Jedynie prawda jest ciekawa


 1. 12 października

  Święta na świecie:

  Gwinea Równikowa – Święto Niepodległości

 2. 12 października

  Wspomnienia i święta Kościoła katolickiego obchodzą:

  bł. Jan Beyzym, prezbiter, jezuita, opiekun trędowatych

  św. Edwin, król, męczennik

  św. Maksymilian z Lorch, męczennik

  bł. Radzim Gaudenty, pierwszy arcybiskup gnieźnieński

  św. Serafin z Montegranaro, kapucyn

  św. Wilfryd, biskup z Yorku

 3. 12 października

  1492 – Krzysztof Kolumb dopłynął do archipelagu Bahamów.

  Moment ten uznaje się za oficjalną datę odkrycia Ameryki. Lądem, do którego dotarł Kolumb, była wyspa San Salvador. W czasie pierwszej wyprawy Kolumb odkrył też Kubę i Haiti. Opłynąwszy północno - wschodnią część Karaibów, Kolumb wrócił do Hiszpanii. Jego wyprawa odniosła wielki sukces. Za morza Kolumb przywiózł egzotyczne owoce, krzewy, rośliny, wyroby lokalnej sztuki, oraz 5 Indian.

 4. 12 października

  1919 – powstał Polski Komitet Olimpijski.

  W Hotelu "Francuskim" w Krakowie, przed Igrzyskami VII Olimpiady w Antwerpii, powołano Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich, który w 1925 roku przekształcono w Polski Komitet Olimpijski.

 5. 12 października

  1920 – podpisano rozejm w wojnie polsko–bolszewickiej.

  Wszedł on w życie 18 października, kończąc trwające prawie dwa lata walki polsko-bolszewickie. Wojna zaczęła się w końcu listopada 1918 roku, kiedy w Moskwie ogłoszono "Czerwony marsz na zachód".

 6. 12 października

  1921 - Liga Narodów podjęła decyzję o podziale Górnego Śląska

  Polska otrzymała 3225 km2, co stanowiło 29% terytorium plebiscytowego, zamieszkanego przez 46% ludności. Była to najbardziej uprzemysłowiona część Górnego Śląska. Śląsk wrócił oficjalnie do Polski 20 czerwca 1922 roku, gdy na ziemie przyznane Polsce wkroczyły oddziały wojskowe dowodzone przez generała Stanisława Szeptyckiego.

 7. 12 października

  1939 – utworzenie Generalnego Gubernatorstwa.

  Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa z ziem polskich niewłączonych do Trzeciej Rzeszy. Stolicą Generalnego Gubernatorstwa był Kraków, a zarządcą Hans Frank.

 8. 12 października

  1960 - przemówienie Nikity Chruszczowa w ONZ.

  Podczas przemówienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Chruszczow zażądał całkowitego i natychmiastowego zlikwidowania kolonializmu, co spotkało się z ripostą delegatów USA, Filipin i Kanady, którzy zarzucili Chruszczowowi, że to właśnie ZSRR prowadzi politykę imperialną. Zdenerwowany Chruszczow zaczął uderzać butem w pulpit mównicy.

Facebook