Jedynie prawda jest ciekawa

 1. 23 sierpnia

  1942 – Rozpoczęła się bitwa stalingradzka.

  To jedna z największych bitew II wojny światowej. Bitwa zakończyła się klęską Niemców i olbrzymimi stratami po obu stronach. Uznawana jest za przełomową w działaniach na froncie wschodnim. Przez przegraną nad Wołgą Niemcy stracili bezpowrotnie siłę, jaką dysponowali na początku wojny ze Związkiem Radzieckim.

 2. 23 sierpnia

  1966 – Sonda Lunar Orbiter 1 wykonała pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity Księżyca.

  Sonda została zaprojektowana przede wszystkim do sprawnego fotografowania powierzchni Księżyca oraz ustalenia odpowiedniego i bezpiecznego miejsca na lądowania załogowych misji z programu Apollo.

 3. 23 sierpnia

  1980 - Sierpień 1980: na Wybrzeżu wybuchł strajk generalny.

  Sierpień 1980 to jeden z kilku miesięcy, które odcisnęły największe piętno na historii PRL. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, zakończonych zawarciem czterech porozumień sierpniowych.

 4. 23 sierpnia

  Imieniny obchodzą

  Apolinary, Archelaus, Brygida, Cyriak, Feliksa, Filipa, Flawia, Flawian, Ireneusz, Jakub, Kalinik, Klaudiusz, Leoncja, Lubomira, Maksym, Piotra, Róża, Sulirad, Sydonia, Teonilla, Walerian, Wiktor, Zacheusz i Żelisław.

 5. 23 sierpnia

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  św. Kallinik I (biskup patr. Konstantynopola)

  św. Róża z Limy (dziewica)

  bł. Władysław Findysz (męczennik)

 6. 24 sierpnia

  1572 – Pogrom hugenotów w Paryżu, potocznie zwany nocą św. Bartłomieja.

  Na rozkaz Katarzyny Medycejskiej żołnierze królewskiej gwardii szwajcarskiej znienacka napadli i pospołu z podburzonym, i dozbrojonym na tę okazję, tłumem paryżan, zabili w ciągu dwóch dni ok. 3 tys. hugenotów. Mordy nie ograniczyły się do Paryża – do końca września w pogromach we Francji zginęło łącznie ok. 20 tys. ludzi.

 7. 24 sierpnia

  1675 – Jan III Sobieski pokonał Tatarów w bitwie pod Lwowem.

  Sobieski miał do dyspozycji 6 tys. żołnierzy, w tym połowę jazdy przeciw 10 tys. Tatarów.

 8. 24 sierpnia

  1939 – Ogłoszono powszechną mobilizację.

  W Polsce ostatnia mobilizacja powszechna została ogłoszona dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego 30 sierpnia 1939 roku. Pierwszym dniem mobilizacji wyznaczono czwartek 31 sierpnia.

 9. 24 sierpnia

  Imieniny obchodzą

  Anita, Audoen, Bartłomiej, Bartosz, Cieszymir, Emilia, Eutyches, Eutychiusz, Jerzy, Joanna, Halina, Malina, Michalina, Natanael, Patrycjusz, Patrycy i Patryk.

 10. 24 sierpnia

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim

  św. Bartłomiej, Apostoł (zob. Noc św. Bartłomieja obchodzona z 23 na 24 sierpnia)

  św. Emilia de Vialar (zm. 1856, założycielka Zgromadzenia pod wezwaniem św. Józefa od Zjawienia się Archanioła Gabriela)[3]

  Błogosławiona Poznańska Piątka: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski

  Święci: Ptolomeusz i Roman z Nepi (męczennicy)

Facebook