Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 14 listopada

  Imieniny obchodzą:

  Agata, Agrypin, Agryppa, Antyd, Damian, Elżbieta, Filomen, Hipacy, Jan, Józef, Jukund, Klementyn, Kosma, Laurenty, Lewin, Mikołaj, Serapion, Stefan, Ścibor, Ścibora, Świecław, Teodot, Wawrzyniec i Wszerad.

 2. 14 listopada

  Święta:

  międzynarodowe – Światowy Dzień Cukrzycy

  Polska – Światowy Dzień Seniora

 3. 14 listopada

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:

  św. Alberyk z Utrechtu, biskup

  św. Hipacy z Paflagonii, biskup

  św. Józef Pignatelli

  bł. Maria Luiza Merkert, założycielka Elżbietanek

  św. Mikołaj Tavelić, męczennik

  św. Wawrzyniec z Dublina, biskup

 4. 14 listopada

  1888 – rozpoczął działalność Instytut Pasteura.

  Instytut jest francuską, prywatną instytucją naukowo-badawczą non-profit, która została utworzona w Paryżu w 1888 roku z inicjatywy Akademii Nauk. Zajmuje się głównie mikrobiologią, immunologią, zwalczaniem chorób zakaźnych oraz produkcją szczepionek i surowic. Nazwa tej instytucji pochodzi od jej założyciela i pierwszego dyrektora Ludwika Pasteura, który w 1985 roku podał szczepionkę u przeciw wściekliźnie 9-letniemu Józefowi Meisterowi pogryzionemu przez chorego na wściekliznę psa. Szczepionka uratowała życie chłopcu. Meister był pierwszą osobą wyleczoną z wścieklizny.

 5. 14 listopada

  1901 – Karl Landsteiner odkrył grupy krwi: A, B i 0.

  Początkowo nazwał je A, B i C. Podział ten oparł na oznaczeniu tzw. antygenów, które pomagają w produkcji przeciwciał zwalczających choroby. Później grupę C przemianowano na O, a czwartą grupę odkryto w 1907 r. Ale dopiero w 1940 r. ten sam Karl Landsteiner odkrył, że w czerwonych krwinkach większości ludzi (ok. 85% populacji) znajduje się jeszcze tzw. antygen Rh D. Nazwany został czynnikiem Rh (od małp rezusów, u których wykryto po raz pierwszy czynnik Rh we krwi).

 6. 14 listopada

  1918 – Rada Regencyjna samorozwiązała się i przekazała pełnię władzy Józefowi Piłsudskiemu.

  Piłsudski powierzył misję stworzenia rządu Daszyńskiemu. Gdy ta się nie powiodła, przyjął jego dymisję.

 7. 14 listopada

  1990 – podpisano traktat polsko-niemiecki potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

  Został podpisany w Warszawie przez ministrów spraw zagranicznych K. Skubiszewskiego i H.D. Genschera. Był on konsekwencją decyzji o zjednoczeniu Niemiec i zobowiązania RFN do uznaniu zachodniej granicy Polski - potwierdzał nienaruszalność wytyczonej po II wojnie światowej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej, zgodnie z postanowieniami Układu zgorzeleckiego (1950).

Facebook