Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 13 sierpnia

  Imieniny obchodzą

  Benild, Diana, Helena, Hipolit, Hipolita, Jan, Kasjan, Kasjana, Konkordia, Maksym, Poncjan, Radegunda, Radomiła, Sekundyn, Wigbert i Wolebor.

 2. 13 sierpnia

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  Najświętsza Maryja Panna Kalwaryjska (Kościół katolicki w Polsce)

  św. Hipolit Rzymski (kapłan i antypapież)

  św. Jan Berchmans (również 26 listopada)

  św. Maksym Wyznawca

  bł. Marek z Aviano (duchowy lekarz Europy)

  św. Poncjan (papież)

  św. Radegunda z Turyngii

 3. 13 sierpnia

  1920 - Armia Czerwona pod wodzą Michaiła Tuchaczewskiego uderzyła na Warszawę.

  Wojna trwała w latach 1919–1920, a jej najważniejszymi epizodami militarnymi były: wyprawa kijowska, bitwa warszawska, kontruderzenie znad Wieprza, bitwa pod Komarowem i wreszcie bitwa nad Niemnem. 12 października 1920 delegacja Sejmu RP i rządu Rzeczypospolitej i delegacja rządu RFSRR zawarły w Rydze zawieszenie broni (weszło w życie 18 października), a 18 marca 1921, również w Rydze, podpisany został traktat pokojowy, który wytyczył granicę polsko-radziecką i do agresji ZSRR na Polskę w 1939 regulował stosunki pomiędzy II Rzecząpospolitą a RFSRR, a później ZSRR.

 4. 13 sierpnia

  1944 - 13. dzień powstania warszawskiego.

  Po upadku Stawek, Stare Miasto znalazło się w okrążeniu. Siły niemieckie wokół kotła tej dzielnicy dowodzone przez gen. Reinefartha liczą co najmniej 8 tys. żołnierzy. Gen. von dem Bach wydaje rozkaz likwidacji tego rejonu wraz znajdującym się w nim zgrupowaniem powstańczym. Na Starym Mieście żołnierze batalionu "Gustaw" wprowadzają na ul. Kilińskiego porzucony przez niemiecką załogę na Placu Zamkowym ciągnik czołgowy Borgward IV. Okazał się on pułapką, był wypełniony materiałem wybuchowym z zapalnikiem czasowym. Doszło do potężnej eksplozji przy budynku Kilińskiego 1. Zginęło wielu żołnierzy (m.in. Zawiszak Michał Woynicz-Sianożęcki, Michał Światopełk-Mirski) i osób cywilnych (m.in. aktor dramatyczny Józef Orwid). Wśród kontuzjowanych znalazł się gen. Tadeusz Bór-Komorowski.

 5. 13 sierpnia

  Urodzili się

  1814 – Anders Jonas Ångström, szwedzki fizyk, astronom (zm. 1874)

  1866 – Giovanni Agnelli, włoski przemysłowiec, założyciel Fiata (zm. 1945)

  1873 – Józef Haller, polski generał, polityk

  1899 – Sir Alfred Hitchcock, brytyjski reżyser filmowy (zm. 1980)

  1926 – Fidel Castro, kubański prawnik, polityk, prezydent i premier Kuby

Facebook