; w polskim Kościele wspomnienie 8 czerwca)

  św. Leon IV (papież)

 3. 17 lipca

  1852 - Do Gdańska wjechał pierwszy pociąg.

  Miasto zostało połączone linią kolejową z Tczewem i Bydgoszczą.

 4. 17 lipca

  1941 - w ostatniej egzekucji w Palmirach hitlerowcy rozstrzelali 47 osób.

  Zbrodnia w Palmirach – szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich, w pobliżu wsi Palmiry na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej.

  Między grudniem 1939, a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali w Palmirach około 1700 obywateli polskich narodowości polskiej i żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. Wśród zamordowanych znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej, których aresztowano w ramach tzw. Akcji AB. Palmiry stanowią najbardziej znany – obok Katynia – symbol martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej

 5. 17 lipca

  1943 - Rzeź wołyńska: zbrodnia w Kupowalcach.

  Zbrodnia dokonana w dniach 16-17 lipca 1943 przez oddział UPA na ludności narodowości polskiej podczas rzezi wołyńskiej. Miejscem zbrodni była wieś Kupowalce, gmina Brany, powiat horochowski, w województwie wołyńskim. Łącznie zamordowano około 150 Polaków. Na Kupowalce dokonano napadu pomimo tego, że wieś miała dobre stosunki z Ukraińcami i dostarczała UPA żywność. 16 lipca 1943 roku około południa do wsi na furmankach niespodziewanie wjechali upowcy uzbrojeni w broń palną oraz noże, siekiery, szable i inną broń białą. Napastnicy rozbiegli się po wsi, dokonując mordów.

 6. 17 lipca

  Urodzili się:

  1862 – Czesław Tański, polski malarz, konstruktor lotniczy, pionier i popularyzator lotnictwa (zm. 1942)

  1901 – Bruno Jasieński, polski pisarz (zm. 1938)

Facebook