Jedynie prawda jest ciekawa

 1. 20 października

  Imieniny obchodzą:

  Apollon, Andrzej, Artemiusz, Aureliusz, Aurora, Budzisława, Felicjan, Irena, Jan Kanty, Jerzy, Maria, Witalis i Żywia.

 2. 20 października

  Święta międzynarodowe:

  Światowy Dzień Statystyki

  Europejski Dzień Seniora

  Światowy Dzień Osteoporozy

  Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego

 3. 20 października

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim, obchodzą:

  bł. Jakub Kern, zakonnik

  św. Jan Kanty, prezbiter, historyczny patron Polski, teolog, patron uczącej się i studiującej młodzieży

 4. 20 października

  1448 – zakończyła się II bitwa na Kosowym Polu.

  W bitwie tej nad rzeką Żytnicą wojska Jana Hunyadyego, wojewody siedmiogrodzkiego, zostały rozbite przez oddziały tureckiego sułtana Murada II. Bitwa ta otworzyła Turkom drogę do podboju Bałkanów.

 5. 20 października

  1655 – zerwanie unii Litwy z Koroną.

  Mocą układu w Kiejdanach najpotężniejsi magnaci litewscy, Janusz i Bogusław Radziwiłłowie, poddali się Szwedom i zerwali unię polsko-litewską, którą zastąpić miała w przyszłości ściślejsza unia ze Szwecją. Zwycięstwo w bitwie pod Ujściem i umowa kiejdańska zapoczątkowały serię sukcesów szwedzkich, które pozwoliły Karolowi X Gustawowi opanować w krótkim czasie większość terytorium Rzeczypospolitej, z wyjątkiem ziem ukraińskich oraz terenów Wielkiego Księstwa Litewskiego zajętych przez armię rosyjską.

 6. 20 października

  1709 – król August II Mocny i car Piotr Wielki zawarli I traktat w Toruniu.

  Chociaż kilka lat wcześniej zrzekł się polskiej korony na rzecz Stanisława Leszczyńskiego, po powrocie do kraju z wojny o sukcesję hiszpańską, August II Mocny zaczął nowe rządy od zawarcia z Piotrem I traktatu w Toruniu. Car zobowiązał się utrzymać go na tronie polskim, udzielać mu pomocy wojskowej, i sprzyjać jego interesom w Rzeczpospolitej.

 7. 21 października

  Imieniny obchodzą:

  Bernard, Celina, Dacjusz, Dobromił, Elżbieta, Hilarion, Hilary, Jakub, Karol, Klementyna, Letycja, Malchus, Pelagia, Pelagiusz, Piotr, Samuel, Urszula, Wendelin, Wszebora i Zotyk.

 8. 21 października

  Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:

  św. Celina, matka św. Remigiusza

  bł. Jakub Strzemię

  bł. Karol Habsburg

  bł. Laura Montoya, apostołka kolumbijskich Indian

  św. Urszula z Kolonii, męczennica

 9. 21 października

  1520 - odkrycie przez Ferdynanda Magellana cieśniny nazwanej jego imieniem.

  Cieśnina Magellana łączy Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym. W 1519 Magellan zorganizował wyprawę do Wysp Korzennych drogą zachodnią. W styczniu 1520 dotarł do La Platy i rozpoczął poszukiwania cieśniny łączącej Ocean Atlantycki i Spokojny, badając przy tym całe południowe wybrzeże Ameryki Południowej. W październiku 1520 wyprawa dotarła do cieśniny, zwanej do dziś Cieśniną Magellana, i wypłynęła na ocean, który żeglarze nazwali Spokojnym. Karawele odkrywcy skierowały się do Filipin, gdzie Magellan zginął walcząc z tubylcami. Wyprawa była jednak kontynuowana, dzięki czemu przeszła do historii jako pierwsza wyprawa dookoła świata.

 10. 21 października

  1702 - założono Uniwersytet Wrocławski

  Ustanowiony bullą cesarza Leopolda I, ustanawiającą Akademię Leopoldyńską ze wszystkimi przywilejami uniwersytetów europejskich.

Facebook